Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
\documentclass[12pt,a4paper]{article} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage[style=oscola,backend=biber]{biblatex} \addbibresource{oscola-examples.bib} \usepackage[style=british]{csquotes} \begin{document} pokus\cite{burrows04} dalsi pokus\cite{burrows02} citace\cite{leviathan} dalsi citace\cite{croft} aaa\footnote{aaaaaa} \printbibliography \end{document}
Řešení dotazu:
biber
?
pdflatex biblio.tex biber biblio.bcf pdflatex biblio.tex …opakovaně dokud to žádá
latex soubor_bez_pripony biber soubor_bez_pripony latex soubor_bez_pripony latex soubor_bez_priponyNazev souboru bez pripony .tex - to je to posledni co bych cekal. A navic nevim proc to tak je. V Gummi to stale nefunguje, v Texmakeru jsem v preferencich vymazal priponu tex a misto bibtexu zadal biber a tam to uz funguje taky.
.bcf
. Pokud spustíš biber takto
biber dokument.texbude biber hledat soubor
dokument.tex.bcf
, který samozřejmě nebude existovat a žádná bibliografie se nevytvoří. Přípony lze buď vynechat - biber i *TeX si je pak doplní samy - nebo je třeba je uvést správně tak, jak už psal wamba.
\documentclass[12pt,a4paper]{article} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage[style=oscola,backend=biber,indexing=cite]{biblatex} \addbibresource{oscola-examples.bib} \usepackage[style=british]{csquotes} \usepackage{imakeidx} \makeindex[name=cases, title={Table of Cases}] \makeindex[name=legislation, title={Table of Legislation}] \DeclareIndexAssociation{gbcases}{cases} \DeclareIndexAssociation{encases}{cases} \DeclareIndexAssociation{sccases}{cases} \DeclareIndexAssociation{nicases}{cases} \begin{document} blabla\\ ggg: \footcite{JAB0217}\\ fff: \cite{bar00}\\ pokus: \cite{burrows02}\\ oscola: \cite{burrows02}\\ citace: \cite{leviathan}\\ dalsi citace: \cite{croft}\\ case: \cite{tang}\\ dalsi case: \cite{bakker}\\ zakon: \cite{ucta}\\ dalsi zakon: \cite{eggs}\\ aaa\footnote{aaaaaa} \printbibliography \printindex[cases] \printindex[legislation] \end{document}
mkindex
? :)
Tiskni
Sdílej: