Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
/etc
):
iptables-save > /etc/iptables.rules
iptables
v adresáři /etc/network/if-pre-up.d/
(předpokládám, že tam takový soubor není) a nastavit mu execute bit.echo -e "#\!/bin/bash\n/sbin/iptables-restore < /etc/iptables.rules" > /etc/network/if-pre-up.d/iptables chmod 755 /etc/network/if-pre-up.d/iptables
/etc/iptables.rules
- vlastník root
a oprávnění 644
.Keby som to chcela urobit cez nano /etc/network/if-pre-up.d/iptables dnu by stacilo napisat /bin/bash /sbin/iptables-restore nano /sbin/iptables-restore /etc/iptables.rules nano /bin/bash /etc/iptables.rules (Ci uplne zle som to pochopila?) ako skontrolujem opravnenia? /etc/iptables.rules
¡Zle!
První musíš nějaká pravidla mít, ty pak pomocí
iptables-save > /etc/iptables.rulesuložíš do souboru
/etc/iptables.rules
.
Pak musíš zařídit, aby se ti včas nahrála, vytvoříš soubor:
nano /etc/network/if-pre-up.d/iptablesa vložíš do něj
#!/bin/bash /sbin/iptables-restore < /etc/iptables.rulesNastavíš mu execute bit:
chmod 755 /etc/network/if-pre-up.d/iptables
Tím do ničeho nezasáhneš a nic needituješ, rozhodně ne /sbin/iptables-restore
nebo dokonce /bin/bash
(to jsem nepochopil).
Oprávnění zkontroluješ třeba:
ls -l /etc/iptables.rulesNěco jako:
-rw-r--r-- root root
by tam mělo být.
auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.0.10 netmask 255.255.255.0 gateway 192.168.0.1 pre-up iptables-restore < /etc/iptables.rules # loadnuti firewallu, prej nastartovanim sitoveho rozhrani post-down iptables -F && iptables -F -t nat # smaznuti firewalu pri dektivaci (nutne kvuli "service networking restart", protize jinak by se firewall. pravidla nacitaly 2x)
cat /etc/interfaces/networking cat /etc/iptables.rules
man iptables-restore
-n, --noflush don't flush the previous contents of the table. If not speci‐ fied, iptables-restore flushes (deletes) all previous contents of the respective IP Table.
# The primary network interface auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.1.10 netmask 255.255.255.0 pre-up iptables-restore < /etc/iptables.rules down iptables -F && iptables -F -t nat auto eth1 iface eth1 inet static address 172.16.1.254 netmask 255.255.255.0 up mii-tool -F 10baseT-HD eth1 auto eth2 iface eth2 inet static address 172.16.2.254 netmask 255.255.255.0 auto wlan0 iface wlan0 inet static address 172.16.3.254 netmask 255.255.255.0 up iwconfig wlan0 rate 10MMomentalne mam teda na alixu debian7, predtim jsem mel debian6 (tehdy kdyz jsem to zkousel tak se to duplikovalo), je mozne ze tam byl nejaky starsi iptables. Zkusil bych to restartoval, ale nerad bych se ustrihnul. Takze to zahrajem do ztracena... :)
apt-get install iptables-persistent
a pak iptables-save > /etc/iptables/rules
.
iptables-save > /etc/iptables/rules.v4
a případně ip6tables-save > /etc/iptables/rules.v6
.
Tiskni
Sdílej: