Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Namapoval jsem /dev/sda jako lvm Potřebuji poradit jak připojit oddíly
1. ramdisk
2. grub2 (kernel)
3. fstab
Jestli jako /dev/vg/lv nebo /dev/mapper/vg-lv?
jinak v /proc/self/mounts mám
/dev/mapper/gentoo-root / ext4 rw,relatime,data=ordered 0 0
/dev/mapper/gentoo-boot /boot ext4 rw,relatime,data=ordered 0 0
/dev/sda: UUID="yQWSde-dNY0-RcNY-rpUS-3Bvu-prl7-mfzUPw" TYPE="LVM2_member"pak to jde těžko jinak.
Takové doporučení platilo u velmi předpotopních bootloaderů. Mám /boot
na Btrfs RAID1, jehož všechny repliky jsou na LVM, a nikoho to nesere, ba dokonce ani mě ne.
Pomocí ls -l
se lze snadno přesvědčit, že jeden z těch souborů v /dev
bude jen symlink na ten druhý. Tedy jsou naprosto rovnocenné, pokud jde o mount
.
Ano,
Instalaci jsem prováděl ze systemrecuecd a ty disky jsem nejdříve připojil jako /dev/sda1 apod. nikoliv jako /dev/mapper a tam byl problém, žádné symlinky tam nebyli. To už jsem byl v poslední fázi instalace a konfigurace grubu2. Protože mi u konfigurace dostával chybu, že nemůže otevřít /dev/mapper/gentoo-root tak jsem vytvořil ten symlink na /dev/sda3 (/). Konfigurace se pak povedla. ale už se mi nepodařila instalace grubu2 do /dev/sda. Ty symlinky jsem pak zase smazal. Odpojil oddíly vylez z chroot, a připojil znova už jako /dev/mapper. Pak konfigurace proběhla bez závad ale instalace grubu2 se nepovedla. Psalo mi to, že není čtivej /boot/grub, jenže on byl připojenej v rw modu. Boot jsem měl jako ext4, v podstatě všechno bylo s ext4. Nepovedl se tedy tento příkaz
grub2-install /dev/sda
Path to `/boot/grub' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.
někde na redhatu jsem našel postup s
grub2-install --grub-setup=/bin/true /dev/sda
hlásilo uspěch (jenže to nikam ještě nezapisuje!)
/dev/mapper/...
není /dev/sdaX
. LVM group musíte před použitím zapnout, třeba pomocí lvm vgchange -ay VG
. Druhá věc je, že jste zřejmě ani nepřipojil oddíl, kde je /boot
.
LVM není diskový oddíl, tedy /dev/mapper/... není /dev/sdaX....
LVM group musíte před použitím zapnout, třeba pomocí lvm vgchange -ay VG.a jak se to nezapnutí projeví, nebo tento příkaz?
Druhá věc je, že jste zřejmě ani nepřipojil oddíl, kde je /boot.jak jsem tam dostal kernel, ramdisk, vytvořil /boot/grub a zkonfiguroval grub.cfg automatikou?
a jak se to nezapnutí projeví, nebo tento příkaz?Nezapnutí se projeví tak, že LVM odíly nebudou v
/dev/mapper
a nepůjdou přimountovat. Ten příkaz ty oddíly aktivuje a půjdou přimountovat.
jak jsem tam dostal kernel, ramdisk, vytvořil /boot/grub a zkonfiguroval grub.cfg automatikou?Adresář
/boot
existuje, i když není připojený jeho oddíl. Pak do něj můžete vygenerovat tyhle soubory, ale pokud je kořenový oddíl v LVM, tak GRUB neví, jak to načíst při bootu, a zahlásí tu chybu, kterou jste uvedl.
Aha, tak jo, ale vždyť jsem pak psal, že už jsem je připojil podruhé jako mapper
mount /dev/mapper/gentoo-root /mnt/gentoo && mount /dev/mapper/gentoo-boot /mnt/gentoo/boot
předtím i mount -o remount,rw / /boot uvnitř, i tak to hlásilo chybu. A i jsem do /etc/default/grub přidal řádek pro lvm, bez kterýho to také nejdříve nešlo (konfigurace).
mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev && mount -o bind /proc /mnt/gentoo/proc
Tiskni
Sdílej: