Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Řešení dotazu:
sshd
) ve výchozí instalaci Ubuntu spouští automaticky při startu, pokud ne, mělo by stačit jej nastartovat:
sudo /etc/init.d/sshd start
sudo apt-get install openssh-servernicmene porad je jeste potreba verejna IP a preportovanej wan port routeru do lan pc ssh portu...
v *buntu zakladni instalaci se sshd nepousti automaticky protoze neni nainstalovanLinuxová distribuce ve výchozí instalaci bez sshd. Kam ten svět spěje...
pro jistotu byl i restartován: # service ssh restart
jo a navrhovaný /etc/init.d/sshd start nezná. Prý neexistující souborTa služba se v Ubuntu evidentně jmenuje
ssh
(bez d
). Ovládání pomocí service
je správnější, takže váš postup service ssh restart
je lepší.
Kde je zrada?Na tom vzdáleném počítači bych zkontroloval, zda tam
sshd
běží - netstat -nltp
musí vypsat sshd
naslouchající na portu 22. Je možné, že server nastartoval (a vypsal se PID), ale pak dojde k chybě a server se ukončí. Například by mohl být problém s klíčem serveru (buď není vytvořen, nebo má soubor špatná práva). Pokud sshd
server nepoběží, měl by být důvod vypsaný v logu.
# ps -ef | grep sshd
- vypsal běžící proces sshd, ale pak jsem si všiml, že každou cca sekundu jeho id zvedá (sdílení plochy přes Skype)# netstat -nltp
nevypíše sshd naslouchající na portu 22# service ssh restart
bez problému proběhne a vypíše číslo procesu, ale pod # htop
ssh nevidím# /etc/init.d/ssh
openssh-server
tj. pomohlo # apt-get install openssh-server
. Grrr! (Nějakým zázrakem instalace prošla.)/etc/ssh/sshd_config
jsem tedy přidal řádek Port 6262
, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024
# service ssh restart
. Kontrolou je výpis # netstat -nltp
$ ssh servisák@mojeVPS.cz -p 20085 -R 6262:localhost:6262
$ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262
do souboru /etc/ssh/sshd_config jsem tedy přidal řádek Port 6262, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024V Ubuntu je sice možná vypnuté přihlašování na roota, ale sshd pod rootem furt běží. Ostatně kdyby neběželo tak nemá jak třeba číst SSH klíče cizích uživatelů.
a já se pak z konzole mojeVPS dostal na marodPC.cz příkazem $ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262OT: pokud nemáš důvěryhodnou VPS (např. protože si myslíš že poskytovatel VPS šmíruje), není dobré se přihlašovat z ní, protože ti unesou session a nainstalujou tam malware. Dá se protunelovat zase opačně (-L 6262:localhost:6262) na tvůj desktop.
na marodPC.cz vyběhne: connect_to 127.0.0.1 port 22: failed Kde je zrada?Máte na obou počítačích tutéž distribuci? Není to tak dlouho, co mne překvapil Arch Linux, neb s novým SSHD vypadla výchozí podpora starých "ciphers" (viz man sshd_config) a z některých klientů jsem se pak nemohl připojit. Řešením tuším bylo doplnit do sshd_config všechny standardní ciphers + některé "zastaralé".
Tiskni
Sdílej: