Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Jaky vy linuxaci pouzivate telefon?Já žádný. Prošel jsem přes různé dumbphony a mám ho jenom kvůli internet bankingu. S sebou ho nosím jenom naprosto výjimečně.
Jedina moznost je pockat na mobilni ubuntu os nebo mozila os. Vse ostatni je v podstate android nebo apple s ms, jeden vetsi smirak nez druhy.
V pripade, ze se chci vyhnout spionum :), tak mobil sebou nenosit nebo mit pro pripad nouze nekde po ruce v batohu, ale s odpojenou baterkou.
Bohuzel ani cisty OS, ktery umoznuje uzivateli vlastni praci se zarizenim, totiz neresi zasadni drobnustku a to, ze mobil ma jeste druhy chip, ktery umoznuje vlastni telefonovani a datove sluzby a ma plny pristup k hw celeho telefonu, tedy i chipu, ktery umoznuje koncovemu uzivateli s mobilem pracovat.
Takze pointou je ze i se sebevic zabezpecenym a cistym os v mobilu se lze tezko ubranit necemu co je mimo dosah tohoto os a je to hw osetreno uz vyrobci - by design...Ríša Stalmanuj o tom neco vi...ten se vyhyba mobilum jak cert krizi :)
Treba lze na dalku zapnout mikrofon a kameru bez toho aniz by to OS mobilu dokazal zaznamenat.
Souhlasim ale s tim, ze pro ty co maji k temhle systemum pristup bude bezny franta voprsalek nezajimavy.
Me slo spise o pointu s bezpecnym os, ktera je k dane technologii vlastne nesmyslna.
Takze jsou jen dve cesty...pujdu pohodlne se stadem s vedomim toho, ze cenou bude vetsi ci mensi ztrata soukromi a v podstate mam u sebe krabicku co me 24/7/365 spehuje.
Nebo holt oprasim starou dobrou nokii s deravym symbianem(bez datovych zluzeb) a kdyz budu potrebovat, tak ji zapnu a zavolam si. Tohle je samo nepouzitelne pro lidi co cely den zvani do telefonu a jsou na cestach.
Ja max. vyuzivam telefon-voip na stole a mobil mam jako offline zalohu.
coDostane roota na tvém zařízení.
KDOKdokoli, kdo má BTS (před pár lety jsme kupovali nějaké na Calypsu za asi 15 Euro) nebo umí posílat SMS.
resit bezpecnost na tehle urovni je po tom, co se stalo s SSL podle mne uplne mimo miso.Pokud máš namysli objevení chyby, tak mě docela překvapuje, že je to podle tebe mimo mísu až potom ;).
S timhle pripadem jsem prisel o posledni zbytek iluzi o nejake mozne bezpecnosti dat, ktera jseou jakkoliv spojena se siti.Další z mnoha naivních, co přijdou o iluze až když se jim problém naservíruje přímo pod nos?
Co mne ale zarazilo, nebo spis dorazilo je, ze existuje takova dira v knihovne, kterou pouziva cely svet a NIKDO na ni behem takove doby nebyl schopny prijit.Doporučuju někdy ten kód otevřít. Je to prasárna nad prasárnu. Už to způsobilo (jen můj názor) před lety závažný problém v Debianu, takže nevidím jediný důvod předpokládat, že se to nestane znovu. Lidem, kteří to tehdy považovali za problém Debianu, jsem se tehdy snažil vysvětlit, že si ten kód o chybu přímo říká. Nedíval jsem se teda do kódu toho heartbeatu, to je pravda.
Tenhle pripad ale jasne poukazal na to, ze je absolutne zbytecne se do budoucna snazit o nejakou ochranu soukromi na internetu, nebo v sitich a je lepsi zadna duverna data sitim, at uz jakkoliv zabezpecenym nesverovat.To jsou dvě zcela odlišné věci. Zda je vhodné se snažit o ochranu soukromí na internetu je věc názoru, já se osobně přikláním k tomu, že ano. Jestli je vhodné používat internet k předávání důvěrných dat, je zase věc rovnováhy mezi praktičností a bezpečností.
Coz ve mne mimochodem vyvolava dojem, ze je defakto uplne zbytecne pouzivat sifrovani wifi.Šifrovaná wifi má své nesporné výhody.
Tiskni
Sdílej: