Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
file=open('../soubor.lyx','a') #for nazev_souboru in ../nejake_pdf_documenty/*.[pP][dD][fF]; do #nazev_souboru_bez_pripony=${nazev_souboru:25:-4} text=r"""\begin_layout Standard \begin_inset CommandInset label LatexCommand label name "${nazev_souboru_bez_pripony}" \end_inset \end_layout \begin_layout Standard \begin_inset External template PDFPages filename ${nazev_souboru:1} extra LaTeX "pages=-, pagecommand={\thispagestyle{fancy}}, addtotoc={1,section,1,${nazev_souboru_bez_pripony},${nazev_souboru_bez_pripony}}" scale 80 \end_inset \end_layout """ file.write(text) logging.debug('text: '+text) #done file.close() del file del text
Řešení dotazu:
import glob import os from jinja2 import Environment # Načtení šablony do prom. tmp env = Environment() with open('cesta/k/templatu.lyx', 'r', encoding='utf8') as fread: tmp = env.from_string(fread.read()) # dict s hodnotami content = {} # Pak tady budeš všechno možné, třeba to prolezení PDF souborů # Dejme tomu, že magicka_funkce vrací list s názvy PDF def magicka_funkce(path): files = glob.glob(path + '*.pdf') out = [] # Ošklivé, ale takhle nějak for fl in files: out.append({'cesta': fl, 'nazev_souboru': os.path.basename(fl), 'nazev_souboru_bez_pripony': os.path.splitext(os.path.basename(fl))[0]}) return out seznam_souboru = magicka_funkce('cesta/') content['seznam_souboru'] = seznam_souboru # Nakonec ten seznam pošleš šabloně vygenerovany_dokument_jako_string = tmp.render(content) with open('vysledny_soubor.lyx', 'r', encoding='utf8') as fwrite: fwrite.write(vygenerovany_dokument_jako_string)No a v té šabloně budeš mít už syntaxi Jinja:
{% for pdf in seznam_souboru %} \begin_layout Standard \begin_inset CommandInset label LatexCommand label name "{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}" \end_inset \end_layout \begin_layout Standard \begin_inset External template PDFPages filename {pdf.nazev_souboru:1} extra LaTeX "pages=-, pagecommand={\thispagestyle{fancy}}, addtotoc={1,section,1,{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}},{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}}" scale 80 \end_inset \end_layout {% endfor %}Jakmile generuju soubory, tak takhle. Než jsem se dostal k Jinja2, tak jsem to dělal stejně, jako to máš v otázce, tj. postupně zapisovat do souboru po kouskách. Ale tohle je o poznání jednodušší a čistší. Hlavně to podporuje cykly i podmínky (viz první řádek templatu). Kromě Jinja2 má python ve standardní knihovně string.Template. Což je něco podobného, ale spíš jen formou search & replace.
nejake_pdf_dokumenty=glob.glob('../nejake_pdf_dokumenty/*.[pP][dD][fF]') nejake_pdf_dokumenty.sort() logging.debug('nejake_pdf_dokumenty: '+str(nejake_pdf_dokumenty)) for nazev_souboru in nejake_pdf_dokumenty: logging.debug('nazev_souboru: '+nazev_souboru) nazev_souboru_bez_pripony=nazev_souboru[25:-4] logging.debug('nazev_souboru_bez_pripony: '+nazev_souboru_bez_pripony)Tim bash skriptem jsem doposud vyplnoval pdf formulare a sadu lyx dokumentu ktere jsem jeste pak dodatecne rucne editoval (jejich obsah, ne kod) a nakonec vse zahrnul do jedineho lyx svazku a ten nakonec opet exportoval do pdf fasciklu pro konecne pouziti. Jak ten skript rostl tak vyslo najevo ze bash uz nevyhovuje a je treba prepsat do jineho jazyka, oddelit sablony od kodu (uz ted mi dochazi ke konfliktum syntaxi lyxu a pythonu, jako treba uvozovky) a pokud jde o kod samotny tak ten je potreba take restrukturalizovat, napsat funkce a rozdelit do vhodnych modulu. Navic bude asi potreba skript distribuovat takze je treba doresit i instalatory na jine OS. Diky za tip na reseni, toto vyuziju.
nazev_souboru[25:-4]
. Teď to třeba na 3 písmenné přípony funguje, ale projet složku s jpg/jpeg a už to fungovat nebude. Proto existuje funkce splitext. A jestli bude potřeba skript i na Win, tak v modulu os jsou fce na práci s cestami, které chápou / a \, není pak nutné ve skriptu detekovat os a ručně uplácávat cesty.
Tiskni
Sdílej: