Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
sudo nano /etc/fstab tmps /tmp tmpfs defaults,noatime,nosuid,size=200M 0 0Předpokládám tedy, že se linux zasekl (?). Na internetu jsem se dočetl, že RPI2 má hardwarový watchdog, který by mohl vyřešit můj problém se zaseknutím = RPI2 by se restartoval a naběhl. Návod pro nastavení watchdogu použiji asi tento. Co myslíte? Za každou radu budu rád. Na střechu primárně nemá každý přístup a musím vždy o to požádat :)
Proto předpokládám, že k zapisování na kartu SDHC nedochází.Žurnál, fake_hwclock, swap… Pozor, před rokem to zapisovalo i když byl ve fstabu nastaven / ro, je potřeba ještě dát kernelu parametr "fastboot", který vypne fsck. Ale nabořený FS se typicky projevoval tak, že to po restartu nenajelo. Tady bude shnilého něco jiného.
sudo swapoff --all
ten watchdog se na starsim raspbianu vypinal pro me nepochopitelne po startu systemu, v dmesg bylo "watchdog stopped"
resenim bylo prejmenovat dva soubory /usr/sbin/wd_keepalive a /etc/init.d/wd_keepalive na treba wd_keepalive.neverrun
kdyz to budes mit doma a ne na strese, tak zkus treba tuto fork-bombu, to by to melo restartovat
http://binerry.de/post/28263824530/raspberry-pi-watchdog-timer
jinak nastaveni je mozne v /etc/watchdog.conf
#ping = 172.31.14.1
#ping = 172.26.1.255
#interface = eth0
#file = /var/log/messages
#change = 1407
# Uncomment to enable test. Setting one of these values to '0' disables it.
# These values will hopefully never reboot your machine during normal use
# (if your machine is really hung, the loadavg will go much higher than 25)
max-load-1 = 24
#max-load-5 = 18
#max-load-15 = 12
# Note that this is the number of pages!
# To get the real size, check how large the pagesize is on your machine.
min-memory = 1
#repair-binary = /usr/sbin/repair
#repair-timeout =
#test-binary =
#test-timeout =
watchdog-device = /dev/watchdog
watchdog-timeout = 15
# Defaults compiled into the binary
#temperature-device =
#max-temperature = 120
# Defaults compiled into the binary
#admin = root
interval = 6
#logtick = 2000
#log-dir = /var/log/watchdog
# This greatly decreases the chance that watchdog won't be scheduled before
# your machine is really loaded
realtime = yes
priority = 1
# Check if syslogd is still running by enabling the following line
pidfile = /var/run/sshd.pid
tady mi to hlida navic sshd, a timeout nesel vic nez 15 sekund, limit HW, interval teda musi byt nejvic 6, lip dej i min
a v /etc/modprobe.d/watchdog.conf options bcm2708_wdog nowayout=0 heartbeat=15
s nowayout=1 se to sice nevypinalo, ale zase pri normalnim vypnuti se vypne sluzba watchdog, ale HW watchdog nejde zrusit a jak ten shutdown trva vic nez 15 sekund, tak se to restartovavalo pred vypnutim
#/bin/python import os while True: os.fork()Bash:
:(){ :|:& };:Instalaci watchdogu jsem prováděl následně:
$ sudo modprobe bcm2708_wdog $ sudo sh -c "echo 'bcm2708_wdog' >> /etc/modules" $ sudo apt-get install watchdog chkconfig $ sudo chkconfig watchdog on $ sudo service watchdog start
$ sudo nano /etc/watchdog.conf watchdog-device = /dev/watchdog max-load-1 = 24
echo "options bcm2708_wdog nowayout=1 heartbeat=13" | sudo tee /etc/modprobe.d/watchdog.conf $ sudo reboot
$ dmesg | grep watchdog [ 6.401250] bcm2708 watchdog, heartbeat=13 sec (nowayout=1)
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,nosuid,mode=0755,size=100m 0 0 tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,nosuid,size=100m 0 0 tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,nosuid,size=30m 0 0 tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,nosuid,mode=0755,size=100m 0 0 tmpfs /var/run tmpfs defaults,noatime,nosuid,mode=0755,size=2m 0 0
Tiskni
Sdílej: