Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Ahojte,
potreboval by som pomoc s BTRFS pri inštalácii Debianu na oddiel s BTRFS, jedná sa mi že to potrebujem pochopiť čo som zatiaľ čítal tak z toho niesom nejako múdry.
O čo ide, vo virtuálke skúšam Debian s BTRFS len s tým rozdielom oproti doteraz, že by som disk nedelil zvlášt na / a /home ako som doteraz robil.
Dočítal som že by som mal mať jednu partíciu /boot veľkosti asi 500MB s ext2 alebo ext4 kde bude grub, potom swap a zvyšok na /, že sa potom vytvoria subvolume / a /home a tu som skončil lebo to nechápem ako po inštalácii toto mám spraviť.
Ďakujem za rady.
Řešení dotazu:
/
jako brtfs a jen si tam vytvoří /home
subvolume, tak ani fstab upravovat nemusí.
Takže něco jako:
cd / mv home home.old btrfs sub create home rsync -a home.old/ home/ # rm -rf home.old # po otestovaníJeště by bylo ideální přiohnout
adduser
tak, aby home pro nového usera vytvářel také jako subvolume a nikoliv jako adresář.
Som to skúšal podľa tohoto návodu ale nepochopil som, že čo vlastne robím.
Teraz mám vlastne /boot, swap a /, v ktorom je /home. Teraz mám premenovať pôvodný home a vytvoriť subvolume pre nový /home, prekopírovať (presypať)dáta z pôvodného home do nového a následne vymazať pôvodný home a je to hotové?
To že to nebude v fstabe nebude problém?
btrfs sub create home
a přesuňte tam data původního home. Nic dalšího dělat nemusíte.
Subvolume se dá chápat i jako lepší adresář. Kdykoliv si myslíte, že budete potřebovat s daným "adresářem" dělat věci jako snapshoty, send apod., tam místo mkdir projekt
můžete psát btrfs sub create projekt
.
/mnt/pool
a potom si na různé subvolume mountovat různě kam potřebujete (a třeba s různými volbami - compress apod.). Dá se to používat skutečně flexibilně a časem zjistíte, co je pro vás nejlepší.
V začátcích bych si nekomplikoval život, udělal bych si btrfs /
a různé adresáře jako třeba /home
bych udělal jako subvolume. Hrajte si s tím, osahejte si to, zkuste používat snapshoty k běžné práci a uvidíte.
To práve neviem čo by som stým chcel robiť.
Preto vysvetlím prečo som to začal riešiť. Doteraz som mal klasicky delený SSD disk na / a /home, swap som mal zvlášť na druhom klasickom disku a všade (okrem swapu) som mal EXT4, a prišla chvíľa že mi už došiel priestor na / a už som musel sem tam niečo premazať (naposledy latex) tak preto sa poobzerávam po niečom čo by vyriešilo problém s miestom a chybným rozdelením na oddiely.
Som si vedomý že určite nevyužijem všetky funkcie BTRFS a po pravde ani všetkým nerozumiem čo to je a načo to je.
rm -rf /*
je nesmaže.
Na druhou stranu subvolume nedělají snapshoty (či send) rekurzivně, takže je vhodné to používat jen tam, kde to opravdu využijete. Osobně používám na domácím počítači subvolume jen pro /home (aby jej apt-btrfs-snapshot nesnapshotoval) a na serveru pak pro adresáře, kde jsou LXC virtuály (hlavně kvůli možnosti snadno vytvářet zálohy a kopie či je přesouvat na jiný server pomocí send+receive).
Na druhou stranu subvolume nedělají snapshoty (či send) rekurzivně, takže je vhodné to používat jen tam, kde to opravdu využijete. Osobně používám na domácím počítači subvolume jen pro /home (aby jej apt-btrfs-snapshot nesnapshotoval) a na serveru pak pro adresáře, kde jsou LXC virtuály (hlavně kvůli možnosti snadno vytvářet zálohy a kopie či je přesouvat na jiný server pomocí send+receive).Já mám jednotlivé uživatelské domovské adresáře jako subvolume, to mi umožní dělat jednotlivé snapshoty jednotlivých uživatelů (kteří si potom do snapshotů mohou sáhnout, kdykoliv si něco smažou). U snapshotu celého /home by tato možnost byla taky, ale zase by nebylo možné odstranit konkrétní snapshoty jednotlivých uživatelů, pokud by tam byla velká data. Z tohoto důvodu mi přijde praktičtější mít raději víc subvolume (per user, per project, per service, per container), protože to potom poskytuje pružnější možnosti při jejich mazání, send nebo "klonování". Ano, rekurzivně se snapy nedělají, s tím je třeba počítat.
Tiskni
Sdílej: