Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj, shanim nejaky slusny editor videa pro linux. Po vymakanem digiKam na spravu fotek jsem vyzkousel KDENLIVE pro strih videa a jsem docela zklamany. Na zakladni strih je to fajn, ale chybi mi treba funkce vyrezu ve videu, proste moznost vlozit druhou stopu jako zmenseny ctvrecek do hlavni stopy. Cili potrebuji defakto zmensit tu stopu a misto pozadi pridat alfa kanal, aby bylo videt video pod ni. Zkousel jsem to efektem v kdenlive, muzu nastavit alfu pozadi, ale video se proste pruhlednym nestane.
Vkladam takhle treba fotky do rohu beziciho videa a dost mi ta funkce chybi.
Hledam jenom spatne a kdenlive to umi, nebo poradite nejaky lepsi soft?
Diky,
P.
Řešení dotazu:
super, diky moc... jen se budu muset poprat s tou hroznou cestinou a prepnout nejak kdenlive do anglictiny, at mi sedi nazvy filtru a prechodu )) Z toho videa je patrne, ze to jde, ale je tak nekvalitni, ze nerozeznam, jaky filtr, nebo prechod na to pouziva, ale to uz dohledam
Tusil jsem, ze to jenom neumim
Diky
No prave, mel jsem na win tu cest pracovat se sony vegas a prisel mi jako luxusni soft, na kterem se da delat temer vse.
Proto jsem po prvnich chvilich s KDENLIVE mel pocit, ze je to takova odlehcena nahrazka, ale opak je pravdou, jen trochu klame telem a ty funkce tam nemaji takove libive ikonky, ale jsou tam Navic ta cena a moznost strihat i videa na linuxu, to je proste SUPER. Jeste jsem zvedav, jak bude chodit na opravdu brutal HD videich s 60fps apod.
Uz ted mi docela casto pri praci spadne, no nastesti si vsechno prubezne uklada, takze neni problem pokracovat tam, kde clovek skoncil. Budu ho instalovat jeste na jinem PC, tak uvidim, jestli ta stabilita bude lepsi.
Tiskni
Sdílej: