abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 882 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Bezpečná instalace LINUXU vedle Windows

    20.11.2014 23:35 NeznalekCZ
    Bezpečná instalace LINUXU vedle Windows
    Přečteno: 1261×
    Ahoj,

    potřeboval bych dělat jednoduchý TFTP server, a tak bych si rád naisntaloval na chvíli linux, TFTP klienta, a začal nějakou komunikaci.

    Chci se zeptat, jaké mám možnosti. Pokud si nainstaluju VIRTUALBOX a nějakou distribuci Linuxu budu spouštět v tom, budu moct instalovat další programy a zůstanou mi tam po ukončení? Nemám s tím žádné zkušenosti.

    Nebo je nějaká jiná bezpečnost?

    Bojím se nainstalovat LINUX hned vedle WIN aby se mi v PC něco nezaneřádilo. Nerad bych přišel o všechna data, a na zálohování teď moc času nemám.

    Případně se zeptám, zda jde nějak na windows zprovoznit komunikaci TFTP klient<->server, a zda lze komunikovat offline.

    Díky za rady

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    20.11.2014 23:51 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezpečná instalace LINUXU vedle Windows
    Komunikaci muzes zprovoznit offline na loopbacku(127.0.0.1)..
    Jendа avatar 21.11.2014 00:08 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezpečná instalace LINUXU vedle Windows
    Chci se zeptat, jaké mám možnosti. Pokud si nainstaluju VIRTUALBOX a nějakou distribuci Linuxu budu spouštět v tom, budu moct instalovat další programy a zůstanou mi tam po ukončení?
    Samozřejmě.
    Nerad bych přišel o všechna data, a na zálohování teď moc času nemám.
    Myslím, že o ně brzy přijdeš stejně.
    Případně se zeptám, zda jde nějak na windows zprovoznit komunikaci TFTP klient<->server
    Určitě existuje nějaký TFTP klient… Vlastně jsem dal do vyhledávače "windows tftp client" a něco mi to našlo… Třeba hned to první - to by vážně tak bolelo?
    a zda lze komunikovat offline.
    To netuším co tím myslíš. Se serverem se těžko komunikuje, když je offline.
    Řešení 1× (vdusek)
    21.11.2014 00:24 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezpečná instalace LINUXU vedle Windows
    sice s TFTP nemam zkusenosti pod Windows, ale je tam pro tftp&dhcp server program tftpd32

    Linux jde nainstalovat vedle Win, ale obcas muze nastat pro neznaleho problem a take bez zalohy dat se bohuzel muze taky neco stat, spis chybou uzivatele co instaluje a tim ze neumi pak opravit bootloader bez ktereho nenastaruje zadny os, v horsim pripade i chybou projevujici se pri urcite konstalaci kdy se muze prijit i o ta data :)

    A konecne k virtualu, pokud si tam nainstalujes Linux, tak se instaluje na virtualni HDD (coz je ve skutecnosti image soubor normalne na windows disku), tak cokoliv tam doinstalovavat, konfigurovat, ukladat atd jde vsechno naprosto normalne jako by slo o realnej pocitac, nic se po restartu virtualu neztrati... Akorat aby jsi mohl sluzby z Linux serveru ve Virtualu pouzit v tech Windows, budes muset prenastavit sit pro virtual na SitovejMost (vychozi je NAT kterej by sluzby Linuxu pro Win "schoval")
    21.11.2014 11:27 šéf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezpečná instalace LINUXU vedle Windows
    Já jsem to řešil takto: Instaloval jsem linuxu na flash bez jakéhokoliv nebezpečí a bez toho, aby bylo zaváděcí menu při normálním startu Windows:

    Odpojím v PC disk co mám nainstalovaný W7. Dám flash do USB - nabootuji z CD linux (šli mi verze *ubuntu, Mint, Debian - některé distribuce linuxu nejdou tímto způsobem nainstalovat na flash) V biosu nastavím boot z CD - DVD. Nainstaluji z CD-DVD linux na flash (jiný disk tam není, není co zkazit) Vypnu PC.

    Připojím disk s W7, spustím. V biosu nastavím boot z USB na 1.místo - na 2.dám disk s W7. Pokud mám v USB ten nainstalovaný linux - spustí se. Pokud není v USB flash s nainstalovaným linuxem, naběhne mi W7 bez zaváděcího menu a bios nemusím přestavovat!!!!

    Linux z flash jede perfektně, flash stačí 10 G, nejlépe samozřejmě USB 3. A linux jede i na kterémkoliv PC - na záchranu při pádu OS perfektní. Vyzkoušeno mám tak minimálně 10x. Některé distribuce linuxu odmítnou instalaci na Flash, když nevidí disk. Už si nepamatuji přesně které (myslím Madeira, PClinux, Archlinux, Knopix)

    Některé distribuce po aktualizaci nainstalují zaváděcí menu na flash i s W7, ale po odpojení flash z USB je W7 bez zavaděče!! Způsob je také perfektní pro zkoušení různých distribucí linuxu bez složitého nastavovování oddilů. Fleška se jednoduše zformátuje a jde se na další instalaci.

    Opakuji - jen moje osobní zkušenost. Nikoho nenutím to zkoušet, i když se na tom nedá opravdu vůbec nic zkazit. Při nejhorším linux z flash nenabootuje, Windows na disku se nemůže taky nic stát - není přítomen pokusům.

    Již jsem to někde do fóra dával, tento způsob mám mnohokrát vyzkoušený a na instalaci linuxu se nedá opravdu nic zkazit. .

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.