Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj, mam v praci docela slusne pripojeni s verejnou IP a 24/7 bezici maly server. Rad bych si na nem postavil postovni server, abych mel veskere emaily u sebe na disku a ne na hostingu, kde je omezena kapacita.
To by nebyl takovy problem, kdyby muj provider neblokoval SMTP porty a znemoznoval tak vytvoreni EMAIL serveru primo na pripojce v praci. Pouzivat servery hostingu (kde mam domeny) a stahovat z nich postu fetchmailem mi prijde jako blbost - zase vsechny emaily pujdou pres hostera.
Napadlo mne, ze bych si pronajal nejakou zakladni VPSku s verejnou IP a udelal si tunel (jaky?) mezi VPSkou a lokalni virtualkou s MAIL serverem na mem serveru. Bude takove reseni spolehlive a jaky tunel byste vyuzili? Da se treba iniciovat spojeni s VPS pomoci SSH tunelu na tom serveru s mailem? Proste nahodim virtualku na serveru, ta se pomoci ssh spoji s VPSkou a otevre sifrovany tunel, takze email, ktery dorazi na IP VPSky zpracuje muj server?
Odblokovat SMTP u meho ISP - nejde a jiny ISP taky ne, takze tohle prosim nenavrhujte.
Diky za nazory,
P.
Jeste koukam, ze se da poridit vpn hosting. Cili pronajmout si jen IP adresu s pristupem pres VPNku. Mate s tim nekdo zkusenost a umite doporucit levnou a dobrou sluzbu?
Na te verejne IP mam mikrotika, cili by se mohl k te vpnce pripojovat on a primo mi poskytovat tu verejnou IP na nekterem z ethernet portu. Do serveru bych jen pridal dalsi sitovku a pripojil ji kabelem k tomu portu s VPN IP na mikrotiku. Tim bych si mohl zavlect primo do te virtualky tu verejnou IP a nemusel bych vubec resit VPN klienta na urovni toho mail serveru, cimz by se mi to cele zjednodusilo, je to tak? Po vypadku site a obnoveni napajeni by se mikrotik sam pripojil k VPNce a vsechno se to hezky rozjelo. Ma to nejaky hacek, nebo je to dobry napad?
P.
Ja si vazne nedelam srandu - http://www.802.cz/index.php?sec=podpora&sub=51&view=102
Zkousel jsem uz vlastni SMTP rozchodit a proste jsem se k nemu nepripojil. Mam sice dynamickou IP, ale meni se jednou za rok, takze by nebyl problem tam smtp server mit. Ale bohuzel tu blokaci nevyresim, jedine to obejit nejakym tunelem. Bohuzel jiny pocitac s verejnou IP k dispozici nemam a davat si k nekomu nejaky bazmek na tunelovani je uplne na nic. Potrebuju sluzbu, ktera bezi nekde v netu, takze pronajem IP skrze VPN je idealni, pripadne VPSka, ale tam asi musim rozbehat nejaky OpenVPN, nebo se to da resit jednoduseji?
Jde mi o konkretni reseni, ktere bude nejjednodussi na nastaveni i naslednou udrzbu, nikdy jsem VPSku pronajatou nemel, takze nevim, co by to obnaselo.
Proto se mi libi varianta, ze bych si pronajal jen VPN hosting, na ktery bych nastavil mikrotika, ktery si to uz pohlida sam - da se to hlidat i skriptem na nem.
Jinak k tomu ISP - ja si spis myslim, ze to blokuji proto, aby si clovek na tom pripojeni nemohl udelat server a musel si priplatit. Ale fakt je ten, ze to opravdu blokuji.
A reseni s emailem na VPS - ja jsem veliky odpurce cloudu. Nemam rad sva data nekde venku. Proto bych byl rad, kdybych mohl mit veskere emaily u sebe na serveru. Navic, za ty roky jsou jich desitky GB a to neumerne zvysuje naklady na VPSku. Navic, nejvice s emailem pracuji v kanclu a tam mam spoj PC-SERVER 1Gbps. Kdyz vypadne net a potrebuju nacist nejaky email, objednavku, apod, nic mne nerozhazi. Jasne, kdyz mi spadne net a nepipojim se na svuj server, jsem v prd-eli, ale vzdycky muzu sednout a zajet primo na firmu.
Mozna resim hlouposti, ale skutecne bych to mel radeji u sebe.
Aha, neprecetl jsem si to poradne. Popravde, uz hledam VPSku, protoze vychazeji levneji, nez klasicka VPN - to je asi produkt pro masy, kde se plati za to, ze si to jen clovek naklika do mobilu / PC a jede.
Daji se sehnat VPSky za 50CZK /mes ktere by asi vykonem stacily, na tech par emailu.
Takze by tam nebezelo nic jineho, nez postfix a fungovalo by to, jako SMTP relay, chapu to spravne? Jeste jsem zadny mail server nestavel, tak v tom trochu plavu a potreboval bych jen poradit, kde zacit a co si nastudovat.
BTW : u adresy IP se da nastavit reverzni zaznam. Jaky zaznam se nastavuje, kdyz mam emaily na domena1.cz domena2.cz domena3.cz ...? Nastavim reverz treba jen na domena1.cz ? Nebo se tam nastavi cokoliv a to cokoliv musi souhlasit s nejakym zaznamem, ktery mam v DNS u domeny?
Diky za Vas cas a ochotu,
P.
Tiskni
Sdílej: