Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dobrý den,
Uvažuji o stavbě vlastního domácího NAS serveru pro zatím tyto účely:
2 disky v raid 1 (mirror) pro dokumenty, fotky atd
2 disky v raid 0 (stripe-set) pro obsah, který není důležitý.
Disky by byly kombinované:
WD RED 3T (WD30EFRX) + Seagate Surveillance 3T (ST3000VX006) v RAID 1
WD RED 3T (WD30EFRX)+WD RED 3T (WD30EFRX) v RAID 0
To vše na desce:
GIGABYTE N3150N-D2H - Intel N3150 GA-N3150N-D2H
Paměti:
Kingston HyperX Savage 8GB DDR3 1600 CL9 HX316C9SR/8
Zdroj:
Fortron FSP250-60HHN 250W, bulk 9PA250CT01
OS:
FreeNAS
Nainstalován na:
USB FLASH DISKU - Kingston DataTraveler Micro 3.1 - 16GB DTMC3/16GB
Můj dotaz zní:
1) Bude taková sestava fungovat s FreeNAS tak jak si představuji? (dva disky v RAID 1 a dva disky v RAID 0)
2) Lze FreeNAS nainstalovat na USB disk a takto jej nadále používat?
3) bude umět FreeNAS uspávat systém? Hádám, že cron jobs by to mělo zvládnout.
4) Má někdo tušení, zda lze systém nainstalovaný na flash disku probudit z WOL?
O takový server se nechci moc osobně (myslím tím být u něj přítomen) starat.
Maximálně nastavit v cron jobs uspávání a probouzení přes WOL nebo tak nějak.
Dělal už někdo takový svůj domácí NAS?
Děkuji moc za jakoukoli technickou či jinou připomínku.
Děkuji za příspěvek
Jinak jsou dva tábory lidí. Jedni ti budou říkat, že pokud chceš ZFS (a pravidelné uspávání do ram), tak by jsi měl mít paměti s ECC. Druzí zase to, že chybka u pamětí je otázkou náhody, která může nastat třeba jen jednou za rok a nemusí ovlivnit core systému.
Minule som za narazil na tento podcast [1], v ktorom bola debata aj o ECC RAM a ZFS. Ak som spravne rozumel, tak v pripade ze na systeme bez ECC pamate dojde k poskodeniu datovej struktury (space map) [2], ktora uklada informaciu o stave blokov (alokovany/volny), tak nasledny import ZFS pool-u nebude uspesny a neexistuje jednoduchy sposob ako poskodeny pool opravit [3].
[1] https://youtu.be/B_OEUfOmU8w?t=3400V mem okoli je nekolik "domacich" NASu, postavenych na podkladu levnejsich PC. S ECC i bez ECC pameti.
Nektere bezi nad FreeNASem (se zakladem FreeBSD 9.3 a 9.10), nektere bezi nad OpenMediaVault (zakladem je Debian).
Krome 1 vse ma system na USB Flash disku a bezi jiz nekolik let.
Co se RAIDu tyka tak nad FreeNASy je obvykle RAIDZ1 nebo RAIDZ2 (v zavislosti na poctu disku) a tedy ZFS
Nad OpenMediaVaulty je vzdy mdraid a nejaky linuxovy fs (ext4, xfs)
Snad vsechny ty stroje proste funguji a nevidel jsem je nekolik let, krom pravidelnych sw updatu.
Odpovedi na otazky za mne jsou odpovedi nasledujici:
1. Co se RAIDu tyka tak ano
2. Ano
3. nejspis ano, nezkousel jsem vse mi bezi nonstop
4. nevidim duvod proc ne
Technickou pripominku bych mel k RAID0 - vyhnul bych se mu, osobne bych nad vsemi 4 disky postavil RAIDZ1 nebo RAID5
Tiskni
Sdílej: