Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
sshd
) ve výchozí instalaci Ubuntu spouští automaticky při startu, pokud ne, mělo by stačit jej nastartovat:
sudo /etc/init.d/sshd start
sudo apt-get install openssh-servernicmene porad je jeste potreba verejna IP a preportovanej wan port routeru do lan pc ssh portu...
v *buntu zakladni instalaci se sshd nepousti automaticky protoze neni nainstalovanLinuxová distribuce ve výchozí instalaci bez sshd. Kam ten svět spěje...
pro jistotu byl i restartován: # service ssh restart
jo a navrhovaný /etc/init.d/sshd start nezná. Prý neexistující souborTa služba se v Ubuntu evidentně jmenuje
ssh
(bez d
). Ovládání pomocí service
je správnější, takže váš postup service ssh restart
je lepší.
Kde je zrada?Na tom vzdáleném počítači bych zkontroloval, zda tam
sshd
běží - netstat -nltp
musí vypsat sshd
naslouchající na portu 22. Je možné, že server nastartoval (a vypsal se PID), ale pak dojde k chybě a server se ukončí. Například by mohl být problém s klíčem serveru (buď není vytvořen, nebo má soubor špatná práva). Pokud sshd
server nepoběží, měl by být důvod vypsaný v logu.
# ps -ef | grep sshd
- vypsal běžící proces sshd, ale pak jsem si všiml, že každou cca sekundu jeho id zvedá (sdílení plochy přes Skype)# netstat -nltp
nevypíše sshd naslouchající na portu 22# service ssh restart
bez problému proběhne a vypíše číslo procesu, ale pod # htop
ssh nevidím# /etc/init.d/ssh
openssh-server
tj. pomohlo # apt-get install openssh-server
. Grrr! (Nějakým zázrakem instalace prošla.)/etc/ssh/sshd_config
jsem tedy přidal řádek Port 6262
, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024
# service ssh restart
. Kontrolou je výpis # netstat -nltp
$ ssh servisák@mojeVPS.cz -p 20085 -R 6262:localhost:6262
$ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262
do souboru /etc/ssh/sshd_config jsem tedy přidal řádek Port 6262, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024V Ubuntu je sice možná vypnuté přihlašování na roota, ale sshd pod rootem furt běží. Ostatně kdyby neběželo tak nemá jak třeba číst SSH klíče cizích uživatelů.
a já se pak z konzole mojeVPS dostal na marodPC.cz příkazem $ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262OT: pokud nemáš důvěryhodnou VPS (např. protože si myslíš že poskytovatel VPS šmíruje), není dobré se přihlašovat z ní, protože ti unesou session a nainstalujou tam malware. Dá se protunelovat zase opačně (-L 6262:localhost:6262) na tvůj desktop.
na marodPC.cz vyběhne: connect_to 127.0.0.1 port 22: failed Kde je zrada?Máte na obou počítačích tutéž distribuci? Není to tak dlouho, co mne překvapil Arch Linux, neb s novým SSHD vypadla výchozí podpora starých "ciphers" (viz man sshd_config) a z některých klientů jsem se pak nemohl připojit. Řešením tuším bylo doplnit do sshd_config všechny standardní ciphers + některé "zastaralé".
Tiskni
Sdílej: