Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
-P PREROUTING ACCEPT -P INPUT ACCEPT -P OUTPUT ACCEPT -P POSTROUTING ACCEPT -A PREROUTING -d PubIP1 -i eth1 -j DNAT --to-destination 192.168.0.248 -A POSTROUTING -s 192.168.0.248 -o eth1 -j SNAT --to-source PubIP1 -A POSTROUTING -o eth1 -j SNAT --to-source PubIP2eth1 je rozhraní do internetu a má dvě veřejné adresy PubIP1 a PubIP2, vnitřní síť je 192.168.0.0/24, na stroj 192.168.0.248 se dělá IP fowarding.
Po provedení nějakých, většinou ručních úprav (s následným zapsáním pravidel do konfiguráku (u mne /etc/sysconfig/iptables)) jsem zjistil, že některá spojení do internetu nejsou NATovaná a pakety odchází s privátní IP (v tomto případě ze stroje IP=192.168.0.248 na cíl odcházely UDP pakety na dstport 5060 s jeho původní privátní adresou 192.168.0.248). Ale pakety ze stejného stroje 192.168.0.248 na jiné cíle v internetu (vč. jiného stroje s kterým se komunikovalo také přes UDP) byly překládané správně, na source adresu PubIP1. Restart iptables (včetně 'ip link set eth1 down/up') nepomohl, restart celého firewallu ano.
Zdá se, jako kdyby se nějak pamatovala předchozí spojení a pokračovalo se v nich či co. Je možné, že by např. conntrack table takhle ovlivňovala netfilter (asi jsem ji mohl zkusit flushnout pomocí conntrack, ale nenapadlo mne to a byl kvalt)?
Nebo je to způsobeno něčím jiným? Myslím, že už se mi to stalo (že jsem viděl z internet rozhraní odcházet neNATované pakety) jednou, dvakrát i v minulosti, okolnosti byly podobné (nat table i jednodušší (jen jeden SNAT), problém nastal také po nějakých mých vrtáních se v netfilter pravidlech) a řešil jsem to stejně blbě jako teď, restartem stroje.
Teď to bylo na FW s jádrem 3.19.5-100.fc20.x86_64 a iptables 1.4.19.1.
- flush všech tabulek - výmaz všech pravidel - výmaz všech uživatelem definovaných chainů - vynulování paket/byte čítačů všech chainů - nastaví politiky všech chainů na ACCEPT - provede unload kernel modulů souvisejících s netfiltrem (netuším jak moc dobře, můžu se na to mrknout večer)Takže, co může způsobit to, že navzdory SNAT pravidlu v nat POSTROUTING chainu se toto na některé pakety neaplikuje, ani po restartu firewallu (a po restartu systému je vše OK)? Mohly by to způsobit z nějakého důvodu neuloadované síťové moduly jádra?
nat
se aplikují jen na pakety, které jsou (z pohledu conntracku) "NEW". Takže jestliže už máte v conntrack tabulce nějaké položky a přidáte nové pravidlo, může se stát, že se na pakety odpovídající těm stávajícím položkám neaplikuje, protože jsou "ESTABLISHED". Zkuste, jestli pomůže "conntrack -F
".
Proto byl dotaz spíš teoretický - co může v běžícím systému způsobit, že po restartu iptables se jeho pravidla obecně neaplikují?
Restart/stop iptables ve Fedoře se mj. pokouší udělat rmmod x_tables, nf_nat a nf_conntrack modulů a modulů na nich závislých, měl jsem tedy za to, že tím také zaniknou všechny položky v conntrack table. Asi nejpravděpodobněji ale vypadá možnost, že se ve scriptu z nějakého důvodu nf_conntrack nepovede unloadnout, a v conntrack table zůstane info o daném spojení (neNATovaném, třeba z toho důvodu, že vzniklo během předchozího (re)startu iptables v době, kdy nat table ještě nebyla kompletní), souhlasíte? Nebo je ještě jiná možnost, jak se to může stát?
Na ten flush conntrack table jsem nevzpomněl, zkusím - jestli to zase někdy nastane.
Pokud skript opravdu unloadne všechny relevantní moduly, tak ta varianta, že conntrack položka vznikla v okně mezi natažením modulu a přidáním NAT pravidla, mi zní jako docela pravděpodobné vysvětlení. Pak by asi bylo vhodné na konec skriptu nastavujícího firewall přidat flushnutí conntracku.
Je to ale dvousečné. Dokážu si třeba představit situaci, kdy mám existující TCP spojení ven a aplikační data proudí jen směrem dovnitř (HTTP stahuje velký soubor, případně SSH spojení se spuštěným příkazem generujícím výsup). Pak se pakety zvenku budou zahazovat a zevnitř nikoho nenapadne nějaké poslat, takže spojení po nějakém čase umře (pokud bude REJECT, pak umře hned). Ono se asi celkově při návrhu toho skriptu předpokládá, že se bude spouštět při startu, ne za běhu systému, kdy už tam probíhá nějaká komunikace.
CONFIG_NETFILTER=y CONFIG_NETFILTER_ADVANCED=y CONFIG_BRIDGE_NETFILTER=y CONFIG_NETFILTER_NETLINK=m CONFIG_NETFILTER_NETLINK_QUEUE=m CONFIG_NETFILTER_NETLINK_LOG=m CONFIG_NF_CONNTRACK=y CONFIG_NF_CONNTRACK_MARK=y CONFIG_NF_CONNTRACK_SECMARK=y CONFIG_NF_CONNTRACK_ZONES=y CONFIG_NF_CONNTRACK_EVENTS=y CONFIG_NF_CONNTRACK_AMANDA=m CONFIG_NF_CONNTRACK_FTP=m CONFIG_NF_CONNTRACK_H323=m CONFIG_NF_CONNTRACK_IRC=m CONFIG_NF_CONNTRACK_NETBIOS_NS=m CONFIG_NF_CONNTRACK_PPTP=m CONFIG_NF_CONNTRACK_SANE=m CONFIG_NF_CONNTRACK_SIP=m CONFIG_NF_CONNTRACK_TFTP=m CONFIG_NETFILTER_TPROXY=m CONFIG_NETFILTER_XTABLES=y CONFIG_NF_CONNTRACK_IPV4=ytj. nf_conntrack a nf_conntrack_ipv4 jsou v jádře, ne jako moduly, a tudíž conntrack table se nevyprázdní.
Zásadní je samozřejmě to, že jsem s existujícími spojeními v conntrack table a jejich ovlivňováním iptable pravidel vůbec nepočítal, moje chyba. Díky za nakopnutí!
Tiskni
Sdílej: