OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím přítomné,
tušíte někdo, zda má údaj v položce antenna gain v záložce Interfaces / Wireless nějaký vliv na údaje ohledně výkonu v záložce Current Tx Power?
Ostatní nastavení jsou:
(RB411, firmware 3.10, verzi RouterOS jsem nenašel (WinBox je v6.6, pokud to souvisí)...)
I když ten údaj o zisku antény měním, výkon v Current Tx Power je stále stejný.
Mám tomuto údaji rozumět jako informaci o výkonu za anténou (tj. RouterOS sám kompenzuje zisk antény snížením výkonu karty, aby se vešel do maxima dle regulace) nebo je tam jen tak pro legraci a Current Tx Power je výkon rádia před pig tailem a skutečně vyzářený výkon musím spočítat sám (- úbytek na kabelu a konektorech + přírůstek na anténě)?
IMHO dle regulace je limit pro 5 GHz pásmo pro vnější antény cca 27 dBm - potřeboval bych však vědět, co to vlastně Mikrotik uvádí...
Pozn.: pokud ručně upravím výkon v položce mode záložky Tx Power (místo: default), tak se musí obnovit připojení na AP, pokud však pouze měním údaj v "Antenna Gain", tak se připojení na AP neobnovuje.
Řešení dotazu:
Týpek z podpory ISP zmiňoval, že vliv by to mít mohlo, pokud by "Frequency Mode = regulatory domain", jinak je to jen informativní hodnota. Testovat metodou pokus/omyl to již dále nebudu, neb problémy se signálem stejně musím řešit více od podlahy, respektive od střechy.
V případě že v položce "Frequency Mode" nastavíš na "regulatory domain", tak nastaví vysilací výkon při použití v 5GHz pásmu tak, aby byl 27dBm celkem. V Tvém případě by ho nastavil na 12db. Tj 15dBi + 12dBm = 27dBm...
Je to z toho důvodu že u nás bez povolené detekce radaru je dovolen maximalní vysílací výkon 27dBm a s povolenou detekci 30dBm.
A když už jsme u té detekce radaru, tak od 1.1.2014 jí budou muset mít všechny WiFiny prodané na území povinně zapnutou už od výroby...
Tiskni
Sdílej: