OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
-rw-------
a tedy ostatní uživatelé sdílené soubory sice vidí, díky nastavení práv nadřazeného adresáře, ale nemohou je číst/kopírovat, protože jim chybí práva skupiny. Přesněji řečeno je mohou kopírovat pouze ti virtuální, protože mají stejného vlastníka (ftpuser) a ten práva pro čtení má... Jenže já potřebuju aby je měli všichni ("systémoví" uživatelé jsou rovněž členy skupiny ftpusers).
Nejlepším řešením by IMHO bylo zajistit dědičnost práv kopírovaných souborů z nadřazeného adresáře.
Zkoušel jsem mj. na nadřazeném adresáři SGID, tedy chmod -R g+s shared
/ avšak ten zřejmě funguje jen na vytvářené soubory, ale ne kopírované.
Zeptám se nejdříve takto: je popsaný problém řešitelný na úrovni základních linuxových práv a případně jak nebo je nezbytné užití ACL (které zatím neznám)?
Děkuji všem za pomoc a omlouvám se za případné nepřesnosti v textu...
Řešení dotazu:
koukni na parametr -U - http://download.pureftpd.org/pure-ftpd/doc/README
Řečeno slovy klasika: "Jak prosté milý Watsone.." :)
Vyřešeno. Děkuji ti moc!... Ale upřímně. Nastavit v konfiguráku na default hodnotu UMASK = 177:077 mi přijde skoro paranoidní...
Tiskni
Sdílej: