Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Řešení dotazu:
ssh router "příkaz"
, s použitím klíčů to půjde bez hesla. Teď ještě co bude ten příkaz, předpokládám, že prohození souborů v /etc/config/wireless
.
Ma dve rozhrania, pre kazde rozhranie iny rozsah. Na routeri nastavit cez dhcp server priradenie statickej adresy na zaklade mac adresy. Zaroven by tam bezal jednoduchy demon, alebo snad len ping dajme tomu kazdych 10 sekund (alebo cez cron kazdu 1 minutu, to zas nemusi byt tak dlhi cas, bo ta minuta je maximum) oproti danej statickej ip adrese. A potom len kotrolovat, ci sa podarilo alebo nepodarilo opingovat a na zaklade toho dat vypnut nezabezpecenu siet. Takto by si klient ani nevsimol, ze sa nieco deje a proste by to slo. Ale mozno cez ssh by to bolo jednoduchsie, neviem.
Takže jsem si opět pomohl sám... Člověk v podstatě musel editovat do konzole jen minimálně, většinu práce zvládne klikáním myší.
Před samotným procesem je ideální dostat zařízení do továrního nastavení opětovnou reinstalcí firmwaru nebo např. v servisním módu programem PuTTY přes Telnet příkazem firstboot + restart zařízení příkazem reboot -f.
Aby se mohl uplatnit výše uvedený postup z eko.one.pl, je potřeba stáhnout si český program WinSCP s rozhraním podobným Norton commanderu z:
http://www.slunecnice.cz/sw/winscp/
a program PuTTY (v mém případě For Windows on Intel x86 PuTTY: putty.exe) pro editaci přístupového jména a hesla vyžadované autorizace do routeru staženého z:
http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html
Postup:
1. otevřít a konfigurovat PuTTY - vypsat Host name (v mém případě 192.168.1.1) a v Connection type zvolit Telnet
2. nastavení admin jména a hesla - Login with telnet programem PuTTY viz.:
http://wiki.openwrt.org/doc/howto/firstlogin příkazem passwd
pozn.: při vyplňování hesla i při jeho potvrzování kurzor nezobrazí vypisované znaky z klávesnice!
pozn.2: ověřit si, zda jste zaeditovali heslo, můžete např. přes webové rozhraní admin autorizace (192.168.1.1) anebo opětovným pokusem spustit PuTTY - Telnet, který již znova spustit nepůjde
3. otevřít a konfigurovat WinSCP - nastavit přenosový protokol na SCP, vypsat Host name (v mém případě 192.168.1.1), vypsat Uživatelské jméno v mém případě root), a vámi zadané heslo v předchozím kroku přes PuTTY, uložit a přihlásit
pozn. je možné, že se vám objeví Varování, které přeskočíte příkazem Přepsat
4. nyní se otevře prostředí manažera - levá strana data na disku v PC, pravá strana data v routeru
5. v routeru ve složce /etc/hotplug.d vytvořte nový adresář button.
6. v adresáři button vytvořte nový soubor (textový dokument) a jakkoli ho pojmenujete, bude fungovat, ale v návodu na eko.one.pl je uvedeno pojmenování 01-wifitoggle
7. do tohoto souboru zkopírujte celý obsah skriptu začínající if [ "$BUTTON" = "wps" ] ; then..... odtud:
http://eko.one.pl/?p=openwrt-skrypty#wczwyczwifipodprzyciskiem
Hotovo. Sice se nevyřešil můj problém, kdy potřebuji deaktivovat pouze nezabezpečenou síť, ale aspoň něco. Mrzí mě, že mi nikdo nebyl schopný poradit postup, že jsem si na všechno musel přijít sám...
Tiskni
Sdílej: