Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
/etc/zypp/zypp.conf podle nastavení, které mám by systém měl udržovat dvě poslední jádra, nicméně v /boot je přitomno
# ls /boot/ backup_mbr initrd-3.11.10-21-desktop symvers-3.16.7-13-desktop.gz vmlinux-3.11.10-21-desktop.gz boot initrd-3.16.6-2-desktop symvers-3.16.7-21-desktop.gz vmlinux-3.16.6-2-desktop.gz boot.readme initrd-3.16.7-13-desktop symvers-3.16.7-7-desktop.gz vmlinux-3.16.7-13-desktop.gz config-3.11.10-17-desktop initrd-3.16.7-21-desktop sysctl.conf-3.11.10-17-desktop vmlinux-3.16.7-21-desktop.gz config-3.11.10-21-desktop initrd-3.16.7-7-desktop sysctl.conf-3.11.10-21-desktop vmlinux-3.16.7-7-desktop.gz config-3.16.6-2-desktop initrd-3.16.7-7-desktop.bak sysctl.conf-3.16.6-2-desktop vmlinuz config-3.16.7-13-desktop lost+found sysctl.conf-3.16.7-13-desktop vmlinuz-3.11.10-17-desktop config-3.16.7-21-desktop message sysctl.conf-3.16.7-21-desktop vmlinuz-3.11.10-21-desktop config-3.16.7-7-desktop rdsosreport.txt sysctl.conf-3.16.7-7-desktop vmlinuz-3.16.6-2-desktop do_purge_kernels symtypes-3.16.6-2-desktop.gz System.map-3.11.10-17-desktop .vmlinuz-3.16.6-2-desktop.hmac dracut symtypes-3.16.7-13-desktop.gz System.map-3.11.10-21-desktop vmlinuz-3.16.7-13-desktop grub symtypes-3.16.7-21-desktop.gz System.map-3.16.6-2-desktop .vmlinuz-3.16.7-13-desktop.hmac grub2 symtypes-3.16.7-7-desktop.gz System.map-3.16.7-13-desktop vmlinuz-3.16.7-21-desktop grub2-efi.rpmsave symvers-3.11.10-17-desktop.gz System.map-3.16.7-21-desktop .vmlinuz-3.16.7-21-desktop.hmac initrd symvers-3.11.10-21-desktop.gz System.map-3.16.7-7-desktop vmlinuz-3.16.7-7-desktop initrd-3.11.10-17-desktop symvers-3.16.6-2-desktop.gz vmlinux-3.11.10-17-desktop.gz .vmlinuz-3.16.7-7-desktop.hmacjader mnohem více. Vypadá to tak, že tento rys vypadl po přechodu z openSUSE 13.1 na 13.2, protože jádra 3.11 jsou jádra z 13.1, a ty jsou správně jen dvě, jenže po online aktualizaci na 13.2 už zůstaly jak tyto dvě 13.1 tak všechna jádra z 13.2 tedy jádra 3.16. Můžete to potvrdit? Ještě jsem teď zjistil, že perlový script
purge-kernels je funkční a skutečně stará jádra smáznul, ale nefunguje automaticky při upgrade jádra by to nejstarší měl umazat. Přišel jsem na to tak, že na jednom starším systému, který se aktualizuje automaticky, přestaly aktualizace pracovat a bylo to díky tomu že se ucpal separátní oddíl pro boot, protože v něm zbyly stará jádra a pak aktualizace začaly padat, protože aktualizace jádra byla jako první.
purge-kernels jádra smazal. Problém je v tom, že neběží automaticky mazání starých jader podle nadefinovaného schématu. Což je u mne ponechání aktuálního a předchozího jádra.
purge-kernels. Ten správně smaže jádra podle konfigurace v /etc/zypp/zypp.conf. A to je jednodušší než se s tím hrát rukama. Problém je proč se nevolá automaticky, když se dříve volal.
insserv nebo chkconfig. Dneska bude asi potřeba nějaké systemcosi a pořádná porce víry.
Tiskni
Sdílej: