OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
# /etc/locale.conf: LANG=cs_CZ.UTF-8 # /etc/locale.gen: cs_CZ.UTF-8 UTF-8 en_US.UTF-8 UTF-8
Jako root spustit locale-gen
iw dev dmesg|grep -i -e wlan -e wireless -e wifi sudo lsusb -vv|grep -i net
148f:3070 Ralink Technology, Corp. RT2870/RT3070 Wireless Adapters 148f:5370 Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter 148f:7601 Ralink Technology, Corp. MT7601U Wireless Adapterpokud mas 148f:7601 zkus doinstalit dkms-mt7601u
iw dev dmesg|grep -i -e wlan -e wireless -e wifipripadne sem priloz celej dmesg vystup, uzavrene do znacky (pre), zkontroluj nahledem
KEYMAP=cz-lat2
FONT=Lat2-Terminus16
Section "InputClass" Identifier "system-keyboard" MatchIsKeyboard "on" Option "XkbLayout" "cz" EndSection
Přidat do ní soubor 00-keyboard.conf (obsah souboru viz výše)
Hele chlape! Umíš vůbec používat některý z textových editorů v GNU/Linuxu (Vim, GNU Emacs, nano apod.)?
A můžeš nám říct, jak tyto soubory ručně "přidáváš"?
Nepokoušíš se zapisovat jako běžný uživatel do adresáře, kam smí zapisovat pouze root?
rc.conf
se stal deprecated/obsolete po přechodu na systemd
.
Takže si prostuduj něco o systemd.
Četl jsi wiki? úplně na konci debaty jsem dal základní odkazy - kde v nich je zmínka o rc.conf???? jakou verzi instaluješ??
Nedá mi to:
a dále
Warning: SysVinit is obsoleted in Arch Linux [1] and has been dropped from the official repositories. We suggest you migrate to systemd.
obsoloted - no longer in use ;)
odkaz [1]poukazuje na konec podpory init.d skriptů a přechod na systemd
nevidím problém v aktuálnosti, wiki upozornuji, že se to již nepoužívá, navíc rc.conf lze spustit pomocí systemd
Textová konzole (/etc/vconsole.conf
)
KEYMAP=cz-us-qwertz FONT=ter-216n
Aby textová konzole k něčemu vypadala, tak používám "terminus-font" (doinstaluješ příkazem pacman -S terminus-font
)
Co se týká lokalizované klávesnice v X Window System
, tak tady záleží, jak Xka spouštíš (zda-li např. pomocí startx
z textové konzole... Musíš nám sdělit, jak Xka startuješ, jakého správce oken používáš, či zda používáš nějaké DE, jako je KDE či Gnome...
Pardon, že jsem se řídil "install.txt"...
Díval jsem se do souboru, nikde zmínka o rc.conf, všude jen aktuální informace dostupné na wiki (včetně systemd) - a hlavně AKTUÁLNÍ. Takže nechápu, kde jsi přišel k takovým problémům - kdyby si podle toho postupoval, nemůžeš mít takové prolbémy - po Tvých 5-ti letých zkušenostech, jak uvádíš ..... ;)
Dříve se Arch stavěl a pak překopíroval do cílového zařízení.To určitě jde i teď. Prostě si to nainstaluj třeba do virtualboxu včetně všech balíčků a pak to tam zkopíruj.
ja ti nevim, vystupujes tu ted jako arogantni machr co vsechno vi, vsechno zna, pricemz te zarazej naprosto zakladni veci...
+1
+1
K tvůrci dotazu - což takhle si nejprve řádně pročíst wiki a stránky. Instalací archu sem dělal spousty a nikdy sem neměl problémy co tu popisuješ (včetně wifi - fungovalo napoprve), navíc většina z nich pramení z nepřečtení základních článků o nastavení systému při instalaci ......
Instalace
Průvodce pro začátečníky
Co více dodat ....
ohleden locales je arch wiki trochu zastarala
see:
http://wiki.gentoo.org/wiki/Systemd#Locale
na automatickou detekci os potrebujes balicek osprober /os-prober a pro detekci vcetne win musis mit ntfs3g
wifi .. pouzij networkmanager nmcli ... (pokud ti jede modul)
Tiskni
Sdílej: