Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »./sane-backends-1.0.23/sanei/sanei_usb.c:1797: undefined reference to `rsm_open_device'
../sanei/.libs/sanei_usb.o: In function `sanei_usb_init':
collect2: ld returned 1 exit status
Domnívám se, že problém je v rsm_open_device ... když jsem zagooglil, na fóru projektu sane jsem pár těchto chybových hlášek zaznamenal, ale vesměs byl právě problém s rsm_open_device označován vývojáři za nepodstatný. Takže jsem zmaten.
v kódu, kde k problému dochází je na ř.65 ( jsou ty křížky zakomentováním ? nejsem si jist)
#ifdef HAVE_RESMGR #include <resmgr.h> #endifa pak na ř. 1797 :
#ifdef HAVE_RESMGR devices[devcount].fd = rsm_open_device (devname, O_RDWR); #endifv usr/include/resmgr.h je :
extern int rsm_open_device(const char *pathname, int flags) DEPRECATED;a dál už nevím ... nevím, jak co s čím souvisí, a co můžu nebo nemůžu. Ještě jsem zkusil po ./configure ručně upravit ten vzniklý soubor, a HAVE_RESMGR v něm zakázat. Kompilace síce proběhla do konce, ale problém s nalezením skeneru přetrval. Opravdu si ale nejsem jist, zda to bylo odstraněním HAVE_RESMGR nebo byl problém jinde. A ještě doplňuující dotaz : abych tedy - v případě, že se kompilace zdaří a instalace taky - dostal funkční software, mám původní sane-backend 1) odinstalovat 2) ponechat a přepsat pomocí make install ? ptám se proto, že po odinstalování sane-backend a instalaci té "ošetřené" verze do /usr/local se odmítal spustit Yast konfigurátor ... protože ... mu chyběla informace o nainstalovaném sane-backend.. mám vše na virtuálu, (viz mé předchozí dotazy) a tak můžu zkoušet cokoliv, snímek původního stroje mě vrátí do původního stavu .. díky za jakoukoliv rozumnou nápomoc Milan
Tiskni
Sdílej: