abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.85 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Řešeno je 5 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Zajímavý článek

    Byly publikovány novinky z vývoje GIMPu. Pracuje se na novém formátu souborů. Stávající binární XCF bude nahrazen "zazipovaným XML". XCF zůstane plně podporován pouze pro načítání starých souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Workshop o umělé inteligenci v Dartmouthu proběhl před 70 lety, od 18. června do 17. srpna 1956. Dvouměsíční soustředění 6–11 informatiků, iniciované Johnem McCarthym, položilo základy oboru umělé inteligence.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    dnes 03:00 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.1 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.2. Podrobný přehled novinek a vylepšení na Linux Kernel Newbies nebo LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:55 | Komunita

    Debian dnes slaví 33 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:22 | Komunita

    Probíhá hlasování o používání LLM při vývoji Debianu. Vývojáři Debianu mají na výběr 9 možností (návrhy A až H a žádný z nich).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze

    Omarchy je linuxová distribuce s dlaždicovým správcem oken Hyprland. Založena je na Arch Linuxu. Vydána byla v nové major verzi 4.0.0 - The Quattro Release. Videopředstavení na YouTube. Celý desktop shell byl přepsán do Quickshellu. Přidána byla podpora pluginů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    15.8. 13:33 | IT novinky

    Francouzská Ústavní rada zamítla zákaz používání sociálních sítí dětem mladším 15 let. Francouzská obdoba ústavního soudu uvedla, že opatření představuje nepřiměřený zásah do svobody projevu. Francouzský parlament zákaz schválil na konci července, začít platit měl od září. Šlo o první zákaz sociálních sítí pro děti v Evropě. Členové Ústavní rady se domnívají, že ustanovení „představuje zásah, který není přiměřený, nezbytný ani

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    14.8. 16:33 | Zajímavý projekt

    Open-source trackball Ploopy Adept má novou verzi nazvanou A+. Stále jde o symetrický desktopový trackball s šasi z 3D tiskárny a firmwarem QMK. Novinkami jsou dvojice tlačítek, jimiž půjde také otáčet, a volitelná opěrka ruky. Funkcionalita firmwaru je rozšířena o gesta, vrstvy a možnost konfigurace za běhu. Schémata a kód jsou jako obvykle na GitHubu. A+ půjde předobjednat za 99 CAD (bez dopravy a cla/DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    14.8. 14:33 | IT novinky

    Prusa Research představil nové modely svých 3D tiskáren: Prusa XL+, CORE One+ (Gen 2) a CORE One L+.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (7%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (22%)
    Celkem 2408 hlasů
     Komentářů: 31, poslední 13.8. 00:27
    Rozcestník


    Dotaz: práva sdílených souborů přes ftp

    14.3.2013 12:54 Petr_70 | skóre: 8
    práva sdílených souborů přes ftp
    Přečteno: 424×
    Dobrý den všem. Prosím o pomoc při řešení problému, sdílených souborů na ftp serveru (pure-ftpd) se kterým si při nejlepší vůli nedokážu poradit...

    Týká se oprávnění a jedná se o následující věc: Na serveru s funkčním pure-ftpd mám systémové i virtuální uživatele, které mají rozdílné skupiny ("users" resp. "ftpusers" pro virtuální). Mám tam některé "read write" adresáře, které chci mít přístupné oběma skupinám a všem jejím členům. Na těchto adresářích mám nastavené odpovídající oprávnění, jenže... když do těch adresářů vzdáleně cokoli nakopíruji jako některý z těchto uživatelů, kopírované soubory mají nastavena práva na -rw------- a tedy ostatní uživatelé sdílené soubory sice vidí, díky nastavení práv nadřazeného adresáře, ale nemohou je číst/kopírovat, protože jim chybí práva skupiny. Přesněji řečeno je mohou kopírovat pouze ti virtuální, protože mají stejného vlastníka (ftpuser) a ten práva pro čtení má... Jenže já potřebuju aby je měli všichni ("systémoví" uživatelé jsou rovněž členy skupiny ftpusers).

    Nejlepším řešením by IMHO bylo zajistit dědičnost práv kopírovaných souborů z nadřazeného adresáře. Zkoušel jsem mj. na nadřazeném adresáři SGID, tedy chmod -R g+s shared/ avšak ten zřejmě funguje jen na vytvářené soubory, ale ne kopírované.

    Zeptám se nejdříve takto: je popsaný problém řešitelný na úrovni základních linuxových práv a případně jak nebo je nezbytné užití ACL (které zatím neznám)?

    Děkuji všem za pomoc a omlouvám se za případné nepřesnosti v textu...

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Petr MOTEJLEK)
    14.3.2013 13:07 ET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: práva sdílených souborů přes ftp
    14.3.2013 15:39 Petr_70 | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: práva sdílených souborů přes ftp
    koukni na parametr -U - http://download.pureftpd.org/pure-ftpd/doc/README

    Řečeno slovy klasika: "Jak prosté milý Watsone.." :)

    Vyřešeno. Děkuji ti moc!

    ... Ale upřímně. Nastavit v konfiguráku na default hodnotu UMASK = 177:077 mi přijde skoro paranoidní...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.