Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Jaky vy linuxaci pouzivate telefon?Já žádný. Prošel jsem přes různé dumbphony a mám ho jenom kvůli internet bankingu. S sebou ho nosím jenom naprosto výjimečně.
Jedina moznost je pockat na mobilni ubuntu os nebo mozila os. Vse ostatni je v podstate android nebo apple s ms, jeden vetsi smirak nez druhy.
V pripade, ze se chci vyhnout spionum :), tak mobil sebou nenosit nebo mit pro pripad nouze nekde po ruce v batohu, ale s odpojenou baterkou.
Bohuzel ani cisty OS, ktery umoznuje uzivateli vlastni praci se zarizenim, totiz neresi zasadni drobnustku a to, ze mobil ma jeste druhy chip, ktery umoznuje vlastni telefonovani a datove sluzby a ma plny pristup k hw celeho telefonu, tedy i chipu, ktery umoznuje koncovemu uzivateli s mobilem pracovat.
Takze pointou je ze i se sebevic zabezpecenym a cistym os v mobilu se lze tezko ubranit necemu co je mimo dosah tohoto os a je to hw osetreno uz vyrobci - by design...Ríša Stalmanuj o tom neco vi...ten se vyhyba mobilum jak cert krizi :)
Treba lze na dalku zapnout mikrofon a kameru bez toho aniz by to OS mobilu dokazal zaznamenat.
Souhlasim ale s tim, ze pro ty co maji k temhle systemum pristup bude bezny franta voprsalek nezajimavy.
Me slo spise o pointu s bezpecnym os, ktera je k dane technologii vlastne nesmyslna.
Takze jsou jen dve cesty...pujdu pohodlne se stadem s vedomim toho, ze cenou bude vetsi ci mensi ztrata soukromi a v podstate mam u sebe krabicku co me 24/7/365 spehuje.
Nebo holt oprasim starou dobrou nokii s deravym symbianem(bez datovych zluzeb) a kdyz budu potrebovat, tak ji zapnu a zavolam si. Tohle je samo nepouzitelne pro lidi co cely den zvani do telefonu a jsou na cestach.
Ja max. vyuzivam telefon-voip na stole a mobil mam jako offline zalohu.
coDostane roota na tvém zařízení.
KDOKdokoli, kdo má BTS (před pár lety jsme kupovali nějaké na Calypsu za asi 15 Euro) nebo umí posílat SMS.
resit bezpecnost na tehle urovni je po tom, co se stalo s SSL podle mne uplne mimo miso.Pokud máš namysli objevení chyby, tak mě docela překvapuje, že je to podle tebe mimo mísu až potom ;).
S timhle pripadem jsem prisel o posledni zbytek iluzi o nejake mozne bezpecnosti dat, ktera jseou jakkoliv spojena se siti.Další z mnoha naivních, co přijdou o iluze až když se jim problém naservíruje přímo pod nos?
Co mne ale zarazilo, nebo spis dorazilo je, ze existuje takova dira v knihovne, kterou pouziva cely svet a NIKDO na ni behem takove doby nebyl schopny prijit.Doporučuju někdy ten kód otevřít. Je to prasárna nad prasárnu. Už to způsobilo (jen můj názor) před lety závažný problém v Debianu, takže nevidím jediný důvod předpokládat, že se to nestane znovu. Lidem, kteří to tehdy považovali za problém Debianu, jsem se tehdy snažil vysvětlit, že si ten kód o chybu přímo říká. Nedíval jsem se teda do kódu toho heartbeatu, to je pravda.
Tenhle pripad ale jasne poukazal na to, ze je absolutne zbytecne se do budoucna snazit o nejakou ochranu soukromi na internetu, nebo v sitich a je lepsi zadna duverna data sitim, at uz jakkoliv zabezpecenym nesverovat.To jsou dvě zcela odlišné věci. Zda je vhodné se snažit o ochranu soukromí na internetu je věc názoru, já se osobně přikláním k tomu, že ano. Jestli je vhodné používat internet k předávání důvěrných dat, je zase věc rovnováhy mezi praktičností a bezpečností.
Coz ve mne mimochodem vyvolava dojem, ze je defakto uplne zbytecne pouzivat sifrovani wifi.Šifrovaná wifi má své nesporné výhody.
Tiskni
Sdílej: