Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Uvazujem si postavit maly domaci server a potreboval by som poradit ohladom vyberu vhodnych komponentov.
Na prvom mieste hra rolu stabilita HW (tiez SW), kedze server bude bezat 24/7.
Co najnizsia spotreba v ramci moznosti.
Co by som chcel na tom prevadzkovat (bude sa to tykat cisto len LAN):
FTP server (momentalne mam proFTPd a som spokojny)
LAMP (taktiez spokojnost)
NFS
netflow
Transmission (spokojnost)
MB+CPU ASRock Q1900DC-ITX (nema ATX, ale da sa napajat 10-19V DC zdrojom, co je vyhoda)
Ram 2x2GB So DIMM ADATA 1333 HMz
HDD WD Green 1TB
SSD ADATA 32GB Premier Pro SP600 (na system)
Zdroj: nejaky 60-80W 12V
MB s DVB tunerom nechcem. Spomenul som, ze do buducna by som "mozno" dokupil nejake DVB zariadenie na streamovanie TV po sieti.
off topic - teraz trocha laborujem s tvheadend v spojeni s DVB-S2 PCI kartou a skusil som tv stream po sieti a islo to celkom slusne (realne som skusil 5 kanalov z toho 3 cez wifi a 2 po LAN). Zataz na CPU a RAM bola minimalna, ale bit rate napr. pre jeden TP predstavuje cca 40-50 Mbps (pri 8-10 kanaloch (a pri TP DVB-S2 a mpeg4 to moze byt cca 20 kanalov na jeden tuner).
Zatial len vyhladavam ake komponenty by boli pre mna vhodne
thx
dik Josef, ale neviem ci si dobre cital. Uz v nadpise je uvedene, ze sa ma jednat o "maly" domaci server.
Nechcem nic extra velkeho. Ako som spomenul, teraz mam server s parametrami PIII 1GHz a 512MB Ram (133Mhz), HDD tam je 120GB. Ten stroj ma asi 12 rokov a ako server ide cca 8-9 rokov a spotreba je asi 20W (zatial bez vypadku).
Nechcem to na router, mam malu siet mozno do 20-30 strojov a ako router pouzivam RB 450 (mikrotik) a to je uplne v pohode.
Co sa tyka diskov, tak zatial mi uplne staci 1x 1TB a do buducna mozno druhy a na tej MB co som spomenul su 2x sata 3GB/s a 2x sata 6GB/s takze tiez si myslim, ze je to OK.
Ram 4GB si myslim, ze je az az, teraz mam 512MB a neviem ci niekedy bola vytazena na 50%.
Co sa tyka web servera, nebranim sa ani lighttpd (mam ho nasadeny aj na routery s openwrt a ide vcelku dobre).
Skrina -- pisal som, ze nechcem ziadnu skrinu, bude to polozene na plexiskle a hluk neriesim, pretoze to bude v specialnej miestnosti kde nikto nechodi.
Skutocne NECHCEM nic velke, zase nech to neni raspberry, alebo banana, ale netreba mi ani ziadnu i5, ale chcem aby to bolo stabilne a usporne
thx
Nechcem kupovat celok, napr. vobec nepotrebujem skrinu.
Je lepsie mat pre maly serverik napajanie cez ATX zdroj, alebo to pojde stabilne aj na ext. adaptery (NTB zdroji) ?
Tiskni
Sdílej: