Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Má ten alsamixer správně vyexportovanou XAUTHORITY
? Někdy se může stát, že ne, když běží například pod rootem (brrr) nebo obecně s určitým nepříliš kompletním nastavením shellu.
V terminálu je to nejspíš otázka gmp
, nicméně předpokládám, že dotaz se týká grafického prostředí.
Funguje to v 16.04?
Není nic jednoduššího než to vyzkoušet (například ve virtuální mašině). Kromě toho, rok 2016 spěje pomalu ke konci a mít systém z roku 2014 beztak nemusí být dobrý nápad. Cokoliv v něm případně nefunguje, nikdo to už nikdy neopraví.
LXDE
to funguje.
XAUTHORITY
vyexportovaný, musím se podívat jak se to zjistí.
Je to spuštěný pod uživatelským účtem, v LXDE
, zkoušel jsem LXTerminal
i XTerm
.
Na jakoukoliv instalaci bych musel posunovat oddíly, takže bych chtěl udělat kompletní zálohu a teď nemám čas ani na toto ani na řešení případných problémů s instalací.
Doba podpory 14.04
do roku 2019 tedy moc neznamená ?
Kdybych věděl že bude 16.04
alespoň tak funkční jako 14.04.5
, že nebudou pomalejší některý hry, tak bych uvažoval o upgrade.
jmeno@jmeno-pc:~$ xauth -v list Using authority file /home/jmeno/.Xauthority jmeno-pc/unix:0 MIT-MAGIC-COOKIE-1 NEJAKECOOKIE jmeno@jmeno-pc:~$ xauth -v info Using authority file /home/jmeno/.Xauthority Authority file: /home/jmeno/.Xauthority File new: no File locked: no Number of entries: 1 Changes honored: yes Changes made: no Current input: (argv):1 jmeno@jmeno-pc:~$ printenv ... XAUTHORITY=/home/jmeno/.Xauthority ... (zkráceno) jmeno@jmeno-pc:~$ ls -la .Xauthority -rw------- 1 jmeno jmeno 60 oct. 30 2016 .Xauthorityproblém tam nevidím.
xfce4-terminal
do 14.04 a funguje to :)
Přecházet na 16.04 se mě teď moc nechce - mj. proč měnit něco co funguje.
Tiskni
Sdílej: