Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
zypper dup
apod. Zkuste použít ffmpeg v rámci gstreameru, tj. z repozitáře Packman nainstalovat gstreamer-0_10-plugins-ffmpeg
, ostatní balíčky ffmpeg
(z repo VLC) dát pryč. Stejně tak se ujistěte, že máte ostatní balíky gstreameru: gstreamer-0_10-plugins-fluendo_mp3, gstreamer-0_10-plugins-base
atd. včetně libx264-135
.
Ne, reinstalace systému kvůli této prkotině není nutná, to tak kdysi chodilo ve Windows, ne v Linuxu. :)
Zkoušel jste udělat to, co jsem vám říkal? (Viz výše.) Když je v systému vše OK, multimédia se přehrávají bez ohledu na použitý přehrávač. Takže jak říkám, zakopaný pes bude v tom, že jste zkřížil balíčky z různých repozitářů a něco se možná i odinstalovalo (dělal jste, hádám, zypper dup
).
VLC a ffmpeg balíčky máte nainstalovány z repozitáře VLC, nebo Packmanu? Osobně preferuju Packman... Uděláme to jednoduše tak, že si kliknete toto. Zobrazí se vám pravděpodobně možné kolize, vyberte nejlepší možnosti (tj. povýšení verze, změna poskytovatele apod.). Pokud to nepojede, ozvěte se ještě.
vlc
a pokud se nezašktrne automaticky na závislosti. tak ještě vlc-codec
To by mělo stačit.
Samozřejmě, že tam žádný balík není. To bys měl trochu rozumět struktuře repozitáře. V každém opensusím repozitáři je adresář repodata
v něj je soubor repomd.xml
, který specifikuje, které další soubory mají informace o balících v repozitáři a obvykle jsou to další soubory v repodata
. Ty mají specifikováno, kde který soubor leží. Obvykle jsou dále podadresáře i586
(nebo i686
), x86_64
, noarch
a src, kde jsou 32 bit binárky, 64 bit binárky, balíky nezávislé na architektuře (jako třeba fonty) a zdrojáky. U packmanu je to trochu složitější, protože podadresáře Essentials/
, Extra/
, Games/
a Multimedia/
jsou samostatné repozitáře s vlastním repodata
. Ten nadřazený repozitář pro všechno má v repodata
vše. Vlastní vlc
balík je v Essentials/[[i586]|[x86_64]]
.
Normálně klikněte na vlc
a vlc-codecs
, ALE z Packmana (ten se doufám přidal sám po předchozí instalaci té skupiny balíčků): to tak, že kliknete v Yastu na kartu Verze (dole u popisu balíčku) a vyberete verze z Packmana.
gstreamer-plugins-good .. (ugly, bad, extra)
vlc-codecs
. Je to asi nějaká licenční novinka, netuším. Ale od toho okamžiku to jede.
vlc
, ale nemá balík vlc-codec
. Důvod netuším. Je třeba jej doinstalovat. Jsou dvě možnosti. Buď přímo z VLC (webová stránka je zastaralá a 13.1 tam nemají) stažením/spuštěním vlc.ymp
se spustí yast a zařadí vlc repozitář do zdrojů a stáhne a nainstaluje potřebné balíky. Nebo druhá možnost je mít VLC s pacmana. Podstatné je mít celá VLC z jednoho zdroje a nemíchat části VLC z různých repo. To by fakticky ani nešlo, protože zypper by si stěžoval. Číslování je trošku zmatené, protože hlavní repozitář VLC dává číslování vlc-2.1.2-79.1.x86_64.rpm, kdežto packman vlc-2.1.2-186.3.x86_64.rpm. Jedině, jak si dokážu vysvětlit, jaktože packman má větší číslo u verze než výrobce je v tom, že si balíky balí sám (a častěji) a čísluje také sám, tím pádem jeho minoritní čísla označuji jinou verzi než stejné číslo u výrobce.
Tiskni
Sdílej: