Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
file=open('../soubor.lyx','a') #for nazev_souboru in ../nejake_pdf_documenty/*.[pP][dD][fF]; do #nazev_souboru_bez_pripony=${nazev_souboru:25:-4} text=r"""\begin_layout Standard \begin_inset CommandInset label LatexCommand label name "${nazev_souboru_bez_pripony}" \end_inset \end_layout \begin_layout Standard \begin_inset External template PDFPages filename ${nazev_souboru:1} extra LaTeX "pages=-, pagecommand={\thispagestyle{fancy}}, addtotoc={1,section,1,${nazev_souboru_bez_pripony},${nazev_souboru_bez_pripony}}" scale 80 \end_inset \end_layout """ file.write(text) logging.debug('text: '+text) #done file.close() del file del text
Řešení dotazu:
import glob import os from jinja2 import Environment # Načtení šablony do prom. tmp env = Environment() with open('cesta/k/templatu.lyx', 'r', encoding='utf8') as fread: tmp = env.from_string(fread.read()) # dict s hodnotami content = {} # Pak tady budeš všechno možné, třeba to prolezení PDF souborů # Dejme tomu, že magicka_funkce vrací list s názvy PDF def magicka_funkce(path): files = glob.glob(path + '*.pdf') out = [] # Ošklivé, ale takhle nějak for fl in files: out.append({'cesta': fl, 'nazev_souboru': os.path.basename(fl), 'nazev_souboru_bez_pripony': os.path.splitext(os.path.basename(fl))[0]}) return out seznam_souboru = magicka_funkce('cesta/') content['seznam_souboru'] = seznam_souboru # Nakonec ten seznam pošleš šabloně vygenerovany_dokument_jako_string = tmp.render(content) with open('vysledny_soubor.lyx', 'r', encoding='utf8') as fwrite: fwrite.write(vygenerovany_dokument_jako_string)No a v té šabloně budeš mít už syntaxi Jinja:
{% for pdf in seznam_souboru %} \begin_layout Standard \begin_inset CommandInset label LatexCommand label name "{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}" \end_inset \end_layout \begin_layout Standard \begin_inset External template PDFPages filename {pdf.nazev_souboru:1} extra LaTeX "pages=-, pagecommand={\thispagestyle{fancy}}, addtotoc={1,section,1,{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}},{{ pdf.nazev_souboru_bez_pripony }}}" scale 80 \end_inset \end_layout {% endfor %}Jakmile generuju soubory, tak takhle. Než jsem se dostal k Jinja2, tak jsem to dělal stejně, jako to máš v otázce, tj. postupně zapisovat do souboru po kouskách. Ale tohle je o poznání jednodušší a čistší. Hlavně to podporuje cykly i podmínky (viz první řádek templatu). Kromě Jinja2 má python ve standardní knihovně string.Template. Což je něco podobného, ale spíš jen formou search & replace.
nejake_pdf_dokumenty=glob.glob('../nejake_pdf_dokumenty/*.[pP][dD][fF]') nejake_pdf_dokumenty.sort() logging.debug('nejake_pdf_dokumenty: '+str(nejake_pdf_dokumenty)) for nazev_souboru in nejake_pdf_dokumenty: logging.debug('nazev_souboru: '+nazev_souboru) nazev_souboru_bez_pripony=nazev_souboru[25:-4] logging.debug('nazev_souboru_bez_pripony: '+nazev_souboru_bez_pripony)Tim bash skriptem jsem doposud vyplnoval pdf formulare a sadu lyx dokumentu ktere jsem jeste pak dodatecne rucne editoval (jejich obsah, ne kod) a nakonec vse zahrnul do jedineho lyx svazku a ten nakonec opet exportoval do pdf fasciklu pro konecne pouziti. Jak ten skript rostl tak vyslo najevo ze bash uz nevyhovuje a je treba prepsat do jineho jazyka, oddelit sablony od kodu (uz ted mi dochazi ke konfliktum syntaxi lyxu a pythonu, jako treba uvozovky) a pokud jde o kod samotny tak ten je potreba take restrukturalizovat, napsat funkce a rozdelit do vhodnych modulu. Navic bude asi potreba skript distribuovat takze je treba doresit i instalatory na jine OS. Diky za tip na reseni, toto vyuziju.
nazev_souboru[25:-4]
. Teď to třeba na 3 písmenné přípony funguje, ale projet složku s jpg/jpeg a už to fungovat nebude. Proto existuje funkce splitext. A jestli bude potřeba skript i na Win, tak v modulu os jsou fce na práci s cestami, které chápou / a \, není pak nutné ve skriptu detekovat os a ručně uplácávat cesty.
Tiskni
Sdílej: