Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Disk /mnt/sda4/OpenELEC-Generic.i386-5.0.6.img: 306 MB, 306184192 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 37 cylinders, total 598016 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x66d3bafc Device Boot Start End Blocks Id System /mnt/sda4/OpenELEC-Generic.i386-5.0.6.img1 * 2048 526336 262144+ 83 Linux /mnt/sda4/OpenELEC-Generic.i386-5.0.6.img2 528384 593920 32768+ 83 Linux
Nebo je možné soubory KERNEL a SYSTEM použít z rozbaleného archivu .tar, které používám k bootování - viz začátek ?
Soubor isolinux je soubor /syslinux-6.0.3/bios/core/isolinux.bin ?
A soubor isolinux.cfg získám z jakého souboru ? Ve složce /bios/sample/ je jen soubor syslogo.lss a ve složce /syslinux-6.0.3/sample soubory Makefile m16-640x640-syslinux.jpg sample.msg syslinux_splash.jpg syslogo.ppm.gz
V rozbaleném souboru Syslinux z tvého odkazu jsem ve složce /bios/mbr/ našel soubor mbr.bin o velikosti 440 B. Pomocí příkazu
dd if=/mnt/sda2/syslinux/bios/mbr/mbr.bin of=/dev/sdb bs=440 count=1
jsem ho zkopíroval do MBR flash. Potom jsem příkazem
extlinux -i /media/System (k této složce byl přimountovaný 1.oddíl flashdisku) vytvořil soubor ldlinux.sys. Potom jsem do tohoto 1.oddílu flashdisku zkopíroval soubor extlinux.conf a upravil ho dle návodu na Openelec. Tedy
DEFAULT linux
PROMPT 0 LABEL linux KERNEL /KERNEL APPEND boot=LABEL=System disk=LABEL=Storage quiet sshPak už jsem jen zkopíroval do tohoto 1.oddílu flashdisku soubory KERNEL a SYSTEM. Nabootoval jsem i na starém PC, který nemá bootování z flash.
Na zkoušku jsem upravil soubor extlinux.conf (podle Puppy) a do 1.oddílu po smazání souborů KERNEL a SYSTEM ( Openelec) zkopíroval soubory Puppy. Tak se mohlo na starém PC nabootovat Puppy z flash.
Je tedy jasné, že stačí změnit jen soubor extlinux.conf a zkopírovat na flash soubory toho kterého OS. Soubor mbr.bin se měnit nemusí. Soubor ldlinux.sys v 1.oddílu flash zůstává stejný.
Ještě jednou děkuji.
Tiskni
Sdílej: