OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, mam doma udelany nas z ARMove desky, na ktere bezi debian. Tam je klasicka samba. Rad bych si udelal takovou ficuru, ktera by mi automaticky mountovala KAZDY PRIPOJENY USB DISK do /media/jmenodisku
Tak, jako to funguje u dister na desktop. Docetl jsem se, ze se na to pouziva nejaky automounter, je to tak? Ted, kdyz do USB te desky vrazim flashku, tak se nic nestane, jen mi to jadro oynami, ze se objevil disk /dev/sdb
A dale, jakmile se disk sam primountuje, rad bych ho sdilel pres sambu. Abych proste mohl strcit flashku do meho NASu a najit si ho pres sambu a wifi treba na mobilu.
Takze dve otazky :
1) jak zaridit automaticky mount pripojenych usb disku? A nebude delat potize, kdyz flashku vytrhnu z USB? odmountuje se zase sama?
2) jak nastavit prava samby, abych ziskal pravo pro cteni i zapis na ten dany disk? Predpokladam, ze to budou FAT32 disky - digitalni fotak, flashky, atd. Tam bych mel mit automaticky prava k zapisu, je to tak? Staci to nastavit v masce daneho samba sharu, mam pravdu?
Muze nastat nejaky problem, ktery jsem opomenul?
Diky,
P.
Řešení dotazu:
No jo, jenomze tady musim nekam natvrdo zadat UUID toho zarizeni, je tak? A ja bych chtel, aby to KAZDE pripojene zarizeni automaticky mountovalo do /medi/jmenozarizeni-nebo-jehouuid
Abych proste prisel, zasunul libovolnou FLASHku a nahmatal ji v samba sharu, cili /media, nad kterym si vytvorim sdileni
Prosim, poradite mi, co je potreba nastavit, abych mohl na takovy disk ukladat? Pripojuji si USB zarizeni do /media, vytvoril jsem si sdileni pres sambu, ale nemam prava zapisu.
Predpokladam, ze bude problem hned na zacatku, na tom mountovani. Jak je potreba ten disk mountovat, aby na nej mohl bezny samba user zapisovat? Ty usb disky maji FAT, cili tam nejsou zadna linuxova prava a ridi se to maskou prav z toho mountu, je to tak?
/dev/sdb1 on /media/usb0 type vfat (rw,nodev,noexec,noatime,nodiratime,sync,fmask=0022,dmask=0022,codepage=cp437,iocharset=ascii,shortname=mixed,errors=remount-ro)Ted se mi to mountuje takhle... Taky mam problemy s codepage. Zobrazuji se mi spatne nazvy souboru, je treba dat win1250 (vytvoreno na WXP). Je to dobry napad, nebo se da dat treba utf? Diky, P.
/dev/sdb1 on /media/usb0 type vfat (rw,nodev,noexec,noatime,nodiratime,sync,fmask=0000,dmask=0000,allow_utime=0022,codepage=cp437,iocharset=ascii,shortname=mixed,errors=remount-ro)A ja tam daval jako blbec do konfiguraku toho USBMOUNTu fmask i dmask 0777
Presto, kdyz to primountuju tak, jak to ted je a otevru txt soubor v kate na KDE, tak impilicitni kodovani mam ISO-8859-15, coz zobrazuje kraviny. Kdyz prepnu rucne na cp1250, je to ok. To jako zpusob, jak se mountuje souborovy system ma vliv na data ulozena v souborech, vytvorenych davno predtim? Nebo to spolu nesouvisi a kate je hloupe a neumi poznat, jake kodovani ten soubor pouziva?
Způsob jakým se mountuje má vliv na zobrazení dat. V souboru (v adresářové položce) máš numerické hodnoty jednotlivých bytů, které podle kódování se převedou na grafické vyjádření znaku (zobrazí). To že některá posloupnost z lidského pohledu nějakého konkrétního jazyka je nepatřičná se nikde nezkoumá. Primárně má specifikace kódování vliv na zobrazení adresářových položek (názvů souborů), ale aplikace si tuto informaci z filesystému může také nalézt a použít.
A jak by podle tebe mělo Kate poznat kódování? V jednobytových kódováních jsou všechny posloupnosti v pořádku a je to správné zobrazení znaků.
Tiskni
Sdílej: