Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Kopirovani image trva relativne dlouhoPokud je bottleneck v síti, velmi doporučuju dělat rsync --inplace, přenese pár metadat a jen změny.
rsync bych samozrejme pouzil rad, kdyby ovsem umel prenaset obsah blockdeviceV dotazu píšeš
of=vm.img
, tak jsem myslel, že přenášíš blockdevice do souboru, a to umí.
dd if=/dev/vg_daco/lv_nieco-snapshot bs=1M | ssh niekto@niekde dd of=zaloha.bin bs=1Mmusi preniest data 100% rovnako. Ak nesedia kontrolne sucty, tak zrejme nemas "cisty" neinteraktivny shell. Skus pozriet, ci sa ti nieco z profilu nenacitava, co trosku pozmenuje data ...
dd | ssh dd
. Je tam hodne veci, co sa ti moze potichu pokazit. Na problem prides az v momente, ked zistis, ze nie je zaloha ... Ja osobne by som zalohu robil cez sw bacula (Backing up Raw Partitions)To me samozrejme napadlo jako prvni, proto jsem zkusil ty data porovnat a neslo o zadny truncate/append nebo pridani "dat" obsahujicich hlaseni shellu nebo ssh. Byl to vylozene binarni rozdil, kdy se lisily radove desitky bytu a obsahovaly nahodna data.dd if=/dev/vg_daco/lv_nieco-snapshot bs=1M | ssh niekto@niekde dd of=zaloha.bin bs=1Mmusi preniest data 100% rovnako. Ak nesedia kontrolne sucty, tak zrejme nemas "cisty" neinteraktivny shell. Skus pozriet, ci sa ti nieco z profilu nenacitava, co trosku pozmenuje data ...
btw. ja by som v produkcii nepouzivalMoznych problemu jsem si vedom, ale tohle reseni ma zasadni vyhodu v tom, ze v pripade problemu muzu ten image rovnou spustit v zaloznim hypervizoru. Z Baculy a podobnych, bych ho musel nejdriv nekam obnovit. Z tech VM zaroven delam i rdiff-backup, ale s nim zase nemuzu udelat plnohodnotnou zalohu bez zastaveni VM (a davat dovnitr VM LVM jen kvuli snapshotu nevidim jako idealni). Kazdopadne diky za napady a pripominky. Aktualne ty checksumy souhlasi, takze nemuzu dal experimentovat, ale docela rad bych nekdy prisel na to, kde se tam ten rozdil v datech bral ...dd | ssh dd
. Je tam hodne veci, co sa ti moze potichu pokazit. Na problem prides az v momente, ked zistis, ze nie je zaloha ... Ja osobne by som zalohu robil cez sw bacula (Backing up Raw Partitions)
ps: nebude lepsie robit zalohu dat z virtualok, ako zalohovat vsetko vratane nepouziteho miesta ?
To me samozrejme napadlo jako prvni, proto jsem zkusil ty data porovnat a neslo o zadny truncate/append nebo pridani "dat" obsahujicich hlaseni shellu nebo ssh. Byl to vylozene binarni rozdil, kdy se lisily radove desitky bytu a obsahovaly nahodna data.hmmmm, ssh a samotne tcp/ip si robi kontrolu. Mozes na zdroji a cieli zbehnut memtest ? "just to be sure"
Kazdopadne diky za napady a pripominky. Aktualne ty checksumy souhlasi, takze nemuzu dal experimentovat, ale docela rad bych nekdy prisel na to, kde se tam ten rozdil v datech bral ...nz, ked by sa to znova ukazalo, tak skus najst presne blok. Z toho by sa dalo dopatrat cez debugfs, co tam je presne. Dole som este pridal jeden koment, kedze asi som to uplne presne nesformuloval predtym + par napadov ako monitorovat take pole. (Na thread si necham zapnute sledovanie)
io_cancel
, ale moc netuším, jak to smysluplně použít. Tedy, kdy jsem schopen se dostat do situace, kdy se jednak v jednu chvíli rozhodnu pro IO operaci a než operace je provedena zjistím nové skutečnosti na základě nichž bych ji chtěl zrušit.
io_cancel
. Ospravedlnujem sa, skusim to sformulovat trosku inak.echo "check" > /sys/block/md*/md/sync_action
nesmie ukazat nieco ine ako 0
(slovom nula) v /sys/block/md*/md/mismatch_cnt
check
pola moc nepomoze. Jednine ako skontrolovat, ze vsetko ide ako ma, je kontrolovat aj uroven pod. Ked je moznost, tak aj uroven nad:check
a mismatch_cnt
je nenulove. Ked budem mat cas, tak s tym skusim kus pohrat :o)
Preto napr distribucie s automatickou kontrolou md-raid ignoruju mirror.Debian mi mirror neignoruje a jednou za pár měsíců tam najde chyby (stroj s ECC). Tohle by je mohlo vysvětlovat (je to virtualizační host a na tom RAID1 jsou swapy všech virtuálů; paměti mají celkem dost, ale i tak to občas trochu zaswapuje). Tím pádem odvolávám jak jsem tu někde psal „po půl roce jsem konečně viděl na disku silent data corruption“. Současně se mi ale dost zúžil prostor, kde data corruption hledat.
FYI: zbehol som na jednej mojej masine check a mismatch_cnt je nenulove. Ked budem mat cas, tak s tym skusim kus pohrat :o)Check to rovnou opraví, ne?
md arrays can be scrubbed by writing either check or repair to the file md/sync_action in the sysfs directory for the device.man 4 md
Requesting a scrub will cause md to read every block on every device in the array, and check that the data is consistent. For RAID1 and RAID10, this means checking that the copies are identical. For RAID4, RAID5, RAID6 this means checking that the parity block is (or blocks are) correct.
If a read error is detected during this process, the normal read-error handling causes correct data to be found from other devices and to be written back to the faulty device. In many case this will effectively fix the bad block.
If all blocks read successfully but are found to not be consistent, then this is regarded as a mismatch.
If check was used, then no action is taken to handle the mismatch, it is simply recorded. If repair was used, then a mismatch will be repaired in the same way that resync repairs arrays. For RAID5/RAID6 new parity blocks are written. For RAID1/RAID10, all but one block are overwritten with the content of that one block.
check
explicitne nevyzaduje fixnut data. Fixuje sa len to, co by sa normalne fixlo pri beznom citani s chybou na disku. repair
explicitne vyzaduje kazdu inkonzistenciu fixnut. Pri mirror poliach (1 a 10) to znamena, ze sa viacmenej nahodne vyberie jeden disk a rozdielne preplacnu na ostatnych.
Tiskni
Sdílej: