Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
listen_address = 10.0.0.1, slave servery tam mají každý svoji IP adresu.
Protože těch slave serverů bude hodně, mají v recovery.conf nastaveno primary_conninfo = 'host=10.10.10.10 ...'. Tato adresa je manuálně přiřazena master serveru jako sekundární IP. Není v listen_address, proto má master v NAT tabulce toto pravidlo:
iptables -t nat -A PREROUTING -i eth0 -p tcp -d 10.10.10.10 --dport 5432 -j DNAT --to-destination 10.0.0.1Slave stroje mají odpovídající pravidlo s vlastní cílovou IP adresou. Cílem je, když master spadne nebo je potřeba ho na delší dobu odstavit, aby bylo možné jednoduše některý slave přepnout do režimu master a stroji, na kterém to běží, přidat tu adresu 10.10.10.10. Ostatní slave stroje by se pak připojily na nový master a braly si data z něj. Tohle mám vyzkoušené a funguje to. Zajímalo by mě ale, jestli ten postup nemá nějaký zádrhel, kvůli kterému by mohlo dojít ke ztrátě dat nebo tichému poškození DB. Jenom pro úplnost - stav, kdy slave zjistí, že něco v nepořádku a odmítne v replikaci pokračovat, mi nevadí - to zjistím z logu. Chci se vyhnout situaci, kdy se bude slave po změně master serveru tvářit, že je všechno v pořádku, a na chyby v datech se přijde, až když se je pokusím použít.
listen_address, tzn. odpadá restart databáze. A odpadá nutnost měnit v konfiguraci všech slave strojů IP adresu master serveru.
Moje otázka je, jestli slave stroje nějak poznají, že jim (například) chybí nějaká data. Obecně jestli rozpoznají, že nemůžou replikovat z nového master stroje, protože by tím došlo ke ztrátě dat
PostgreSQL itself supplies no tools to do this, but numerous third-party utilities such as "Linux heartbeat" are compatible with PostgreSQL replication.Zajímalo by mě, jak je ten článek starý, protože Heartbeat už nějakou dobu slouží pouze pro správu klientů clusteru, ne služeb v něm. Ale OK, to je možná jenom zjednodušení. Každopádně na webu o Heartbeatu zmiňují Corosync a když jsem hledal naposledy, ten žádnou podporu pro PostgreSQL neměl. Našel jsem vlákno v nějaké mailové konferenci, kde se někdo pokoušel takového agenta vytvořit, ale narazil na to, že replikace PgSQL se nedá naroubovat na stavy služby tak, jak je zná Corosync (zastavená -> spustit -> běží -> povýšit -> master). Je to logické, DB je možné změnit ze slave na master za běhu, ale zpátky už ne (pokud to vůbec jde) Tahle diskuze každopádně odbočuje od tématu.
Ahoj
ked ho prepnes do modu master nemusi mat najaktualnejsie data, to moze byt jediny problem. Pokial by si pouzil synchronu replikaciu tak aj data budu aktualne. Ked sa replike nebude nieco pacit urcite to uvidis v logoch ale odporucam nejaky monitoring si zriadit ja napriklad pouzivam toto http://bucardo.org/check_postgres/check_postgres.pl.html pre nagios (inak uplna spokojnost jeden master asi 10 replik po celom svete a krasne monitoruje len zo zaciatku musis vhodnu deltu najst).
Ale ine som chcel - da sa spravit HA cluster Master/Slave zalozeny na corosyncu/peacemakerovy a agentovy tak aby ti v pripade vypadku prepol slave na master. K tomu si v zadefinujes aj prepinanie ip medzi nodmi a je to. Mame to nasadene u zakaznika a funguje to asi skvele (uz sa neozval 5 mesiacov). Je to na debiane 7, verzia postgresu 9.2, viem ze kolega musel nejake veci v tom agentovy upravit lebo to nebolo kompatibilne s debianom(myslim ale ze s rhel a pod nebude problem - rpoblem bol v starej verzii corosyncu). Tu je nejaky link inak odporucam do googlu dat "corosync postgres replication" a prejst tie linky
http://clusterlabs.org/wiki/PgSQL_Replicated_Cluster
Tiskni
Sdílej: