Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Dec 15 17:24:19 ntb kernel: [426437.508240] ieee80211 phy0: wlan0: No probe response from AP 00:13:10:15:11:4e after 500ms, disconnecting. Dec 15 17:24:19 ntb kernel: [426437.572524] cfg80211: Calling CRDA to update world regulatory domain Dec 15 17:24:22 ntb kernel: [426440.244085] b43-phy0: Loading firmware version 666.2 (2011-02-23 01:15:07) Dec 15 17:24:22 ntb kernel: [426440.316995] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready Dec 15 17:24:22 ntb kernel: [426440.659528] b44 ssb1:0: eth0: powering down PHY Dec 15 17:24:22 ntb kernel: [426440.673920] ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready Dec 15 17:24:39 ntb kernel: [426457.772125] b43-phy0: Loading firmware version 666.2 (2011-02-23 01:15:07) Dec 15 17:24:39 ntb kernel: [426457.821050] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready Dec 15 17:24:40 ntb kernel: [426458.072129] b43-phy0: Loading firmware version 666.2 (2011-02-23 01:15:07) Dec 15 17:24:40 ntb kernel: [426458.145436] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready Dec 15 17:24:40 ntb kernel: [426458.395784] b44 ssb1:0: eth0: powering down PHY Dec 15 17:24:40 ntb kernel: [426458.410534] ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready Dec 15 17:24:40 ntb kernel: [426458.824111] b43-phy0: Loading firmware version 666.2 (2011-02-23 01:15:07) Dec 15 17:24:40 ntb kernel: [426458.896776] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not readyPo kliknutí na connect:
Dec 15 17:24:43 ntb kernel: [426461.177120] wlan0: authenticate with 00:13:10:15:11:4e (try 1) Dec 15 17:24:43 ntb kernel: [426461.178667] wlan0: authenticated Dec 15 17:24:43 ntb kernel: [426461.179411] wlan0: associate with 00:13:10:15:11:4e (try 1) Dec 15 17:24:43 ntb kernel: [426461.181585] wlan0: RX AssocResp from 00:13:10:15:11:4e (capab=0x411 status=0 aid=1) Dec 15 17:24:43 ntb kernel: [426461.181595] wlan0: associated Dec 15 17:24:43 ntb kernel: [426461.182938] ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlan0: link becomes ready Dec 15 17:24:53 ntb kernel: [426471.472057] wlan0: no IPv6 routers presentnetwork-manager je odinstalovaný. Sem myslel, že se to s tím bije a ne. v /etc/network/interfaces nemám definováno nic jiného než loopback rozhraní, experimentoval jsem tam s eth0 a statickou IP, což mám ale zakomentářováno, nechávám vše v režii wicd, ať si poradí a vše si nastaví tak, jak je "naklikáno". Vyskytuje se to od doby co jsem vzal router a i s notebookem a se sebou se přestěhoval do místa, kde je víc wifin v okolí, ale kanálem se s nikým nebiju. Myslel jsem že je souvislost s běžícím virtualboxem a v něm dalším testovacím virtuálním debianem, kde jedno z virtuálních rozhraní bylo bridge na wlan0 a ani toto nepomohlo - zrušit a vbox nemít ho spuštěný a nevirtualizovat a nemít souvislost s wlan0. Došly mi nápady. :( Má někdo nějaký ? Třeba na jaký log se mrknout, co "podiagnostikovat"?
Dec 16 12:09:26 ntb kernel: [493944.488079] ieee80211 phy0: wlan0: No probe response from AP 00:13:10:15:11:4e after 500ms, disconnecting. Dec 16 12:09:26 ntb kernel: [493944.524183] cfg80211: Calling CRDA to update world regulatory domain Dec 16 12:09:28 ntb kernel: [493946.352135] b43-phy0: Loading firmware version 666.2 (2011-02-23 01:15:07) Dec 16 12:09:28 ntb kernel: [493946.404987] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready Dec 16 12:09:28 ntb kernel: [493946.760380] b44 ssb1:0: eth0: powering down PHY Dec 16 12:09:28 ntb kernel: [493946.774842] ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready Dec 16 12:09:54 ntb kernel: [493972.084096] b43-phy0: Loading firmware version 666.2 (2011-02-23 01:15:07) Dec 16 12:09:54 ntb kernel: [493972.148770] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready Dec 16 12:09:54 ntb kernel: [493972.396068] b43-phy0: Loading firmware version 666.2 (2011-02-23 01:15:07) Dec 16 12:09:54 ntb kernel: [493972.448778] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready Dec 16 12:09:54 ntb kernel: [493972.721625] b44 ssb1:0: eth0: powering down PHY Dec 16 12:09:54 ntb kernel: [493972.733978] ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready Dec 16 12:09:55 ntb kernel: [493973.152070] b43-phy0: Loading firmware version 666.2 (2011-02-23 01:15:07) Dec 16 12:09:55 ntb kernel: [493973.205669] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready Dec 16 12:09:57 ntb kernel: [493975.504904] wlan0: authenticate with 00:13:10:15:11:4e (try 1) Dec 16 12:09:57 ntb kernel: [493975.506468] wlan0: authenticated Dec 16 12:09:57 ntb kernel: [493975.507079] wlan0: associate with 00:13:10:15:11:4e (try 1) Dec 16 12:09:57 ntb kernel: [493975.508907] wlan0: RX AssocResp from 00:13:10:15:11:4e (capab=0x411 status=0 aid=1) Dec 16 12:09:57 ntb kernel: [493975.508914] wlan0: associated Dec 16 12:09:57 ntb kernel: [493975.510158] ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlan0: link becomes ready Dec 16 12:10:08 ntb kernel: [493986.464037] wlan0: no IPv6 routers present
[root@ntb]# lspci -nn | grep Wire 01:00.0 Network controller [0280]: Atheros Communications Inc. AR9565 Wireless Network Adapter [168c:0036] (rev 01)V původnim Aspire 5610Z je BCM4311. Zatím stále bez odpojení a jedu na wep, systém jsem neinstaloval, prohodil jsem disk z předchozího NTB do nového NTB, takže systém zůstal (až na pár driverů). Co mě lehce trápí je že musím místo debianem nabízeným jádrem 3.2.0-4 použít 3.16.0-0.bpo, protože na 3.2.0 prostě není podporován 168c:0036. Většina je podporována, jen 36ka není. Až v tom backportovém jádru, tam je ale zase potíž v tom, že při změně volume na zvukovce dojde k několikavteřinovému vytuhnutí zvukovky, opakování samplu a pak se přehrávání zase vrátí do normálního stavu a odtuhne to. To je sice jiná kapitola, ale až tak mě to v tuto chvíli netrápí, i když... Důležité je že se dá cestovat s NTB a že wifi jede. Na 3.2.0 zvuk a volume v poho, ale wifi modul prostě nee. Na kompilaci vlastního jádra se necítím bez cizí pomoci.
--menuconfig, ale to je spíše tím, že doufám ve zlepšení v tom směru, že Gentoo časem vedle buildu jádra hezkým způsobem zautomatizuje i konfiguraci. Pak by build vlastního jádra the Gentoo way mohl být udržitelnou cestou, která člověka nebude příliš zdržovat.
Tiskni
Sdílej: