Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Namapoval jsem /dev/sda jako lvm Potřebuji poradit jak připojit oddíly
1. ramdisk
2. grub2 (kernel)
3. fstab
Jestli jako /dev/vg/lv nebo /dev/mapper/vg-lv?
jinak v /proc/self/mounts mám
/dev/mapper/gentoo-root / ext4 rw,relatime,data=ordered 0 0
/dev/mapper/gentoo-boot /boot ext4 rw,relatime,data=ordered 0 0
/dev/sda: UUID="yQWSde-dNY0-RcNY-rpUS-3Bvu-prl7-mfzUPw" TYPE="LVM2_member"pak to jde těžko jinak.
Takové doporučení platilo u velmi předpotopních bootloaderů. Mám /boot na Btrfs RAID1, jehož všechny repliky jsou na LVM, a nikoho to nesere, ba dokonce ani mě ne.
Pomocí ls -l se lze snadno přesvědčit, že jeden z těch souborů v /dev bude jen symlink na ten druhý. Tedy jsou naprosto rovnocenné, pokud jde o mount.
Ano,
Instalaci jsem prováděl ze systemrecuecd a ty disky jsem nejdříve připojil jako /dev/sda1 apod. nikoliv jako /dev/mapper a tam byl problém, žádné symlinky tam nebyli. To už jsem byl v poslední fázi instalace a konfigurace grubu2. Protože mi u konfigurace dostával chybu, že nemůže otevřít /dev/mapper/gentoo-root tak jsem vytvořil ten symlink na /dev/sda3 (/). Konfigurace se pak povedla. ale už se mi nepodařila instalace grubu2 do /dev/sda. Ty symlinky jsem pak zase smazal. Odpojil oddíly vylez z chroot, a připojil znova už jako /dev/mapper. Pak konfigurace proběhla bez závad ale instalace grubu2 se nepovedla. Psalo mi to, že není čtivej /boot/grub, jenže on byl připojenej v rw modu. Boot jsem měl jako ext4, v podstatě všechno bylo s ext4. Nepovedl se tedy tento příkaz
grub2-install /dev/sda
Path to `/boot/grub' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.
někde na redhatu jsem našel postup s
grub2-install --grub-setup=/bin/true /dev/sda
hlásilo uspěch (jenže to nikam ještě nezapisuje!)
/dev/mapper/... není /dev/sdaX. LVM group musíte před použitím zapnout, třeba pomocí lvm vgchange -ay VG. Druhá věc je, že jste zřejmě ani nepřipojil oddíl, kde je /boot.
LVM není diskový oddíl, tedy /dev/mapper/... není /dev/sdaX....
LVM group musíte před použitím zapnout, třeba pomocí lvm vgchange -ay VG.a jak se to nezapnutí projeví, nebo tento příkaz?
Druhá věc je, že jste zřejmě ani nepřipojil oddíl, kde je /boot.jak jsem tam dostal kernel, ramdisk, vytvořil /boot/grub a zkonfiguroval grub.cfg automatikou?
a jak se to nezapnutí projeví, nebo tento příkaz?Nezapnutí se projeví tak, že LVM odíly nebudou v
/dev/mapper a nepůjdou přimountovat. Ten příkaz ty oddíly aktivuje a půjdou přimountovat.
jak jsem tam dostal kernel, ramdisk, vytvořil /boot/grub a zkonfiguroval grub.cfg automatikou?Adresář
/boot existuje, i když není připojený jeho oddíl. Pak do něj můžete vygenerovat tyhle soubory, ale pokud je kořenový oddíl v LVM, tak GRUB neví, jak to načíst při bootu, a zahlásí tu chybu, kterou jste uvedl.
Aha, tak jo, ale vždyť jsem pak psal, že už jsem je připojil podruhé jako mapper
mount /dev/mapper/gentoo-root /mnt/gentoo && mount /dev/mapper/gentoo-boot /mnt/gentoo/boot
předtím i mount -o remount,rw / /boot uvnitř, i tak to hlásilo chybu. A i jsem do /etc/default/grub přidal řádek pro lvm, bez kterýho to také nejdříve nešlo (konfigurace).
mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev && mount -o bind /proc /mnt/gentoo/proc
Tiskni
Sdílej: