Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
a nejde mi nainstalovat free EAGLETak si představ, že sem přijde nějaký genius a tohle si přečte. Co ti má poradit? Neuvedl jsi vůbec, co jsi udělal, a jak se „nejde nainstalovat“ projevuje.
jak jednoduše bych opravilZáleží na tom, co se tam stalo.
či naistaloval ubuntu 15sudo do-release-upgrade
sudo apt-get install eagleNa otázky, zda má instalátor nainstalovat i závislosti můžeš odpovědět entrem. To je vše, co musíš pro instalaci Eagle udělat. Pokud to nebude fungovat, označ chybovou hlášku levým myšítkem a prostředním ji vlož sem. Budeme alespoň vědět, proč to nefunguje. Doporučuji ponechat Ubuntu 14.04 LTS nejméně dalšího půl roku. V dubnu má vyjít verze 16.04 LTS, tedy opět s pětiletou podporou. Pokud si mezitím chceš vylepšit systém, napiš tyto dva příkazy v tomto pořadí:
sudo apt-get update sudo apt-get upgradeProvede se tím aktualizace. Je možné, že to děláš, ale neuvedl jsi to.
sudo add-apt-repository ppa:jorik-kippendief/eagle sudo apt-get update sudo apt-get upgradePrávě jsem to vyzkoušel u sebe. Nainstaluje se Eagle 7.2.0 a je funkční. Nahradí původní verzi 6.5.0. Na stránce Jorik Jonker: Packages in “Eagle CAD” je uvedeno, že verze 7.4.0 je určena pro Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet). Nemyslím si, že mezi nimi bude takový rozdíl, aby to stálo za upgrade distribuce na devítiměsíční verzi. Určitě bych raději zůstal na Ubuntu 14.04 s pětiletou podporou.
/etc/fstab
Pokud však systém naběhne i přes tuto hlášku, nejspíš v tom konfiguračním souboru pouze něco přebývá a je možné to ignorovat.
Chybný zásah do /etc/fstab
může znemožnit standardní bootování, proto se s ním musí zacházet opatrně. Pomocí příkazu sudo fdisk -lse dá vypsat seznam všech dostupných diskových oddílů. Je dobré si ty údaje poznamenat nebo i vytisknout. Podobný výpis (s odlišným obsahem) se dá získat příkazem
ll /dev/disk/by-id/Potom se dá zakomentovat řádek (odvážnější ho rovnou smažou) v
/etc/fstab
, který obsahuje záznam o starém disku, který už není přítomen.
Opakuji, že se jedná o nebezpečnou operaci a pokud si člověk není jist, měl by to přenechat zkušenějšímu.
Tiskni
Sdílej: