V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Chci si zeptat pro vlastni jistotu jestli spravne rozumim funkci mmap. Jedna se o mapovani casti pameti ARMv5 procesoru. Jestli spravne rozumim funkci mmap, tak v kodu co uvadim nize pointer map_base bude odkazovat na zacatek bloku pameti nebo na prvni registr o rozmeru 4096 v pripade,ze offset =0. V pripade,ze offset bude 4095 tak bude odkazovat na konec (posledni registr). Offset ma byt kladne cislo?
C
fd = open("/dev/mem", O_RDWR | O_SYNC));
map_base = mmap(0, 4096, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, offset);
FreePascal
fd := fpopen('/dev/mem', O_RDWR or O_SYNC));
map_base := fpmmap(0, 4096, PROT_READ or PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, offset);
Řešení dotazu:
Diky za odpoved'. Omlovam se za nespravne formatovni. Prehledl jsem to. U ARMu velikost stranky je take 4096 (4k). Pod registem myslim bunku pameti. U ARMu registry jsou 32 bitove. Tak v pripade stranky o velikosti 4096 bytu budu mit namapovanych 1024 registru o velikosti 32 bitu.
C map_base = mmap(0, 4096, PROT_READ | PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, 4096); FreePascal map_base = fpmmap(nil, 4096, PROT_READ or PROT_WRITE, MAP_SHARED, fd, 4096);
Jestli sprvane chapu pri offsetu 4096 pointer map_base bude odkazovat na konec namapovane stranky pameti
mmap
em nemají nic společného. Pokud nepíšeš v assembleru nebo neoptimalizuješ nějaký extrémně kritický algoritmus (což nakonec stejně skončí psaním assembleru), tak se registry vůbec nemusíš zabývat, překladač totiž jejich používání vyřeší za tebe getpagesize()
(běžně je to 4 096 bajtů, ale může to být třeba i 4 MiB, záleží na architektuře a jejím nastavení) a násobky této hodnoty lze používat jako offset pro mmap
.
Tiskni
Sdílej: