Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
-------------------------------------- auto lo iface lo inet loopback auto wlan0 allow-hotplug wlan0 iface wlan0 inet manual wpa-roam /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf iface default inet static address 10.10.8.61 netmask 255.255.0.0 gateway 10.10.10.43 dns-nameservers 10.10.9.26 auto eth0 allow-hotplug eth0 iface eth0 inet static address 192.168.11.11 netmask 255.255.255.0 ---------------------------------------------Poznámka: Lokální ethernet slouží jako "last resort" servisní interface. /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf:
----------------------- ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev update_config=1 network={ ssid="*********" proto=RSN key_mgmt=WPA-PSK pairwise=CCMP TKIP group=CCMP TKIP psk="**********" } -----------------------# hostname -I 192.168.11.11 10.10.7.20 Kuku. Nějaký nápad?
zkoušeli jste někdy někdo nakonfigurovat WPA WIFI přes supplikanta tak, aby interface měl statické IPv.4 parametry?
wpa_supplicant nastavení IP adresy a související konfiguraci vůbec neřeší, stará se jen o asociaci s AP. Takže jen pak místo spuštění DHCP klientského démona nastavíte statickou adresu a ostatní parametry stejně, jako byste to dělal pro jakékoli jiné rozhraní.
Pokud vám jde o to, jak to napsat do konfiguračních souborů nějaké konkrétní distribuce, pak vám s tím bude muset poradit někdo kdo se v nich vyzná - ale bylo by dobré začít tím, že napíšete, že vám jde o tohle, a také by nebylo úplně od věci napsat, o kterou distribuci se jedná.
ale mně nejde o to, jak to napsat do konfiguráků, ale o princip.
Výborně, v tom případě platí to, co jsem napsal hned na začátku: wpa_supplicant žádné IP adresy nenastavuje.
Navíc, obsah těchto konfiguračních souborů vcelku jednoznačně na danou rodinu distribucí ukazuje
Pro toho, kdo takovou distribuci používá, asi ano. Ale jsou tu i lidé, kteří používají jiné distribuce a ne každému se chce zkoumat syntaxi a hádat, o jakou distribuci by se asi mohlo jednat.
Víte, dělat z někoho hlupáka, je prosté. Poradit dá práci.
Já jsem poradil. Hlupáka z vás dělá někdo jiný.
co víc, zrovna tahle záležitost s konkrétní distribucí až tak moc svázaná není.
Asi to tak úplně nebude, protože když na svém systému nakonfiguruji a spustím wpa_supplicant, tak jen asociuje wi-fi adaptér s AP a žádné adresy nenastaví. Na to pak musím samostatně spustit dhcpcd/dhclient nebo nastavit adresu ručně. Takže pokud se ta vaše konfigurace chová jinak, bude to dáno tím, co dalšího se tam ještě děje na základě toho /etc/network/interfaces
- a to už samozřejmě na distribuce bude záviset hodně.
iface wlan0 inet static address X.Y.Z.13 netmask 255.255.255.0 gateway X.Y.Z.1 dns-nameservers X.Y.Z.1 wpa-ssid MojeSSID wpa-psk 8abaf8aef...566de45c71288d #pripadne primo konfirurace supplicanta: #wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.confnásledné ifup wlan0 nahodí interface a nastaví. Ověřeno v praxi. Pokud Ti to takhle nestačí, tak opravdu nerozumím tomu na co se ptáš.
predtim nez polozis v dalsi komunite podobne dotazy , zkus si precist a pochopit : hhttp://www.catb.org/esr/faqs/smart-questions.html
Tiskni
Sdílej: