Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »aptitude install wireless-toolspotom:
lspcičehož byl výstup:
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter (rev 01)Na stránkách Realtek sem si potom našel a stáhnul příslušný ovladač a po rozbalení sem v jeho složce dal:
makeNo a tady nastal první problém. Nejdřím vypadla hláška že složka /lib/modules/2.6.32-5-686/build nebyla nalezena. Tak sem jí vytvořil a znova zkusil příkaz make. Potom se vyskytl druhej problém a to:
make[1]: Entering directory `/lib/modules/2.6.32-5-686/build' make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop. make[1]: Leaving directory `/lib/modules/2.6.32-5-686/build' make: *** [all] Error 2No a tady sem už začal tápat... Po nějakým časem ve společnosti googlu sem našel toto http://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=13851 kde zřejmě popisují můj problém i s možným řešením které je ale moc stručné abych ho byl schopný realizovat. Za každou radu předem Dík.
aptitude install linux-headers-2.6.32-5-686
Potom můžeš zkusit znovu ten make.
Nebo to můžeš vzít bez kompilace... Potom budeš potřebovat nejnovější jádro, které je k dispozici, protože to už přímo podporuje tuto Tvoji WiFi kartu.
Začneš tím, že poedituješ soubor /etc/apt/sources.list a přidáš do něj řádek:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
Potom pomocí příkazu:
aptitude update
aktualizuješ seznam balíků a v aptitude doinstaluješ balíky linux-image-3.2.0-4-686-pae a firmware-realtek. Samozřejmě to bude chtít aktualizovat pár dalších balíků s tím souvisejících ale pokud se tím probojuješ, tak budeš mít celkem aktuální jádro s nativní podporou pro Tvoji síťovku...
Tiskni
Sdílej: