Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Existuje linuxová distribuce pro desktop s konzistantním, moderním gui
Tomu vyhovují všechny "hlavní" distribuce (nevím jestli *buntu). Jinak si můžeš pomocí správce balíčků doinstalovat libovolné DE (KDE, Gnome...) a v případě potřeby přizpůsobit si ho (editací konfiguračních souborů nebo přes "klikátka").
bez předinstalovabého bloatware typu java a flash v prohlížeči, steam a hry!!,
A co takhle nainstalovat minimální systém (s ručním výběrem instalovaných balíčků)? Resp. od čeho tu máme správce balíčků? Stačí nechtěné balíčky odinstalovat, jak prosté.
freetype-freeworld
).
AbcLinuxu.cz na mém notebooku vypadá takto (viz příloha). Neřekl bych, že Windows nebo macOS by to vykreslily výrazně lépe.
Ale, že webová stránka ve firefoxu vypadá v linuxu nohem hůř než ve windows, jako by tvůrce distribucí nezajímalo a uživatel to zlepšit nedokáže.Nemyslím si. Uživatel má možnost vybrat si fonty dle libosti (i ty windowsí pokud chce a stáhne si je odněkud (neřeším licenční problémy etc)). Nastavit si subpixel hinting a vyhlazování není nijak složité. A fakt, že některé věci jsou ve firefoxu nastavené absolutně kreténsky není vinou distribuce ale firefoxu jako takového.
Nemluvě o tom, že v jednom programu je pro potvrzení button "OK", ale v jiném "Budiž", někde je moderní uhlazené gui, jinde zas hranaté, v úplně jiném stylu, wtf?!Ehh ztratil jsi paměť nebo ses praštil do hlavy? Já si ještě docela dobře pamatuju appky pro win které si komplet gui kreslí jak chtějí, nerespektujou nastavení systému atd. V linuxu máš 2-3 toolkity které jsou běžné a když si to správně nastavíš, tak s tím už nebudeš mít problémy.. I ty prohozené buttony u QT vs GTK jdou řešit. Jenže tohle je právě to co ty nazýváš marginalita.. Je to jen věc grafiky. Tvůrce distra netuší co ty si nahodíš za DE, netuší který grafický toolkit budeš preferovat, takže to ani za tebe moc řešit nemůže.. ..nemá jak.. leda že by v distru založeném na KDE zakázal instalovat věci co jsou postavené na GTK.. ..což zas je proti filozofii linuxu. Poradil bych ti se s mířit s tím, že si holt budeš muset buď řádně nastavit DE tak aby ti vyhovovalo, nebo si pořádně hlídat jaký toolkit instalovaná appka používá, nebo se vrátit k windows kde tyto problémy řešit nemusíš.
Na distribuci nesejde až tolik; aby byla „moderní“, stačí se ujistit, že buď má každého půl roku nebo častěji „release“, nebo (ideálně) je to rolling release distribuce. Příklad prvního je Fedora, příklad druhého Arch nebo Tumbleweed (SUSE).
Tiskni
Sdílej: