V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Existuje linuxová distribuce pro desktop s konzistantním, moderním gui
Tomu vyhovují všechny "hlavní" distribuce (nevím jestli *buntu). Jinak si můžeš pomocí správce balíčků doinstalovat libovolné DE (KDE, Gnome...) a v případě potřeby přizpůsobit si ho (editací konfiguračních souborů nebo přes "klikátka").
bez předinstalovabého bloatware typu java a flash v prohlížeči, steam a hry!!,
A co takhle nainstalovat minimální systém (s ručním výběrem instalovaných balíčků)? Resp. od čeho tu máme správce balíčků? Stačí nechtěné balíčky odinstalovat, jak prosté.
freetype-freeworld
).
AbcLinuxu.cz na mém notebooku vypadá takto (viz příloha). Neřekl bych, že Windows nebo macOS by to vykreslily výrazně lépe.
Ale, že webová stránka ve firefoxu vypadá v linuxu nohem hůř než ve windows, jako by tvůrce distribucí nezajímalo a uživatel to zlepšit nedokáže.Nemyslím si. Uživatel má možnost vybrat si fonty dle libosti (i ty windowsí pokud chce a stáhne si je odněkud (neřeším licenční problémy etc)). Nastavit si subpixel hinting a vyhlazování není nijak složité. A fakt, že některé věci jsou ve firefoxu nastavené absolutně kreténsky není vinou distribuce ale firefoxu jako takového.
Nemluvě o tom, že v jednom programu je pro potvrzení button "OK", ale v jiném "Budiž", někde je moderní uhlazené gui, jinde zas hranaté, v úplně jiném stylu, wtf?!Ehh ztratil jsi paměť nebo ses praštil do hlavy? Já si ještě docela dobře pamatuju appky pro win které si komplet gui kreslí jak chtějí, nerespektujou nastavení systému atd. V linuxu máš 2-3 toolkity které jsou běžné a když si to správně nastavíš, tak s tím už nebudeš mít problémy.. I ty prohozené buttony u QT vs GTK jdou řešit. Jenže tohle je právě to co ty nazýváš marginalita.. Je to jen věc grafiky. Tvůrce distra netuší co ty si nahodíš za DE, netuší který grafický toolkit budeš preferovat, takže to ani za tebe moc řešit nemůže.. ..nemá jak.. leda že by v distru založeném na KDE zakázal instalovat věci co jsou postavené na GTK.. ..což zas je proti filozofii linuxu. Poradil bych ti se s mířit s tím, že si holt budeš muset buď řádně nastavit DE tak aby ti vyhovovalo, nebo si pořádně hlídat jaký toolkit instalovaná appka používá, nebo se vrátit k windows kde tyto problémy řešit nemusíš.
Na distribuci nesejde až tolik; aby byla „moderní“, stačí se ujistit, že buď má každého půl roku nebo častěji „release“, nebo (ideálně) je to rolling release distribuce. Příklad prvního je Fedora, příklad druhého Arch nebo Tumbleweed (SUSE).
Tiskni
Sdílej: