V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Jak zjistit uživatelské skupiny v systému bez použití cat /etc/groups? Mám možnost v Gnome-control-center vytvořit uživatele dát mu možnost správce už ale ne přiřadit uživatelské skupiny. V CLI mám příkazy,
gpasswd (1) - spravuje soubor /etc/group (bez příkazu se nedozvím co to dělá. Začátečník neví k čemu ten soubor je)
gpasswd [volba] SKUPINA
Volby:
-a, --add UŽIVATEL přidá UŽIVATELE do SKUPINY
-d, --delete UŽIVATEL odstraní UŽIVATELE ze SKUPINY
-h, --help zobrazí tuto nápovědu a skončí
-Q, --root CHROOT_DIR directory to chroot into
-r, --remove-password odstraní heslo SKUPINY
-R, --restrict povolí přístup ke SKUPINĚ jen členům
-M, --members UŽIVATEL,... nastaví seznam členů SKUPINY
-A, --administrators SPRÁVCE,...
groupadd (8) - Vytvoří skupinu
groupdel (8) - Smaže skupinu
groupmod (8) - upraví skupinu
Nenašel jsem příkaz který mi zobrazí skupiny v systému, takže tyto příkazy použít nemůžu, protože oni vyžadují znát nějakou skupinu.
Řešení dotazu:
neviděl, nemám totiž příkaz group
To já také ne, a přesto mám manuálovou stránku group v 5. sekci. /etc/group je totiž konfigurační soubor a konfigurační soubory mají manuál v 5. sekci.
Nic tam stejně není
Jinak mám poslední verzi manuálových stránek.
Tak to asi máte zvláštní distribuci, protože group(5) je v man-pages snad odjakživa.
jea co tam tedy je?
Mohl být více jednoznačný. Mám situaci kde mi něco nejde, třeba připojit disk, a náhodou vím, že potřebuji přiřadit svůj účet do nějaké skupiny ..., jak se dovím, do které?
To by bola celkom zrozumiteľne a správne položená otázka. Prečo si ju tak nenapísal rovno? Btw, odpoveď by bola, že: to môže závisieť od distribúcie, ale pravdepodobne "plugdev".
Keby existoval príkaz "abrakadabra", ktorý vypíše, že existujú skupiny:
skupinaA skupinaB skupinaC ...
tak ti to ako pomôže?
tady jsou už jen kecalovéObčas sa stáva, že odpoveď je komplexnejšia, než je nevyhnutné s cieľom vysvetliť súvislosti. Žiaľ tým, čo sa pýtajú, sa často nechce tráviť čas rozmýšľaním. Či už nad tým, ako položiť otázku, alebo nad informáciou, ktorú dostanú v odpovedi.
Keby existoval príkaz "abrakadabra", ktorý vypíše, že existujú skupiny: skupinaA skupinaB skupinaC
skupinaA - slouží
skupinaB - - // -
Existence souboru by mě nemusela vůbec zajímat.
getent group
.
Sorry, že odkazuji
Odkaz by nevadil (pravda, kdyby byl zadaný jako odkaz, bylo by to lepší), první věta tamního dotazu, to už je jiná.
je tam odpověď, proč to není na co jsem se ptal
Ne. Je to přesně to, na co jste se ptal. Že to není to, co jste chtěl vědět, to je jen a pouze váš problém. Pokud chcete efektivně pracovat s počítači, měl byste se snažit právě o to, aby to, na co se ptáte, bylo pokud možno totéž jako to, co chcete vědět. Protože dokud nebudeme mít rozhraní, které počítači umožní číst myšlenky, bude vám odpovídat jen na to, na co se ho zeptáte. A ani zdejší diskutující takovým rozhraním nedisponují.
Realita je taková, že žádná skupina nemá v systému nějaký apriorní význam. Ten význam dostane až tím, koho do ní přidáte a (především) jaká oprávnění té skupině přidělíte (nebo jaká přidělili autoři distribuce). Takže se sice někde můžete dočíst, že např. skupina wheel
zahrnuje uživatele, kteří mají právo používat sudo
, ale to je ve skutečnosti jen otázka nastavení v /etc/sudoers
, které tam většina linuxových distribucí ani nemá. Podobně to, že (někde) skupina shadow
opravňuje číst obsah /etc/shadow
, je jen výsledek toho, jak má ten soubor nastavená práva, ne toho, že by ta skupina měla nějaký speciální význam.
Proto, ať se vám to líbí nebo ne, nemá smysl jiná odpověď než "podívejte se do dokumentace". A samozřejmě pokud možno do dokumentace ke konkrétní distribuci, protože každá může skupiny a práva nastavovat jinak.
$ apropos wheel pam_wheel (8) - Only permit root access to members of group wheel ppmwheel (1) - see http://netpbm.sourceforge.net/doc/ppmwheel.html
Správná odpověď se tedy nachází v pam_wheel(8).
Ale obecně, jak už bylo řečeno, názvy skupin nejsou nijak standardizované. Ćasto vznikají z potřeby konkrétního programu. Je tudíž třeba hledat v dokumentaci dané distribuce. Lepší distribuce ji mají zabalenou a lze ji nainstalovat jako každý jiný balíček. A jinak máte pravdu, že dnes se často věci dávají jen na web. Holt je to taková móda.
Tiskni
Sdílej: