V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravím přítomné,
tušíte někdo, zda má údaj v položce antenna gain v záložce Interfaces / Wireless nějaký vliv na údaje ohledně výkonu v záložce Current Tx Power?
Ostatní nastavení jsou:
(RB411, firmware 3.10, verzi RouterOS jsem nenašel (WinBox je v6.6, pokud to souvisí)...)
I když ten údaj o zisku antény měním, výkon v Current Tx Power je stále stejný.
Mám tomuto údaji rozumět jako informaci o výkonu za anténou (tj. RouterOS sám kompenzuje zisk antény snížením výkonu karty, aby se vešel do maxima dle regulace) nebo je tam jen tak pro legraci a Current Tx Power je výkon rádia před pig tailem a skutečně vyzářený výkon musím spočítat sám (- úbytek na kabelu a konektorech + přírůstek na anténě)?
IMHO dle regulace je limit pro 5 GHz pásmo pro vnější antény cca 27 dBm - potřeboval bych však vědět, co to vlastně Mikrotik uvádí...
Pozn.: pokud ručně upravím výkon v položce mode záložky Tx Power (místo: default), tak se musí obnovit připojení na AP, pokud však pouze měním údaj v "Antenna Gain", tak se připojení na AP neobnovuje.
Řešení dotazu:
Týpek z podpory ISP zmiňoval, že vliv by to mít mohlo, pokud by "Frequency Mode = regulatory domain", jinak je to jen informativní hodnota. Testovat metodou pokus/omyl to již dále nebudu, neb problémy se signálem stejně musím řešit více od podlahy, respektive od střechy.
V případě že v položce "Frequency Mode" nastavíš na "regulatory domain", tak nastaví vysilací výkon při použití v 5GHz pásmu tak, aby byl 27dBm celkem. V Tvém případě by ho nastavil na 12db. Tj 15dBi + 12dBm = 27dBm...
Je to z toho důvodu že u nás bez povolené detekce radaru je dovolen maximalní vysílací výkon 27dBm a s povolenou detekci 30dBm.
A když už jsme u té detekce radaru, tak od 1.1.2014 jí budou muset mít všechny WiFiny prodané na území povinně zapnutou už od výroby...
Tiskni
Sdílej: