Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
libtool: line 7479: cd: NONE/lib/python3.4/config-3.4m: No such file or directory libtool: error: cannot determine absolute directory name of 'NONE/lib/python3.4/config-3.4m'Plný log zde Možná to má něco společného se starou chybou reiserfs, která rozbíjela malé soubory - když se mi to před hodně měsíci stalo, updatoval jsem jádro, smazal portage a overlaye a znova syncnul, překompiloval gcc, python, libtool, automake (a ještě další balíčky v rámci update worldu). Chci udělat update a pak pro jistotu emerge -e @world, jenže se nemůžu dostat přes tohle. Jo, samozřejmě s USE=-python to funguje, ale pak se zase portage brání, že spousta balíčků tam ten python potřebuje. Netušíte někdo, kde se tam to -LNONE bere? Nikde jinde mi to neudělalo, ale nemám nápad, co zkusit překompilovat - kde by mohl být stejný problém, abych to ozkoušel. Ještě jsem psal dotaz na gentoo fórum, zatím žádná odpověď, třeba napadne něco vás :) Dík předem
Řešení dotazu:
-LNONE/lib/python3.4/config-3.4m -L/usr/local/lib -lpthread -ldl -lutil -lm -lpython3.4m -Xlinker -export-dynamicby mala vyzerať takto
-L/usr/lib64 -lpthread -ldl -lutil -lm -lpython3.4 -Xlinker -export-dynamic(malo by tam byť to, čo vypíše
python3.4-config --ldflags
)
Naozaj sa používa správna verzia toho skriptu (nachádzajúca sa v /usr/bin)?
Tiskni
Sdílej: