Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
allow-recursion {
trusted;
};
do named.conf pridaj:
include "/etc/bind/named.conf.acl";a do /etc/bind/named.conf.acl pridaj:
acl trusted {
127.0.0.0/8;
tu.si.pridaj.ip.adresy,z.ktorych.chces.povolit.rekuzivne.query;
};
takze rekurzivny bude len pre povolene ip, inac bude len autoritativny pre jeho domeny...
daj ipku dns servera nech zistime ci je otvoreny abo nie
tu je rozdiel medzi rekurzivnym a auth only DNS serverom
[root@NAS ~]# dig sme.sk @8.8.8.8 ; <<>> DiG 9.8.2rc1-RedHat-9.8.2-0.23.rc1.el6_5.1 <<>> sme.sk @8.8.8.8 ;; global options: +cmd ;; Got answer: ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 37875 ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 2, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0 ;; QUESTION SECTION: ;sme.sk. IN A ;; ANSWER SECTION: sme.sk. 1777 IN A 195.146.144.8 sme.sk. 1777 IN A 195.146.144.9 ;; Query time: 18 msec ;; SERVER: 8.8.8.8#53(8.8.8.8) ;; WHEN: Wed Apr 23 15:11:06 2014 ;; MSG SIZE rcvd: 56 [root@NAS ~]# dig sme.sk @ns1.prohaxx.sk ; <<>> DiG 9.8.2rc1-RedHat-9.8.2-0.23.rc1.el6_5.1 <<>> sme.sk @ns1.prohaxx.sk ;; global options: +cmd ;; Got answer: ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: REFUSED, id: 35069 ;; flags: qr rd; QUERY: 1, ANSWER: 0, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0 ;; WARNING: recursion requested but not available ;; QUESTION SECTION: ;sme.sk. IN A ;; Query time: 9 msec ;; SERVER: 188.123.96.72#53(188.123.96.72) ;; WHEN: Wed Apr 23 15:11:12 2014 ;; MSG SIZE rcvd: 24 [root@NAS ~]# dig prohaxx.sk @ns1.prohaxx.sk ; <<>> DiG 9.8.2rc1-RedHat-9.8.2-0.23.rc1.el6_5.1 <<>> prohaxx.sk @ns1.prohaxx.sk ;; global options: +cmd ;; Got answer: ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 8263 ;; flags: qr aa rd; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 2, ADDITIONAL: 2 ;; WARNING: recursion requested but not available ;; QUESTION SECTION: ;prohaxx.sk. IN A ;; ANSWER SECTION: prohaxx.sk. 86400 IN A 158.193.112.240 ;; AUTHORITY SECTION: prohaxx.sk. 86400 IN NS ns2.prohaxx.sk. prohaxx.sk. 86400 IN NS ns1.prohaxx.sk. ;; ADDITIONAL SECTION: ns1.prohaxx.sk. 86400 IN A 188.123.96.72 ns2.prohaxx.sk. 86400 IN A 217.67.31.171 ;; Query time: 9 msec ;; SERVER: 188.123.96.72#53(188.123.96.72) ;; WHEN: Wed Apr 23 15:11:42 2014 ;; MSG SIZE rcvd: 112 [root@NAS ~]#D.
acl "trusted_networks" {
127.0.0.1;
::1;
};
acl "known_networks" {
127.0.0.1;
::1;
...
};
options {
allow-transfer {
trusted_networks;
};
allow-query-cache {
known_networks;
};
allow-recursion {
known_networks;
};
allow-query { any; };
...
};
options {
directory "/etc/nameserver";
allow-query { any; };
pid-file "/var/run/named/named.pid";
auth-nxdomain no;
allow-recursion { none; };
recursion no;
};
IP je 92.240.244.23.
Inak zdoraznujem opat, ze kedze sa jedna o primarne nsko k domenam musim povolit requesty odvsadial, ale staci mi ak bude obsluhovat len zony, ktore ma v konfigu.
Ktory priznak sluzi na taketo nastavenie bindu? Som uz z toho magor.
root@server:~# nslookup - 92.240.244.23 > seznam.cz Server: 92.240.244.23 Address: 92.240.244.23#53 Non-authoritative answer: *** Can't find seznam.cz: No answer
...tak mne dig pise ze rekurzivny ten bind nie je
D.
No podla konfigu by byt nemal a napriek tomu flooduje. Staci sa pozriet na narast trafficu od pondelka, ked to opat zacalo. Traffic Premyslam, ze okrem obmedzenia dns floodu na vstupe by som podobne obmedzil cez iptables aj output, cim eliminujem ten traffic.
iptables -A INPUT -p udp -m udp --dport 53 -j dns_udp iptables -A dns_udp -s moj.aip.adr.esa/32 -j ACCEPT ... iptables -A dns_udp -m hashlimit --hashlimit-above 6/min --hashlimit-burst 30 --hashlimit-mode srcip --hashlimit-name DoS-DNS -j DROP iptables -A dns_udp -j ACCEPT
# Requests per second
RQS="5"
# Requests per 7 seconds
RQH="15"
iptables -A INPUT -p udp --dport 53 -m state --state NEW -m recent --set --name DNSQF --rsource
iptables -A INPUT -p udp --dport 53 -m state --state NEW -m recent --update --seconds 1 --hitcount ${RQS} --name DNSQF --rsource -j DROP
iptables -A INPUT -p udp --dport 53 -m state --state NEW -m recent --set --name DNSHF --rsource
iptables -A INPUT -p udp --dport 53 -m state --state NEW -m recent --update --seconds 7 --hitcount ${RQH} --name DNSHF --rsource -j DROP
Povodne boli hodnoty vyssie, teraz som ich osekal a flood je na urovni 50kb/in a 160kb/out. Inak zaujimave bolo, ze dnes som skusal flooderov osekat rucne banovanim. Chvilku to vyzeral, ze to ide, po zabanovani asi 10 ipeciek nastal asi 60% pokles, ale potom ma oskenoval nejaky skript (slo o symetricky flood) a pocet utociacich pc sa niekolkonasobne zvysil, aby dorovnali predchadzajuci traffic. Toto som zopakoval cele este raz s rovnakym vysledkom.
Nebolo by vhodne spravit rovnake pravidla aj pre Output? Problemom vlastne je, ze moje dnsko flooduje ine, kedze mu prichadzaju nezmyselne requesty.
Tiskni
Sdílej: