Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravim,
snazim sa uz od rana spojazdnit siet na mojej maline. Ethernet je cisto pre ssh pre spravu systemu. Toto je v poriadku. Potom su tam dva usb wifi dongle s cipsetom ralink 5732 vyuzivajuc rt2800usb modul. Prvy dongle je clientom a pripaja sa na siet tuna. Funguje fajn. Druhy modul ale nikdy nenabehne spravne.
Pre kazde sietove rozhranie som vytvoril profil pre netcfg a tieto profily som pridal do /etc/conf.d/netcfg do pola NETWORKS. Nasledne som povolil netcfg.service . Tu je profil pre wlan1, co by mal nastavit len ip adresu, pretoze toto rozhranie je pouzivane hostapd :
CONNECTION='wireless' DESCRIPTION='Add static ip address to wlan1 in order to be used by hostapd' INTERFACE='wlan1' IP='static' ADDR='192.168.100.1' UP='/usr/sbin/sysctl -w net.ipv4.ip_forward=1' UP='/usr/sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE' POST_DOWN='/usr/sbin/sysctl -w net.ipv4.ip_forward=0' POST_DOWN='/usr/sbin/iptables -t nat --flush'
Nevidim tam absolutne nic zle a co je vazne divne, ze pokial skusim spustit wlan1 pomocou netcfg profil , tak sice mu nastavi ip adresu presne ako v profile, no zaroven spusta wpa_supplicant a nastavi essid rovnake ako pre wlan0. Nerozumiem tomu uz vobec, precital som toho kvantum, na irc som uz od rana, no odpovede sa tam nedozijem, ani keby som sa na datum opytal, mam taky dojem.
Dakujem za kazdu radu.
Som to nakoniec vyriesil tak, ze som si napisal sluzbu pre ethernet a pre ap pre systemd a co sa tyka bezdrotoveho pripojenia k hotspotu, tak to som dal netctl. Mozno vylucim netctl uplne, ale teraz ma momentalne trapi viac to, ze to pada. Archlinux som nahodil len zo zvedavosti, ci budem mat rovnake problemy, ako som mal u debian-u. U debian-u my system restartlo vzdy, ked sa siet zatazila a to bolo pri sledovani videi u klientov. Tuna to rovnako priblizne prebieha, ale system ostane bezat az dovtedy, pokial nezavolam ifconfig, iwconfig, iw, ip ... potom to cele vytuhne, teda aspon nedokazem uz nic robit cez ssh a zaroven bezdrotova siet je nedostupna, skratka je toho hodne. Neviem, co s tym robit, ziadne hlasky v messages alebo kdekolvek inde som nenasiel.
Kazdopadne dakujem vam obom za pomoc.
p.s.: len v pripade, ze som to neuviedol, cele to bezi na maline.
Tiskni
Sdílej: