Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Uvazujem si postavit maly domaci server a potreboval by som poradit ohladom vyberu vhodnych komponentov.
Na prvom mieste hra rolu stabilita HW (tiez SW), kedze server bude bezat 24/7.
Co najnizsia spotreba v ramci moznosti.
Co by som chcel na tom prevadzkovat (bude sa to tykat cisto len LAN):
FTP server (momentalne mam proFTPd a som spokojny)
LAMP (taktiez spokojnost)
NFS
netflow
Transmission (spokojnost)
MB+CPU ASRock Q1900DC-ITX (nema ATX, ale da sa napajat 10-19V DC zdrojom, co je vyhoda)
Ram 2x2GB So DIMM ADATA 1333 HMz
HDD WD Green 1TB
SSD ADATA 32GB Premier Pro SP600 (na system)
Zdroj: nejaky 60-80W 12V
MB s DVB tunerom nechcem. Spomenul som, ze do buducna by som "mozno" dokupil nejake DVB zariadenie na streamovanie TV po sieti.
off topic - teraz trocha laborujem s tvheadend v spojeni s DVB-S2 PCI kartou a skusil som tv stream po sieti a islo to celkom slusne (realne som skusil 5 kanalov z toho 3 cez wifi a 2 po LAN). Zataz na CPU a RAM bola minimalna, ale bit rate napr. pre jeden TP predstavuje cca 40-50 Mbps (pri 8-10 kanaloch (a pri TP DVB-S2 a mpeg4 to moze byt cca 20 kanalov na jeden tuner).
Zatial len vyhladavam ake komponenty by boli pre mna vhodne
thx
dik Josef, ale neviem ci si dobre cital. Uz v nadpise je uvedene, ze sa ma jednat o "maly" domaci server.
Nechcem nic extra velkeho. Ako som spomenul, teraz mam server s parametrami PIII 1GHz a 512MB Ram (133Mhz), HDD tam je 120GB. Ten stroj ma asi 12 rokov a ako server ide cca 8-9 rokov a spotreba je asi 20W (zatial bez vypadku).
Nechcem to na router, mam malu siet mozno do 20-30 strojov a ako router pouzivam RB 450 (mikrotik) a to je uplne v pohode.
Co sa tyka diskov, tak zatial mi uplne staci 1x 1TB a do buducna mozno druhy a na tej MB co som spomenul su 2x sata 3GB/s a 2x sata 6GB/s takze tiez si myslim, ze je to OK.
Ram 4GB si myslim, ze je az az, teraz mam 512MB a neviem ci niekedy bola vytazena na 50%.
Co sa tyka web servera, nebranim sa ani lighttpd (mam ho nasadeny aj na routery s openwrt a ide vcelku dobre).
Skrina -- pisal som, ze nechcem ziadnu skrinu, bude to polozene na plexiskle a hluk neriesim, pretoze to bude v specialnej miestnosti kde nikto nechodi.
Skutocne NECHCEM nic velke, zase nech to neni raspberry, alebo banana, ale netreba mi ani ziadnu i5, ale chcem aby to bolo stabilne a usporne
thx
Nechcem kupovat celok, napr. vobec nepotrebujem skrinu.
Je lepsie mat pre maly serverik napajanie cez ATX zdroj, alebo to pojde stabilne aj na ext. adaptery (NTB zdroji) ?
Tiskni
Sdílej: