Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Instaluji aktuální CentOS 5.11 na HP Proliant ML310e Gen8 v2 s RAID řadičem B120i. Mám v něm tři disky 4TB v RAID 1 + 1(s). Pole jsem rozdělil na logický disk 1 s 60GB (pro systém) a logický disk 2 s necelými 4TB na data. Při instalaci jsem použil ovladač RAID od HP, oba logické disky se tváří normálně jako /dev/sda a /dev/sdb. Disku /dev/sdb jsem si při instalaci vůbec nevšímal, chtěl jsem jej "dodělat" dodatečně s použitím drbd (servery jsou dva a jsou propojené pomocí heartbeat a drbd). No a teď konečně ten dotaz:
Nepodařilo se mi disk /dev/sdb (asi kvůli velké velikosti - téměř 4TB) fdiskem rozdělit tak, jak je třeba. Potřebuji na něm udělat celkem 7 oddílů o kapacitě od 2GB do cca 1.5TB. Našel jsem nějaký "limit" okolo 2.1TB do kterého jsem udělal tři primární oddíly a za ní ostatní "logické" oddíly v rozšířeném oddílu. Od druhého logického oddílu fdisk hlásí, že jsou oddíly chybně seřazeny. Považoval jsem to za chybu výpočtu ve fdisku, nicméně ani po restartu v oddílech od /dev/sdb6 nelze udělat mkfs.ext3 souborový systém. Prosím o radu jak na to, zatím jsem si vždycky s fdiskem vystačil ale v tomto případě to asi nebude možné.
Aktuálně tabulka rozdělení vypadá takto:
Příkaz (m pro nápovědu):
Disk /dev/sdb: 3936.3 GB, 3936329949184 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 478564 cylinders
Units = cylindry of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Zařízení Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdb1 1 97262 781256983+ 83 Linux
/dev/sdb2 97263 206682 878916150 83 Linux
/dev/sdb3 206683 267349 487307677+ 83 Linux
/dev/sdb4 267350 478564 1696584487+ 5 Rozšířený
/dev/sdb5 267350 267593 1959898+ 83 Linux
/dev/sdb6 267594 270026 19543041 83 Linux
/dev/sdb7 270027 272459 19543041 83 Linux
/dev/sdb8 272460 478564 1655538381 83 Linux
Diskové oddíly jsou chybně seřazeny
Příkaz (m pro nápovědu):
Řešení dotazu:
Našel jsem nějaký "limit" okolo 2.1TB do kterého jsem udělal tři primární oddíly a za ní ostatní "logické" oddíly v rozšířeném oddílu. Od druhého logického oddílu fdisk hlásí, že jsou oddíly chybně seřazeny.DOS MBR neumí víc než 2 TiB. Nové distribuce to řeší pomocí GPT místo MBR. Obávám se ale, že CentOS 5 to umět nebude.
Při instalaci jsem použil ovladač RAID od HPMám raději SW RAID, protože jde ladit, když se něco rozbije, nejsou pro to jen proprietární nástroje s pochybným supportem atd. (neříkám že je to případ zrovna tohoto konkrétního raidu)
Prosím o radu jak na toJednoznačně upgradovat na něco, co umí GPT, třeba CentOS 7. Pokud to nejde, pokusil bych se pomocí device mapperu namapovat na horní půlku disku LVM (nebo alespoň další blokové zařízení) a vytvořil oddíly tam. Jak se to dělá nevím, jenom tuším, že to jde (je to podobný mechanismus jako používá mount -o offset=666).
Ještě jednou moc děkuji!
Tiskni
Sdílej: