V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ahoj, shanim nejaky slusny editor videa pro linux. Po vymakanem digiKam na spravu fotek jsem vyzkousel KDENLIVE pro strih videa a jsem docela zklamany. Na zakladni strih je to fajn, ale chybi mi treba funkce vyrezu ve videu, proste moznost vlozit druhou stopu jako zmenseny ctvrecek do hlavni stopy. Cili potrebuji defakto zmensit tu stopu a misto pozadi pridat alfa kanal, aby bylo videt video pod ni. Zkousel jsem to efektem v kdenlive, muzu nastavit alfu pozadi, ale video se proste pruhlednym nestane.
Vkladam takhle treba fotky do rohu beziciho videa a dost mi ta funkce chybi.
Hledam jenom spatne a kdenlive to umi, nebo poradite nejaky lepsi soft?
Diky,
P.
Řešení dotazu:
super, diky moc... jen se budu muset poprat s tou hroznou cestinou a prepnout nejak kdenlive do anglictiny, at mi sedi nazvy filtru a prechodu )) Z toho videa je patrne, ze to jde, ale je tak nekvalitni, ze nerozeznam, jaky filtr, nebo prechod na to pouziva, ale to uz dohledam
Tusil jsem, ze to jenom neumim
Diky
No prave, mel jsem na win tu cest pracovat se sony vegas a prisel mi jako luxusni soft, na kterem se da delat temer vse.
Proto jsem po prvnich chvilich s KDENLIVE mel pocit, ze je to takova odlehcena nahrazka, ale opak je pravdou, jen trochu klame telem a ty funkce tam nemaji takove libive ikonky, ale jsou tam Navic ta cena a moznost strihat i videa na linuxu, to je proste SUPER. Jeste jsem zvedav, jak bude chodit na opravdu brutal HD videich s 60fps apod.
Uz ted mi docela casto pri praci spadne, no nastesti si vsechno prubezne uklada, takze neni problem pokracovat tam, kde clovek skoncil. Budu ho instalovat jeste na jinem PC, tak uvidim, jestli ta stabilita bude lepsi.
Tiskni
Sdílej: