Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
mám jeden trochu nevšední dotaz - lze nějak zabránit uspávání USB zařízení? Jde mi hlavně o USB disk (1 TB Verbatim), který se po chvíli neaktivity vypne a při dalším přístupu se musí znovu roztáčet a najíždí hlavy, což dost zpomaluje práci. Něco podobného mi ale dělá i webkamera (Logitech C300), která se po chvíli neaktivity uspí a je třeba ji vytáhnout a znovu zasunout do USB.
Chování obou je shodné na Debianu Wheezy x64 i na openSUSE 12.2 x86_64, takže nejde o něco specifického pro danou distribuci.
Díky moc za tipy,
Pushkin
Řešení dotazu:
tusim je modul usb_autosuspend a v konfiguraku modulu sa to da nastavit nejak
neviem uz presne ale poguglil by som teda usb_autosuspend settings abo daco take
D.
for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/autosuspend; do cat $i; done
-1 je vypnuty autosuspend, kladna hodnota je v timeout sekundach
bud to vypnes jen u jednoho zarizeni zapsanim pres echo "-1" > /sys/bus/usb/devices/xxx/power/autosuspend
nebo u vsech se to da vypnout pres parametr jadra/modulu usbcore usbcore.autosuspend=-1
tak tam zaberie hdparm alebo sdparm
D.
root@pushkin:/home/pushkin# hdparm -S 0 /dev/sdc /dev/sdc: setting standby to 0 (off) HDIO_DRIVE_CMD(setidle) failed: Invalid argument
# hdparm -S 0 -B 255 /dev/sdc /dev/sdc: setting Advanced Power Management level to disabled setting standby to 0 (off) APM_level = off
Tiskni
Sdílej: