Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
servers: 213.151.222.34,85.237.225.250 llow-remote-requests: yes max-udp-packet-size: 512 cache-size: 2048KiB cache-max-ttl: 1w cache-used: 805KiBNikdy som s DNS nic nerobil, len som nastvil v MK (vid vyssie) a cela siet funguje bez problemov. Nedavno som sa zacal s linuxom trocha hrat a vytvoril som si na apache niekolko vyrtualhostov a free DNS domen (dajme tomu na dyndns.com) aby som mohol web publikovat aj mimo LAN (cize aby bol pristupny na internete). Na free DNS som zalozil ucet a vytvoril niekolko domen
web1.dyndns.com web2.dyndns.comWeby su teraz pristupne aj na internete, ale zariadenia v LAN ich pochopitelne nevidia pod adresou web1.dyndns.com, web2.dyndns.com, ale pod adresou 192.168.1.2. Riesenim by bolo editovat u klientov /etc/hosts (resp. vo win. ina cesta k hosts) ale to je trocha obtiazne a dost nepohodlne. Tak uvazujem, ci sa to da poriesit pomocou bind v linuxe. Urcite sa to da poriesit, len neviem ako to spravne nakonfigurovat. Vedel by mi niekto s tymto pomoct ? thx
Řešení dotazu:
/ip dns static
.
Ano to mam pridane.
Ale az doteraz som bol na tom, ze na jednu IP sa da pridat len jedna domena, ale skusil som na jednu IP pridat viac domen a funguje to, takze je to vyriesene
Precital som si o DNS uz toho viac a celkom tomu aj rozumiem, ale neviem preco mi stale radia, aby som si postavil DNS na linuxeZa mě: DNS servery UPC jsou divné - občas cachují déle než je TTL a někdy jim odpověď trvá moc dlouho. Pokud s Orange tyhle problémy nejsou, tak bych to asi neřešil. Ta druhá věc se dá řešit i bez hrátek s DNS. Podle mého názoru je dnes nejjednodušší zařídit si IPv6 (alespoň tunel) a na ten vnitřní server lézt normálně přes IPv6 :). Pokud to chceš dělat tím bindem, tak ti tady vypisuju konfiguraci z brmlabu, kde se to taky tak dělá. Nikdy jsem to ale nezkoušel.
### public domain override for some hosts ### zone "nat.brmlab.cz" { type master; file "/etc/bind/db.override.nat.brmlab.cz"; };
$TTL 3600 $ORIGIN nat.brmlab.cz. nat.brmlab.cz. IN SOA localhost. rada.brmlab.cz. ( 6 ; sn = serial number 172800 ; ref = refresh = 2d 900 ; ret = update retry = 15m 1209600 ; ex = expiry = 2w 3600 ; min = minimum = 1h ) ; we need one nameserver IN NS brmko.brm. ; and we're overriding the public ip address with ; this address. IN A 192.168.77.24 IN AAAA 2001:67c:2190:c0de::3 ns IN A 192.168.77.24 brmko IN AAAA 2001:67c:2190:c0de::2
Tiskni
Sdílej: