OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dakde na ministerstve pouzivaju nejake drahe laptopy, kde moze napriklad nejaky vychytraly Janko Mrkvicka povedzme pozmenit firmware dacoho (sietova karta, HDD a pod.).Nesmysl.
Dakde na ministerstveProč zrovna na ministerstvu? Může to udělat kdokoli s běžně dostupnou technologií. Minimálně česká ministerstva mě zatím nepřesvědčila, že by měla nějaké pokročilejší odborníky a lepší schopnosti/techniku než lidi okolo
v zmysle, ci sa to daAno, dá. BIOS nahradí Corebootem, do kterého se dá s trochou snahy narvat dokonce kompletní Linux a pak jsou možnosti škodění neomezené. Bude si muset napsat emulátor originálního textového rozhraní BIOSu, aby to nebylo podezřelé. Na HDD jde totéž. Člověk si pak může představit FW, který při prvním bootu podstrčí alternativní boot partition, na které bude opět třeba malý Linux, který projde obsah disku a nainstaluje tam backdoory. Síťovky zase mají PXE Boot ROM, která se také sama spouští (v některých BIOSech to jde zakázat).
Druha otazka znie, ci sa riesi pri procese renovacie masiny aj preflashovanie FW kadecoho?Často je problém najít i originální FW BIOSu, o discích, síťovkách… nemluvě. Navíc ne vždy je to samostatní flashka, někdy se to musí odpájet (budiž), nebo je to součástí něčeho a je na to potřeba JTAG a divný software.
Tiskni
Sdílej: