Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
No rozumím tomu že to je o zátěži. No ně to docela právě zaujalo tento model http://www.alza.cz/qnap-ts-421u-d412673.htm Procházel jsem pravě i u výrobce zde http://www.qnap.com/en/index.php?sn=822&c=351&sc=513&t=520&n=18168
A zaujalo mě právě rychlost čtení a zápisu: http://www.qnap.com/images/products/NAS/vsseries/TS421U_13.jpg
U diskov0ho pole hledejte vmWare ready - tím máte garantováno určení k virtualizaci. Pak už jen výkon, jaký potřebujete.
Podívejte se na projekt Proxmox - 2 servery v clusteru nad jedním sdíleným polem
Jako další řešení se nabízí vmWare ESXi (v omezené podobě lze provozovat zdarma). XEN řešení mne neoslovily
Asi bych volil QNAP, ale nenšel jsem u něho síťovou propustnost.
Synology vypadá hardwarově výkoněji (330MB/s Reading, 196MB/s Writing)
Pozor v každém případě, ať použijete doporučované disky od výrobce.
Vždy je to o poměru cena x výkon x požadavky.
Jako začátek myslím OK, pak z něj udělá třeba zálohovací pole a nahradí ho něčím lepším. Je otázka, co očekává a jak hodně je limitován.
Prostě vždy musíš udělat nějaký kompromis.
XS s tímto polem funguje, mám jej připojené přes iSCSI, ale používám jej jen pro ukládání záloh VM, popř. na testován, rychlé spouštění záloh atd. Pro produkční prostředí do firmy jako hlavní storage bych jej nedoporučil.Jáke pole (QNAP nebo SYNOLOGY) máte připojeno přes iSCSI? Co máte jako hlavní pole? Děkuju
Tiskni
Sdílej: