V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Ahoj,
Ještě dotyčný který zná tvé přihlašovací údaje musí znát tvoji (veřejnou) IP adresu, pokud ji vůbec od poskytovatele internetu máš. Pak pokud ti běží ssh server, nebo jiná služba přes kterou se lze do počítače dostat a příchozí spojení neblokuje firewall, dotyčný se může do tvého počítače dostat...
Co to znamená „dostat do mého PC“?
Pokud tam běží SSH, pokud přístup k SSH neblokuje firewall, pokud má počítač veřejnou IP adresu (tedy například IPv6) a pokud SSH umožňuje autentifikaci heslem (což se důrazně nedoporučuje — vždy je lepší vyžadovat klíč), může se někdo vzdáleně přihlásit.
Kkam vlastně směřuje tento dotaz? Není náhodou nejsnazším řešením změnit si prostě heslo?
#vyhledat balicek SSH serveru(pokud se nic nezobrazi, nainstalovan neni) dpkg -l | grep openssh-server #zkontrolovat jestli bezi sluzba(kdyz neni nainstalovano zahlasi: unrecognized service) service ssh status #zkusit se pripojit na server pres lokalni adresu (pokud server nebezi zarve: Connection refused) ssh localhostzaroven prehlizis ty rady/pripominky ze z internetu bys musel mit verejnou adresu, MAS verejnou adresu? to vetsina poskytovatelu internetu nedava automaticky, naopak musis si o to zazadat a vetsinou to pak i mesicne platit navic...
<blockquote>A je po výchozí instalaci Ubuntu to SSH spuštěné?</blockquote>
Irelevanní.
Vyzrazené heslo = kompromitovaný počítač.
Jediné možné řešení je změna hesla.
Vyzrazené heslo = kompromitovaný počítač.Ne. Pokud tam není žádná možnost přihlášení, tak ne.
Jediné možné řešení je změna hesla.Pokud už je kompromitovaný počítač, tak změna hesla nepomůže, protože si útočník nainstaloval nějaký backdoor.
Ne. Pokud tam není žádná možnost přihlášení, tak ne.Jenže to, zda je tam možnost přihlášení, tazatel neví a není schopen to zjistit. Protože těch možností přihlášení je nekonečně mnoho, a není reálné, že mu je v diskusi všechny vyjmenujeme a tazatel je postupně bude vylučovat. Fungovalo by to opačně, pokud by tazatel věděl, co všechno na daném počítači provozuje – pak by to mohl postupně zkoumat, zda některá z těch služeb případně v nějaké kombinaci umožňuje přihlášení.
Vyzrazené heslo = kompromitovaný počítač.Tohle také není pravda, unixové systémy jsou navržené tak, že různí uživatelé mají různá oprávnění, a běžný uživatel nemá oprávnění, která by mu umožňovala kompromitovat počítač. Při prozrazení hesla mu někdo může přenastavit aliasy v shellu, ale to je asi tak všechno – nevymění binárku shellu, nevymění sshd, nevymění sudo. Něco jiného samozřejmě je, pokud by ten uživatel měl oprávnění změnit se na roota bez znalosti jeho hesla (nebo pokud by heslo bylo stejné).
Ty ses taky irelevantni<blockquote>A je po výchozí instalaci Ubuntu to SSH spuštěné?</blockquote>
Irelevanní.
Vyzrazené heslo = kompromitovaný počítač.
Jediné možné řešení je změna hesla.
Navic zasifrovat si home by mohl umet i tezky hAx0r jako je k3f1RJak pomůže šifrování ~ před kompromitací systému když útočník zná heslo nebo má fyzický přístup tak, že může zapisovat na disk?
Tiskni
Sdílej: