abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Pascal - bitove operace : ma to cenu?

    24.7.2013 16:52 plexiskex
    Pascal - bitove operace : ma to cenu?
    Přečteno: 657×
    Dobry den, snazim se nalezt nejakou uspokojivou odpoved na nasledujici otazku: Kolikrat je rychlejsi scitani (resp. nasobeni,deleni, porovnavani,...) dvou integeru implementovane pomoci bitovych operaci nez obycejne plus (ve Free Pascalu)?

    Respektive jsem se nekde docetl, ze "bitove operace jsou velmi rychle", ale nevim, co vlastne zpomaluje normalni plus? Dival jsem se do dokumentace fpc, ale ten kod moc nechapu.

    Nevim totiz, jestli ma cenu si nadefinovat nove operatory (+,-,*,/) pomoci bitovych operaci, a v podobnem duchu dopsat cely program. Pro predstavu, pisu program, ktery ma faktorizovat velka cisla (odhaduju to na nekolik milionu nasobeni).

    dekuju za Vase odpovedi.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    24.7.2013 17:20 Michy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pascal - bitove operace : ma to cenu?
    Předesílám, že nejsem úplně odborník na Pascal, ale předpokládám, že "obyčejné" plus s "obyčejnými" celočíselnými typy kompilátor přeloží na nejefektivnější instrukci/e procesoru. Pokud chceš ale pracovat s "neobyčejnými"/velkými celočíselnými typy, potom si budeš muset dané operace implementovat sám. Tvoje dilema s bitovými/"nebitovými" operacemi chápu spíš jako dilema, zda zvolit pro reprezentaci velkých celých čísel binární (dvojkovou) nebo dekadickou (desítkovou) soustavu. Z hlediska rychlosti operací a paměťové náročnosti je zcela jistě efektivnější binární reprezentace. Dekadická soustava má výhodu snad jen ve snadnější transformaci na lidsky čitelnou podobu.
    Beda0 avatar 24.7.2013 17:35 Beda0 | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pascal - bitove operace : ma to cenu?

    Asi bude nejjednoudšší si to sám změřit.

    Dřív než řešit rychlost násobení je nutné zvolit vhodný algoritmus, kteřý třeba rychost násobení ani tolik neovlivní. Počítat faktoriál rekurzivním násobením jinde než v ukázkových příkladech není dobrý nápad - je to hrozně neefektivní, existuje spousta daleko lepších algoritmů, případně pro velká čísla často postačí aproximace, která je ještě rychlejší.

    24.7.2013 18:00 Michy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pascal - bitove operace : ma to cenu?
    Faktorizace je rozklad na prvočísla, s faktoriálem to asi moc nesouvisí. A zrovna u faktorizace nepředpokládám, že by aproximace vedla k cíli. :-)
    Beda0 avatar 24.7.2013 18:33 Beda0 | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pascal - bitove operace : ma to cenu?

    Ááá, fakt je dneska hrozný vedro, omlouvám se.

    Řešení 1× (plexiskex (tazatel))
    24.7.2013 18:39 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pascal - bitove operace : ma to cenu?
    Zalezi od kompilatora. Ak je kompilator dobry, tak taketo veci nemusis riesit, urobi to sam.

    Najlepsie to bude otestovat. Daj si to do cyklu milionkrat a porovnaj casy.
    Řešení 2× (plexiskex (tazatel), rADOn)
    24.7.2013 22:17 potato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pascal - bitove operace : ma to cenu?
    Nevím, jak velká jsou ta velká čísla, ale předpokládám taková, která se nevejdou do 64bitového intu, dokonce ani do ničeho jako __int128 (má fpc vůbec 128bitová čísla?), a potřebují aritmetiku s neomezenými čísly (GMP, ...). Ani v takovém případě, pokud nejsou čísla hodně velká, milion násobení pořád nic moc není.

    Každopádně když potřebuji aritmetiku s neomezenými čísly, řešení je použít knihovnu pro práci s neomezenými čísly (GMP, ...). Když potřebuji faktorizovat velká čísla, použiji efektivní faktorizační metodu, kterou naprogramovali lidi, kteří tomu rozumějí líp než já, třeba gmp-ecm.

    Jinak k otázce bitových operací, inteligentní kompilátor automaticky optimalizuje jednoduché případy typu násobení mocninou dvou na bitové operace -- těžko říci, zda to dělá fpc, v Pascalu jsem tak patnáct let nic nepsal. Na ostatních se oproti instrukci násobení na současných procesorech těžko něco ušetří, spíš naopak, když se začne kód komplikovat.

    Kompilace pro konkrétní procesor, na kterém to poběží, u některých operací umožňuje inteligentímu kompilátoru použít efektivnější instrukce (rozdíl může být i řádový), opět nevím, zda se to týká i fpc.
    24.7.2013 23:14 plexiskex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pascal - bitove operace : ma to cenu?
    Jo, Velkymi Cisly myslim pole Wordu, pocita to v 2^16-kove soustave, nasobenim myslim nasobeni techto Velkych Cisel (zatim skolsky alg., pozdeji mozna Karatsuba). Ale nasobeni a scitani Wordu tvori nasobeni Velkeho Cisla, proto dotaz na nasobeni integeru.

    Nejdriv jsem se pokousel stahnout knihovnu gmp, ale protoze moc neovladam "IT hantyrku", nebyl jsem se schopen prokousat navodama na kompilaci. Navic ten program je semestralka do skoly, takze pouzit neco, co naprogramoval nekdo jiny neni uplne OK :-D (i kdyz aritmetiku mam povolenou) Zkusil jsem si teda naprogramovat "gmp" sam, mam uz zakladni operace hotove, ale trochu me desi, ze umocnit deset-milionkrat na druhou cislo 12345 (19 desitkovych cifer) trva zhruba pul minuty.. Zkusim teda napsat neco s bitovymi operacemi a otestovat.

    Jeste jednou dik za odpovedi...
    28.7.2013 21:13 potato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pascal - bitove operace : ma to cenu?
    GMP jsem sice asi párkrát kompiloval, ale je ve všech běžných distribucích, tudíž knihovnu samu není zapotřebí kompilovat a podle návodu

    http://wiki.freepascal.org/gmp

    by měla ve fpc fungovat, stačí ji mít nainstalovánu včetně -dev(el) balíčku.

    U toho testu rychlosti úplně nerozumím, co znamená umocnit ‚deset-milionkrat na druhou cislo 12345 (19 desitkovych cifer)‘, protože 12345 jich má pět, jeho druhá mocnina devět, a když ho umocníš postupně desetimilionkrát na druhou, tak má výsledek něco jako 10300000 cifer, což je fakt hodně. Nic tam tedy nemá 19 cifer.

    Každopádně i s GMP lze čekat pro rozumně malá velká čísla zpomalení tak o jeden řád oproti normálním 64bitovým číslům. U jednoduše napsaných vlastních funkcí to bude podstatně horší. Tři mikrosekundy na jedno násobení je ale hodně. Potíž bude těžko v instrukci násobení, která trvá nějaké nanosekundy, takže bys jich za tři mikrosekundy pořád zvládl tisícovku. Bitovými operacemi to nevyřešíš. Potíž je v tom, že ti jedno násobení trvá jako tisíc instrukcí násobení, takže máš někde brutální overhead. Těžko říci kde.

    Obecně končí použitelnost učebnicové faktorizační metody právě okolo 264[*]. Celá ta věc je tedy spíš nepraktické cvičení, protože pro čísla, pro kterou ji můžeš použít, stačí běžné integery. Pak je otázka, jak velký je problém, že to poběží hodinu, co přesně musíš dodržet a co si můžeš udělat, jak chceš, a pod.

    [*]Tedy pro efektivní, leš stále de facto učebnicovou implementaci trvá řádově 1 s.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.