Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
$enable_dkim_verification = 1; $enable_dkim_signing = 1; dkim_key("domena.cz", "dkim", "/var/lib/dkim/domena.cz.pem"); @dkim_signature_options_bysender_maps = ( { '.' => { ttl => 21*24*3600, c => 'relaxed/simple' } } ); @local_domains_maps = ['.'];Nalezl jsem na internetu řešení a to byla úprava definice lokální sítě na:
@mynetworks = qw( 0/0 );Od té doby to správně podepisuje všechny odchozí maily. Ale později jsem si vyzkoušel jednoduchou věc: Přes telnet jsem z neexistujícího účtu (MAIL FROM, se správnou doménou) poslal spamovou zprávu pro existující účet. Amavis ji správně zarazil, ale protože odesílatel byl z lokální sítě, nezahodil ji (DISCARD), ale pokusil se varovat odesílatele (BOUNCE). Jenže ten neexistuje a tak mi pošta visela ve frontě. To asi není dobré. Otázka tedy zní, jak nakonfigurovat amavis, aby podepisoval DKIM všechny odchozí maily, nejen z lokální sítě.
dkim: not signing mail which is not originating from our siteZřejmě je to normální chování!? Moje představa byla, že odesílající se ověří heslem a odešle poštu, ať už přes port 25, 465 či 587. A pošta se mu podepíše. Spamassasin takové problémy nemá, ten pracuje vždy.
$interface_policy{'10024'} = 'DKIM_ALWAYS'; $policy_bank{'DKIM_ALWAYS'} = { originating => 1 };A hle pracuje to tak jak jsem chtěl, podepisuje se to ze všech sítí. Ale problém trvá, protože neexistující uživatel (viz můj první příspěvek) má poštu nyní podepsanou, je tedy důvěryhodný, tak mu amavis chce poslat varování. A protože neexistuje, tak to varováni je ve frontě. To je z louže pod okap. Ideální řešení by bylo podepisování DKIM pouze pro poštu co prošla autorizaci (SASL).
Odesílat poštu ze serveru může jen autorizovaný uživatel, odkudkoliv. A tuto poštu chci podepisovat DKIM. Server samozřejmě musí přijmout poštu pro emailovou adresu o kterou se stará, od kohokoliv. To je normální chování. A telnetem jsem zkoušel akci nějakého padoucha, který si adresu odesílatele vymyslel a příjemce byla existující adresa.
Překvapilo mě, že většina návodů na podepisování DKIM v amavisu to řeší jen pro lokální uživatele. Naštěstí jsem našel starší návod Postfix+DKIM email signatures in amavisd-new, který by měl dělat, to co chci. Vyzkouším však až v noci.
Překvapilo mě, že většina návodů na podepisování DKIM v amavisu to řeší jen pro lokální uživatele.To je správně. Uživatel, který se přihlásil jménem a heslem, je považován za lokálního uživatele. Respektive určuje to konfigurační volba
smtpd_relay_restrictions
, jejíž výchozí nastavení je permit_mynetworks, permit_sasl_authenticated, defer_unauth_destination
.
smtpd_sender_restrictions
(mysql-virtual_sender.cf
). A je tam pozapomenuta část z master.cf
:
amavisfeed unix - - n - 2 lmtp -o lmtp_data_done_timeout=1200 -o lmtp_send_xforward_command=yes -o disable_dns_lookups=yes -o max_use=20 10025 inet n - n - - smtpd -o smtpd_sender_restrictions=Ta volba
smtpd_sender_restrictions=
je důležitá, bez ní se pošta zacyklí. Jinak tam lze přidávat další volby dle chuti.
Tiskni
Sdílej: