Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Řešení dotazu:
zypper dup
apod. Zkuste použít ffmpeg v rámci gstreameru, tj. z repozitáře Packman nainstalovat gstreamer-0_10-plugins-ffmpeg
, ostatní balíčky ffmpeg
(z repo VLC) dát pryč. Stejně tak se ujistěte, že máte ostatní balíky gstreameru: gstreamer-0_10-plugins-fluendo_mp3, gstreamer-0_10-plugins-base
atd. včetně libx264-135
.
Ne, reinstalace systému kvůli této prkotině není nutná, to tak kdysi chodilo ve Windows, ne v Linuxu. :)
Zkoušel jste udělat to, co jsem vám říkal? (Viz výše.) Když je v systému vše OK, multimédia se přehrávají bez ohledu na použitý přehrávač. Takže jak říkám, zakopaný pes bude v tom, že jste zkřížil balíčky z různých repozitářů a něco se možná i odinstalovalo (dělal jste, hádám, zypper dup
).
VLC a ffmpeg balíčky máte nainstalovány z repozitáře VLC, nebo Packmanu? Osobně preferuju Packman... Uděláme to jednoduše tak, že si kliknete toto. Zobrazí se vám pravděpodobně možné kolize, vyberte nejlepší možnosti (tj. povýšení verze, změna poskytovatele apod.). Pokud to nepojede, ozvěte se ještě.
vlc
a pokud se nezašktrne automaticky na závislosti. tak ještě vlc-codec
To by mělo stačit.
Samozřejmě, že tam žádný balík není. To bys měl trochu rozumět struktuře repozitáře. V každém opensusím repozitáři je adresář repodata
v něj je soubor repomd.xml
, který specifikuje, které další soubory mají informace o balících v repozitáři a obvykle jsou to další soubory v repodata
. Ty mají specifikováno, kde který soubor leží. Obvykle jsou dále podadresáře i586
(nebo i686
), x86_64
, noarch
a src, kde jsou 32 bit binárky, 64 bit binárky, balíky nezávislé na architektuře (jako třeba fonty) a zdrojáky. U packmanu je to trochu složitější, protože podadresáře Essentials/
, Extra/
, Games/
a Multimedia/
jsou samostatné repozitáře s vlastním repodata
. Ten nadřazený repozitář pro všechno má v repodata
vše. Vlastní vlc
balík je v Essentials/[[i586]|[x86_64]]
.
Normálně klikněte na vlc
a vlc-codecs
, ALE z Packmana (ten se doufám přidal sám po předchozí instalaci té skupiny balíčků): to tak, že kliknete v Yastu na kartu Verze (dole u popisu balíčku) a vyberete verze z Packmana.
gstreamer-plugins-good .. (ugly, bad, extra)
vlc-codecs
. Je to asi nějaká licenční novinka, netuším. Ale od toho okamžiku to jede.
vlc
, ale nemá balík vlc-codec
. Důvod netuším. Je třeba jej doinstalovat. Jsou dvě možnosti. Buď přímo z VLC (webová stránka je zastaralá a 13.1 tam nemají) stažením/spuštěním vlc.ymp
se spustí yast a zařadí vlc repozitář do zdrojů a stáhne a nainstaluje potřebné balíky. Nebo druhá možnost je mít VLC s pacmana. Podstatné je mít celá VLC z jednoho zdroje a nemíchat části VLC z různých repo. To by fakticky ani nešlo, protože zypper by si stěžoval. Číslování je trošku zmatené, protože hlavní repozitář VLC dává číslování vlc-2.1.2-79.1.x86_64.rpm, kdežto packman vlc-2.1.2-186.3.x86_64.rpm. Jedině, jak si dokážu vysvětlit, jaktože packman má větší číslo u verze než výrobce je v tom, že si balíky balí sám (a častěji) a čísluje také sám, tím pádem jeho minoritní čísla označuji jinou verzi než stejné číslo u výrobce.
Tiskni
Sdílej: