Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Ahoj, uz jsem to tady psal do jineho topicu, ale zrejme uz to zapadlo. Zvazuji koupi dvoujadra ARM jako NAS a maleho serveru na hrani domu. Jako medialni centrum jsem pouzil RPi s XMBC distrem, kde slape super a rad bych zkusil neco vykonnejsiho.
Mel jsem zaluska na Cubieboard 2, ale po shlednuti banana Pi mu davam vetsi sance prorazit a ziskat vetsi komunitu, proto mi prijde jako lepsi investice banana Pi, co myslite, jaky bazmek byste vzali vy a proc?
Mate uz nekdo s banana Pi nejakou zkusenost? Chodi to dobre, nebo ma nejake problemy?
P.
Odroid je pekny kus HW za dobry peniz, ale taky mi prijde, ze podobne jako Cubieboard nema skoro zadnou komunitu. U tehle desek je to dost podstatne, zvlast ted, v zacatcich, kdy to proste neni odladene a a hned u downloadu Xubuntu ctu - improved USB stability. By mne asi mr-lo, kdybych postavil NAS na necem za X tisic a ono tomu padalo kazdy tyden USB.
Jasne, je to deska na experimenty, ne na ostre nasazeni, presto to na mne nebudi dobry dojem a prijde mi, ze se tam nejak nic moc nedeje - navic ubuntu 13.10? proboha proc zrovna tahle verze?
Tak jsem zase narazil na pokec, ze na tom Banana Pi defakto nechodi nic s HW akceleraci videa, ani to XBMC. Takze je to takovy prekopany android dongle na vetsi desce, s jinymi konektory.
Dokazal by mi nekdo cesky vysvetlit, proc je takovy problem, na platforme, ktera je na trhu asi 3 roky - Cortex A10/A20 + MALI 400 rozbehat normalni podporu 2D a 3D akcelerace v libovolnem linux distru? Neorientuju se v ovladacich a grafice, proto mi to neni moc jasne, v cem konkretne to vezi a proc to funguje treba na androidu, ale na linuxu se s tim nemuzou stale poprat? A proc treba na RPi XBMC distro prehrava vsechna i HD videa a Debian s LXDE + VLC neprehraje skoro nic? To ma XBMC nejake specialni ovladace v sobe, ktere nejdou jednoduse na ten debian zkopirovat, aby ta videa sla prehrat v libovolnem programu?
P.
Pockat, procesor A20 s Mali 400 se vyrabi v par kusech? Vzdyt je to dneska ve vsech tech HDMI dongle bazmecich, ve vsech Cubie/Pi deskach, apod. ?
Rozumel bych, kdyby kazdy model mel jiny GPU, ale ty procesory, aspon co ja vim, maji uz 2 roky MALI 400 jako GPU. Chapu to spis tak, ze se nevyplati pro tech par uzivatelu, co by na tom chteli mit linux, delat ovladace. Protoze vetsina bezi na androidu a tam to funguje bezvadne. Co ale nechapu uz vubec - android je prece postaveny na linuxu. Takze by to melo pouzivat stejny ovladac, resp. ovladac z androidu by mel byt pouzitelny na linuxu?
Mozna placam, fakt jsem jeste tak daleko nedosel, abych se hrabal v ovladacich, takze se treba v necem pletu - proto se ptam.
Zeptam se jinak - znamena to, ze lima ovladace jsou nejakym prelomovym resenim podpory MALI na linuxu? a uz tedy na vsech tech rikomagic a cubieboard a dalsich funguje plnohodnotna 3D akcelerace?
Protoze jsem stale jeste linuxovy laik, reknu to polopate - znamena to, ze si normalne ve VLC prehraju film v HD, stejne jako nainstaluju xbmc, apod? Proste ze to heblo bude mit na linuxu stejny vykon jako v androidu?
Android snad pouziva X? Ty drivery (i lima project) kresli primarne na framebuffer, proto treba Mali branche vlc a xbmc nepouzivaji vubec X a je tam spousta prace to vubec rozchodit, aby to neco kreslilo.
Tiskni
Sdílej: