Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
# /etc/init.d/transmission-daemon stop
potom:
# nano /etc/transmission-daemon/settings.json
kde som si upravil cesty, a hlavne som zmenil rpc port z default 9091 na 9092, pretoze mi momentalne na sieti bezi iny transmission na NASe
potom som rebootoval a vsetko fungovalo ako ma, netstat ukazoval pocuvanie na porte 9092, restartoval som este niekolko krat a vsetko to fungovalo.
Ale ... potom som skusil daemona zastavit a hned ako som napisal:
# /etc/init.d/transmission-daemon start
tak sa to cele pokadilo a demon uz po starte systemu (nabootovani) nedokaze pocuvat na rpc porte, netstat ukazuje iba pocuvanie na peer porte ale nie rpc porte
teda: stacilo aby som raz (RAZ !!! panenko skava ... RAZ!!!) zadal /etc/init.d/transmission-daemon start, tak uz nikdy nedokaze demon pocuvat na rpc porte automaticky po starte systemu
ak demona zastavim a spustim automaticky, resp. /etc/init.d/transmission-daemon restart tak vestko funguje ako ma, ale nie priamo po starte, daemon sa pritom spusti ale http://mojserver:9092 napise "connection refused"
mozno som to napisal az moc polopatisticky, chcel som dat co najviac informacii, ale ... stretol sa uz niekto niekdy s tymto? skusal som menit uz vsetko mozne, debian som preinstaloval uz 8 krat a uz zacinam mat z toho sedive vlasy, ja viem ze ak by som do konzoly nikdy nenapisal /etc/init.d/transmission-daemon start, tak by to fungovalo automaticky, ale na to taky prikaz existuje aby sa pouzival, a nie aby sa to cele dokaslalo ...
Pomooooooc
Co máš v logu?
Na Archu mi to občas taky dělá a v logu je navíc:
Oct 2 16:23:25 <komp> transmission-daemon[288]: [16:23:25.913] Couldn't bind port <muj port> on <moje IP>: Cannot assign requested address (net.c:371) Oct 2 16:23:25 <komp> transmission-daemon[288]: [16:23:25.913] UDP Couldn't bind IPv4 socket (tr-udp.c:263)a pak ještě několik hlášek receive/send bufferu a pid souboru, které jsou tam i když to funguje.
Vždy mi stačilo démona zastavit, sestřelit případné pozůstalé procesy obsahující v názvu 'trans' a zkontrolovat, že opravdu neexistuje pid soubor z logu. Případně restart služby několikrát zopakovat. Nicméně system bych kvůli tomu ani nahodou nepřeinstalovával. Máš správně vytvořeného extra uživatele pro transmission s vlastním /home? (viz. ofic. wiki)
Nevím jak to máš na Debianu, ale na Archu je (podle mě) systemd servisa pro transmission trochu nedodělaná, protože nemá definovaný příkaz na zastavení, takže asi provede jen kill a pak dlouho čeká na nějaký timeout. To může být zdroj mého problému...
BTW, mám verzi 2.82 a ta chyba s přepisováním konfigu tam tuším stále je.
Tiskni
Sdílej: