Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
martian source 173.194.70.188 from 10.131.27.183, on dev eth0
Nicméně : eth0 má 192.168.0.x/24 , dhcp je nakonfigurován správně.
Source toho marťana je ve Washingtonu (asi), a to se mi lidi moc nezamlouvá. Ať si tam ty své marťany nechají, ja je tady nechcu. Ani nechápu, jak se tady něco takového mohlo objevit. Mám jen podezření, že tu někdo má na PC Hamachi nebo nějakou jinou kravinu.
Jak to zjistit / odhalit/ zneškodnit ? Source toho marťana je ve Washingtonu (asi)Zdrojová adresa je ta druhá (hint: "from"), první je cílová. Systém prostě usoudil, že by se tam ten paket vůbec neměl objevit (nejspíš na základě zapnutého RP filtru, což je problém sám o sobě). Pokud tam opravdu nemá co dělat, hned za touhle hláškou by měl následovat dump zdrojové MAC adresy toho paketu, podle které byste měl být schopen poznat, kdo vám ho poslal (v ethernetovém smyslu, tj. jen předchozí hop).
40:61:86:67:fa:1d:e8:99:c4:89:7b:1c:08:00
40:61:86:67:fa:1d
je eth0,
z toho zbytku se nezorientuju. je tam 8 dalších dvojic, MAC má jen 6.
Pokud získám cílovou MACku, dokážu jsistit, kde sedí, ale musím mít nástroj, který umí ekvivalent pingu na MAC, protože ta MAC nemá IP v rozsahu eth0. Teď jsem sjel stroje v síti a zcela dle očekávání tam není žádná kombinace těch posledních 8 dvojic.
0x0800
je IPv4).
2013-12-23_17:31:24.78078 kern.warn: [5042066.449592] martian source 192.168.1.110 from 10.0.0.3, on dev tap0Tap0 je rozhraní pro vpn, které má privátní adresu z jiné sítě než ty zobrazené. A Marťani se objevují tehdy, když se do vpn připojí jeden počítač s Windowsy. Bez nějakého mého restartu firewallu (který mám udělaný taktéž pomocí Shorewallu). Co tam majitel počítače má za software nevím, není politická situace, abych to blíž zkoumal. Ale nestěžuje si, že by mu něco nechodilo.
Tiskni
Sdílej: