Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
V pořadí šestou knihou autora Martina Malého, která vychází v Edici CZ.NIC, správce české národní domény, je titul Kity, bity, neurony. Kniha s podtitulem Moderní technologie pro hobby elektroniku přináší ucelený pohled na svět současných technologií a jejich praktické využití v domácích elektronických projektech. Tento knižní průvodce je ideální pro každého, kdo se chce podívat na současné trendy v oblasti hobby elektroniky, od
… více »Linux Foundation zveřejnila Výroční zprávu za rok 2025 (pdf). Příjmy Linux Foundation byly 311 miliónů dolarů. Výdaje 285 miliónů dolarů. Na podporu linuxového jádra (Linux Kernel Project) šlo 8,4 miliónu dolarů. Linux Foundation podporuje téměř 1 500 open source projektů.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.12.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.4.0.
Kriminalisté z NCTEKK společně s českými i zahraničními kolegy objasnili mimořádně rozsáhlou trestnou činnost z oblasti kybernetické kriminality. V rámci operací OCTOPUS a CONNECT ukončili činnost čtyř call center na Ukrajině. V prvním případě se jednalo o podvodné investice, v případě druhém o podvodné telefonáty, při kterých se zločinci vydávali za policisty a pod legendou napadeného bankovního účtu okrádali své oběti o vysoké finanční částky.
Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.
Řešení dotazu:
a nejde mi nainstalovat free EAGLETak si představ, že sem přijde nějaký genius a tohle si přečte. Co ti má poradit? Neuvedl jsi vůbec, co jsi udělal, a jak se „nejde nainstalovat“ projevuje.
jak jednoduše bych opravilZáleží na tom, co se tam stalo.
či naistaloval ubuntu 15sudo do-release-upgrade
sudo apt-get install eagleNa otázky, zda má instalátor nainstalovat i závislosti můžeš odpovědět entrem. To je vše, co musíš pro instalaci Eagle udělat. Pokud to nebude fungovat, označ chybovou hlášku levým myšítkem a prostředním ji vlož sem. Budeme alespoň vědět, proč to nefunguje. Doporučuji ponechat Ubuntu 14.04 LTS nejméně dalšího půl roku. V dubnu má vyjít verze 16.04 LTS, tedy opět s pětiletou podporou. Pokud si mezitím chceš vylepšit systém, napiš tyto dva příkazy v tomto pořadí:
sudo apt-get update sudo apt-get upgradeProvede se tím aktualizace. Je možné, že to děláš, ale neuvedl jsi to.
sudo add-apt-repository ppa:jorik-kippendief/eagle sudo apt-get update sudo apt-get upgradePrávě jsem to vyzkoušel u sebe. Nainstaluje se Eagle 7.2.0 a je funkční. Nahradí původní verzi 6.5.0. Na stránce Jorik Jonker: Packages in “Eagle CAD” je uvedeno, že verze 7.4.0 je určena pro Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet). Nemyslím si, že mezi nimi bude takový rozdíl, aby to stálo za upgrade distribuce na devítiměsíční verzi. Určitě bych raději zůstal na Ubuntu 14.04 s pětiletou podporou.
/etc/fstab Pokud však systém naběhne i přes tuto hlášku, nejspíš v tom konfiguračním souboru pouze něco přebývá a je možné to ignorovat.
Chybný zásah do /etc/fstab může znemožnit standardní bootování, proto se s ním musí zacházet opatrně. Pomocí příkazu sudo fdisk -lse dá vypsat seznam všech dostupných diskových oddílů. Je dobré si ty údaje poznamenat nebo i vytisknout. Podobný výpis (s odlišným obsahem) se dá získat příkazem
ll /dev/disk/by-id/Potom se dá zakomentovat řádek (odvážnější ho rovnou smažou) v
/etc/fstab, který obsahuje záznam o starém disku, který už není přítomen.
Opakuji, že se jedná o nebezpečnou operaci a pokud si člověk není jist, měl by to přenechat zkušenějšímu.
Tiskni
Sdílej: