Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
/etc
):
iptables-save > /etc/iptables.rules
iptables
v adresáři /etc/network/if-pre-up.d/
(předpokládám, že tam takový soubor není) a nastavit mu execute bit.echo -e "#\!/bin/bash\n/sbin/iptables-restore < /etc/iptables.rules" > /etc/network/if-pre-up.d/iptables chmod 755 /etc/network/if-pre-up.d/iptables
/etc/iptables.rules
- vlastník root
a oprávnění 644
.Keby som to chcela urobit cez nano /etc/network/if-pre-up.d/iptables dnu by stacilo napisat /bin/bash /sbin/iptables-restore nano /sbin/iptables-restore /etc/iptables.rules nano /bin/bash /etc/iptables.rules (Ci uplne zle som to pochopila?) ako skontrolujem opravnenia? /etc/iptables.rules
¡Zle!
První musíš nějaká pravidla mít, ty pak pomocí
iptables-save > /etc/iptables.rulesuložíš do souboru
/etc/iptables.rules
.
Pak musíš zařídit, aby se ti včas nahrála, vytvoříš soubor:
nano /etc/network/if-pre-up.d/iptablesa vložíš do něj
#!/bin/bash /sbin/iptables-restore < /etc/iptables.rulesNastavíš mu execute bit:
chmod 755 /etc/network/if-pre-up.d/iptables
Tím do ničeho nezasáhneš a nic needituješ, rozhodně ne /sbin/iptables-restore
nebo dokonce /bin/bash
(to jsem nepochopil).
Oprávnění zkontroluješ třeba:
ls -l /etc/iptables.rulesNěco jako:
-rw-r--r-- root root
by tam mělo být.
auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.0.10 netmask 255.255.255.0 gateway 192.168.0.1 pre-up iptables-restore < /etc/iptables.rules # loadnuti firewallu, prej nastartovanim sitoveho rozhrani post-down iptables -F && iptables -F -t nat # smaznuti firewalu pri dektivaci (nutne kvuli "service networking restart", protize jinak by se firewall. pravidla nacitaly 2x)
cat /etc/interfaces/networking cat /etc/iptables.rules
man iptables-restore
-n, --noflush don't flush the previous contents of the table. If not speci‐ fied, iptables-restore flushes (deletes) all previous contents of the respective IP Table.
# The primary network interface auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.1.10 netmask 255.255.255.0 pre-up iptables-restore < /etc/iptables.rules down iptables -F && iptables -F -t nat auto eth1 iface eth1 inet static address 172.16.1.254 netmask 255.255.255.0 up mii-tool -F 10baseT-HD eth1 auto eth2 iface eth2 inet static address 172.16.2.254 netmask 255.255.255.0 auto wlan0 iface wlan0 inet static address 172.16.3.254 netmask 255.255.255.0 up iwconfig wlan0 rate 10MMomentalne mam teda na alixu debian7, predtim jsem mel debian6 (tehdy kdyz jsem to zkousel tak se to duplikovalo), je mozne ze tam byl nejaky starsi iptables. Zkusil bych to restartoval, ale nerad bych se ustrihnul. Takze to zahrajem do ztracena... :)
apt-get install iptables-persistent
a pak iptables-save > /etc/iptables/rules
.
iptables-save > /etc/iptables/rules.v4
a případně ip6tables-save > /etc/iptables/rules.v6
.
Tiskni
Sdílej: