Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Zdravim,
snazim sa uz od rana spojazdnit siet na mojej maline. Ethernet je cisto pre ssh pre spravu systemu. Toto je v poriadku. Potom su tam dva usb wifi dongle s cipsetom ralink 5732 vyuzivajuc rt2800usb modul. Prvy dongle je clientom a pripaja sa na siet tuna. Funguje fajn. Druhy modul ale nikdy nenabehne spravne.
Pre kazde sietove rozhranie som vytvoril profil pre netcfg a tieto profily som pridal do /etc/conf.d/netcfg do pola NETWORKS. Nasledne som povolil netcfg.service . Tu je profil pre wlan1, co by mal nastavit len ip adresu, pretoze toto rozhranie je pouzivane hostapd :
CONNECTION='wireless' DESCRIPTION='Add static ip address to wlan1 in order to be used by hostapd' INTERFACE='wlan1' IP='static' ADDR='192.168.100.1' UP='/usr/sbin/sysctl -w net.ipv4.ip_forward=1' UP='/usr/sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE' POST_DOWN='/usr/sbin/sysctl -w net.ipv4.ip_forward=0' POST_DOWN='/usr/sbin/iptables -t nat --flush'
Nevidim tam absolutne nic zle a co je vazne divne, ze pokial skusim spustit wlan1 pomocou netcfg profil , tak sice mu nastavi ip adresu presne ako v profile, no zaroven spusta wpa_supplicant a nastavi essid rovnake ako pre wlan0. Nerozumiem tomu uz vobec, precital som toho kvantum, na irc som uz od rana, no odpovede sa tam nedozijem, ani keby som sa na datum opytal, mam taky dojem.
Dakujem za kazdu radu.
Som to nakoniec vyriesil tak, ze som si napisal sluzbu pre ethernet a pre ap pre systemd a co sa tyka bezdrotoveho pripojenia k hotspotu, tak to som dal netctl. Mozno vylucim netctl uplne, ale teraz ma momentalne trapi viac to, ze to pada. Archlinux som nahodil len zo zvedavosti, ci budem mat rovnake problemy, ako som mal u debian-u. U debian-u my system restartlo vzdy, ked sa siet zatazila a to bolo pri sledovani videi u klientov. Tuna to rovnako priblizne prebieha, ale system ostane bezat az dovtedy, pokial nezavolam ifconfig, iwconfig, iw, ip ... potom to cele vytuhne, teda aspon nedokazem uz nic robit cez ssh a zaroven bezdrotova siet je nedostupna, skratka je toho hodne. Neviem, co s tym robit, ziadne hlasky v messages alebo kdekolvek inde som nenasiel.
Kazdopadne dakujem vam obom za pomoc.
p.s.: len v pripade, ze som to neuviedol, cele to bezi na maline.
Tiskni
Sdílej: