Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Řešení dotazu:
# /etc/locale.conf: LANG=cs_CZ.UTF-8 # /etc/locale.gen: cs_CZ.UTF-8 UTF-8 en_US.UTF-8 UTF-8
Jako root spustit locale-gen
iw dev dmesg|grep -i -e wlan -e wireless -e wifi sudo lsusb -vv|grep -i net
148f:3070 Ralink Technology, Corp. RT2870/RT3070 Wireless Adapters 148f:5370 Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter 148f:7601 Ralink Technology, Corp. MT7601U Wireless Adapterpokud mas 148f:7601 zkus doinstalit dkms-mt7601u
iw dev dmesg|grep -i -e wlan -e wireless -e wifipripadne sem priloz celej dmesg vystup, uzavrene do znacky (pre), zkontroluj nahledem
KEYMAP=cz-lat2
FONT=Lat2-Terminus16
Section "InputClass" Identifier "system-keyboard" MatchIsKeyboard "on" Option "XkbLayout" "cz" EndSection
Přidat do ní soubor 00-keyboard.conf (obsah souboru viz výše)
Hele chlape! Umíš vůbec používat některý z textových editorů v GNU/Linuxu (Vim, GNU Emacs, nano apod.)?
A můžeš nám říct, jak tyto soubory ručně "přidáváš"?
Nepokoušíš se zapisovat jako běžný uživatel do adresáře, kam smí zapisovat pouze root?
rc.conf
se stal deprecated/obsolete po přechodu na systemd
.
Takže si prostuduj něco o systemd.
Četl jsi wiki? úplně na konci debaty jsem dal základní odkazy - kde v nich je zmínka o rc.conf???? jakou verzi instaluješ??
Nedá mi to:
a dále
Warning: SysVinit is obsoleted in Arch Linux [1] and has been dropped from the official repositories. We suggest you migrate to systemd.
obsoloted - no longer in use ;)
odkaz [1]poukazuje na konec podpory init.d skriptů a přechod na systemd
nevidím problém v aktuálnosti, wiki upozornuji, že se to již nepoužívá, navíc rc.conf lze spustit pomocí systemd
Textová konzole (/etc/vconsole.conf
)
KEYMAP=cz-us-qwertz FONT=ter-216n
Aby textová konzole k něčemu vypadala, tak používám "terminus-font" (doinstaluješ příkazem pacman -S terminus-font
)
Co se týká lokalizované klávesnice v X Window System
, tak tady záleží, jak Xka spouštíš (zda-li např. pomocí startx
z textové konzole... Musíš nám sdělit, jak Xka startuješ, jakého správce oken používáš, či zda používáš nějaké DE, jako je KDE či Gnome...
Pardon, že jsem se řídil "install.txt"...
Díval jsem se do souboru, nikde zmínka o rc.conf, všude jen aktuální informace dostupné na wiki (včetně systemd) - a hlavně AKTUÁLNÍ. Takže nechápu, kde jsi přišel k takovým problémům - kdyby si podle toho postupoval, nemůžeš mít takové prolbémy - po Tvých 5-ti letých zkušenostech, jak uvádíš ..... ;)
Dříve se Arch stavěl a pak překopíroval do cílového zařízení.To určitě jde i teď. Prostě si to nainstaluj třeba do virtualboxu včetně všech balíčků a pak to tam zkopíruj.
ja ti nevim, vystupujes tu ted jako arogantni machr co vsechno vi, vsechno zna, pricemz te zarazej naprosto zakladni veci...
+1
+1
K tvůrci dotazu - což takhle si nejprve řádně pročíst wiki a stránky. Instalací archu sem dělal spousty a nikdy sem neměl problémy co tu popisuješ (včetně wifi - fungovalo napoprve), navíc většina z nich pramení z nepřečtení základních článků o nastavení systému při instalaci ......
Instalace
Průvodce pro začátečníky
Co více dodat ....
ohleden locales je arch wiki trochu zastarala
see:
http://wiki.gentoo.org/wiki/Systemd#Locale
na automatickou detekci os potrebujes balicek osprober /os-prober a pro detekci vcetne win musis mit ntfs3g
wifi .. pouzij networkmanager nmcli ... (pokud ti jede modul)
Tiskni
Sdílej: